Zencefil Nedir?

zencefil familyası zencefil nedir zencefil çayı

Zencefil nedir? Zencefilin boyu 1 metreye kadar ulaşabilen zencefilgiller ailesinden olan sarı ve kırmızı renkli çiçekleri olan ince ve uzun yapraklı çok yıllık bir bitki çeşididir. Zencefilin yumru kökleri hem baharat hemde ilaç olarak kullanılmaktadır. Görünüş olarak yer elması ile aynı görünüme sahip bir bitkidir. Güney Asya bölgesinde Çin, Hindistan, Japonda gibi yerlerde yetişir.

Zencefil Kullanımı

Zencefil genelde baharat olarak tüm dünya mutfaklarında kullanılmaktadır. Her türlü et çeşitlerine, çorbalara, söğüşlere, ızgaralara, beyaz peynirlere ve pastalara kadar bir çok gıdada takviye olarak kullanılmaktadır. Zencefil nişasta,kalsiyum, fosfor, demir ve B ve C vitamini içerir. Zencefil nedir dendiğinde faydalı bir çeşnidir diyebilir.

Zencefil Kullanımında Belirtiler Nedir ?

Toz şeklinde kullanımında midede yanma, gaz ve bulantı gibi belirtiler görülse de bunlar FDA tarafından güvenli sayılmaktadır. Toz kullanımda alerjik dökülmeler olabilir. Safra taşı olan kişilerde kullanılmamalıdır. Özellikle mide bulantısı için iyi gelir. Ayrıca zencefil bağırsaklara, soğuk algınlığı ve gribe de iyi gelmektedir. Zencefil düzenli olarak tüketilirse sağlayacağı yarar ikiye katlanmaktadır.

Zencefil Zayıflatması ve Bağışıklık Sistemine Sağladığı Faydalar Nedir?

Zencefil tüketildiği zaman metabolizma hızlanır ve bunun sonucu olarak günlük harcanan kalori miktarı da artmış olur. Bu sayede yağ yakılıp zayıflanabilir. Zencefil bağışıklık sistemimizi güçlendirip hastalıklara karşı koruma sağlar.

Zencefilin Diğer Faydaları:

Zencefil regl ağrılarını azaltır. Hasta olmayı önler. Öksürüğü keser, ishal gibi bağırsak sorunlarını yok eder. Solunum yollarını açar, kas ağrılarını hafifletir, cinsel gücü arttırır ve ayrıca yol tutması otobüs deniz vb tutması gibi tutma sorunlarına iyi gelir. Mide bulantısını alır götürür.

Zerdeçal Nedir? Zerdeçal Hakkında Bilgi?

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır ?

Taze kök zencefil dilim dilim kesilir ve bildiğimiz çay demlemesi gibi kaynar su ile demlenip bekletildikten sonra içilir. Zencefili çay olarak demlerken 1 bardak için 5 gr zencefil olarak hesaplanması uygundur. Örneğin 10 ince belli çay bardağı ile zencefil çayı hazırlamak için 50 gr zencefil yeterli olacaktır. Zencefil çayının sabahları aç karnına düzenli olarak kahvaltıdan önce tüketilmesi kilo vermeye yaradığı söylenmektedir.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*