Yumurta Akı Beyazı

Yumurta akı yani yumurtanın beyaz kısmı yüzde 90 su ve yüzde 10 proteinden oluşur. Yumurta yerken sarısını yemeyip sadece beyazını yani akını yerseniz alacağınız besin değerleri değişecektir. Beyazında daha fazla protein sarısında ise daha fazla antioksidan vardır. Sadece beyaz yiyenler bir adet yumurta beyazı yediklerinde yumurta başına 16gr protein almış olurlar. Yetişkinlerin ağırlıkları kadar proteine ihtiyaçları vardır. Örneğin 80 kg bir kişinin günlük protein ihtiyacı 80 gr dır.

Yumurta ve yumurta Akı Besin Değerleri

 ElementlerYumurta akıBütün yumurta
Protein                          46
Kalori                        1671
Yağ05
Kolesterol                  0211
B12 vitamini0%52
A Vitamini0%8
B5 Vitamini1%35
D Vitamini021
Selenyum990
Folat029
yumurta beyazı 4gr protein ve 16 kalori enerji içerir.

Üstteki tabloda da görüldüğü üzere bir yumurtanın akı bomboştur. Azıcık vitamin, 4gr protein ve 16 kalori enerji içerir.  

Yumurta Akı Yemenin Faydaları Nelerdir? Zayıflamak için Yumurta Akı Yemelimiyim?

Haşlanmış Yumurta Akı Beyazı ve Haşlanmamışı

Vücudumuzdaki kasların yapı taşı proteinlerdir. Kaslarımı korumak veya kaslarımı çoğaltmak istiyorsak mutlaka protein almalıyız. Protein alırken kalori yani enerji de alırsak kilomuz artar. Protein alırken enerjiyi almamak veya minimum almak için yumurtanın beyazı tüketmek mantıklıdır. Yumurtaları haşlayıp sarısını beyazından ayırdıktan sonra sadece yumurtanın beyazını yersek hem protein almış hemde iştahımızı kapatmış oluruz. Bir taşla 2 kuş vurmuş olmazmıyız !

Kilo vermek için haşlanmış yumurta akı yemek

Sevindirici olan bir güzel haber daha eklemek gerekirse, yumurtanın akı hem yağ hem de kolestrol içermez. Onu tüketirsek zararlı bir etki görmeyiz. Yumurtada bulunan yağ ve kolestrolün tamamı yumurtanın sarısında bulunur. Hiç yağ içermeyen masum yumurta beyazı kilo aldırmaz. Bir seferde 8-10 adede kadar yumurta haşlayıp sadece beyazını yiyerek hem tok kalıp hemde kilo almamak mümkündür. Şahsen ben şu sıralar diyet yapıyorum. Öğlen veya akşam yemeklerinde 6-8 adet yumurtayı ilk ocağa koyduktan itibaren 15 dakika ocakta tutup alıyorum. 15 dakikada katı hale dönen haşlanmış yumurtaların sarılarını çıkartıp ayırdıktan sonra beyazlarına karabiber ekleyerek onları yiyorum. Yedikten 15 dakika sonra sanki 2 ekmek yemiş gibi doyduğumu hissediyorum. Bundan sonra uzun bir müdden en az 4-5 saat acıkmıyorum.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*