Zerdeçal Nedir ? Zerdeçal Faydaları Nelerdir?

zerdeçal nedir?

Zerdeçal nedir? zencefilgiller ailesinden çiçekleri sarı renkte olan çok yıllık büyük yapraklı otsu bir bitki çeşididir. Hint safranı olarak tanınan zerdeçalın ana vatanı Asya’nın güneyidir. Zerdeçal’ın farklı isimleri de vardır. Bunlar zerdeçöp,sarıboya,hint safranı,zerdeçöp vb dir.

Yetiştirilmesi

Zerdeçal tropik bölgelerde Asya bölgesinde yetişmektedir. Çin, Hindistan, Pakistan, Bangladeş gibi yerlerde yetişir. Bu bitkinin asıl kökleri toprak altında olur şekil olarak armut şekli veya yumurta şekline benzetilir. Yandaki küçük yan kökleri ise parmak şeklinde olur tadı acımsıdır.

Zerdeçalın Sanayi’de Boya Olarak Kullanımı

Bu bitki yani zerdeçal sarı ve tonlarında boya elde etmek için bir çok alanda kullanılmış ve kullanılmaktadır. Örneğin kumaşları ve derileri boyamak, ellere kına yakmak için kullanılır. Eskilerde turnusol kağıdı icat edilmeden önce zerdeçal kağıdı kullanılmaktaydı.

Zerdeçalın baharat olarak kullanılması :

Bitki temizlenir daha sonra suda iyice kaynatılıp kurutulduktan sonra sarı renkli sapları öğütülür. Bu elde edilmiş olan baharat safran yerine de kullanılabilir. Bu zerdeçal baharatı pilavlara,zerdali tatlısına,salatalara ve sebze yemeklerine çeşni olarak katılıp lezzet eklenir. Hindistanlıların köri sosunda da zerdeçal kullanılır.

Zerdeçalın Himayesi – Saklanması

Öğütülmüş olan zerdeçal ışık almayan karanlık bir ortamda saklanır onun bozulması için ışık alması yeterlidir.

Zerdeçal Etken Maddesi Nedir?

Zerdeçalın etken maddesi kurkumindir. Zerdeçal piyasada hem toz hem de parmak şeklinde satılmaktadır.1 gr zerdeçal 10-20 mg kurkumin içerir. Günlük 200 mg dan fazla doz alınmamalıdır. Zerdeçal anti kanserojendir yani kanser hücrelerinin düşmanı kanserin korkulu rüyasıdır.

Zerdeçal Tüketmenin Riskleri Nedir:

Zerdeçöp yani diğer ismi ile zerdeçal mide sorunu olanlarda ülserlerde ve safra kesesi kanal tıkanıklıklarında kullanılmamalıdır. Safra taşı olan durumlarda doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Zerdeçal Tüketmenin Faydaları Nedir?

Zerdeçal iltihaplanmaları giderir. Sindirim sistemini düzenler, vücudun hormonal dengesini korur. İçerdiği kürkümin sayesinde yaraların iyileşmesine katkı sağlar. Dna bozulmasını engeller ve kansere karşı korur. B6 vitamini içerdiği için mutluluk hormonu da denilen Serotonin Hormonunun salgılanmasını sağlar. Depresyon etkisini azaltır. Zerdeçal çayı ruh halini dengeler mutluluk verir. Bu çayı hazırlarken kaynar suya 1 çay kaşığı zerdeçal atıp 5-10 dk beklemek yeterlidir. Çayı içerken bal ekleyebilirsiniz. Zerdeçal her türlü kas ve eklem ile diş ağrılarına da iyi gelmektedir. Bazı araştırmalar zerdeçalın alzeimer hastalığı riskini azalttığını tespit etmiştir.

Enzimler ve enzim çeşitleri nelerdir?

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*