Yulaf Ezmesi – Bim Şok vb Yerlerde Satılan Yulafın Faydaları

yulaf ezmesinin faydaları

Yulaf Ezmesi yani alt resimdeki ürünün faydaları nelerdir? Tüketim şekli nasıldır? Lezzeti nasıldır? Yulaf yemek için nedenler nelerdir? Bu soruların cevaplarını aşağıda açıklayacağım.

Önce Yulaf Ezmesinin Resmine Bakalım

Yulaf Ezmesi Faydaları

Yulaf ezmesi kötü kolestrolü düşürür, iyi kolestrolü arttırır. Yüksek oranda lif içerdiğinden dolayı tokluk hissi verir. Bağırsak hareketlerini düzenler. Uykusuzluğa iyi gelen yulaf mucize bir besin olarak nitelendirilmektedir. Ayrıca sinir sistemini onarır. Süt veya yoğurt ile hazırlayacağınız yulaf ezmesine 1 tatlı kaşığı toz kepek veya toz ketentohumu eklemeniz tok kalma sürenizi yükseltecektir.

Kadınlarda regl dönemi öncesi vücut bu döneme hazırlık yaparken fazla ve sürekli acıkma hissi ile tatlı yeme isteği uyanabilir. Bu gibi durumlarda da yulaf ezmesi ani kilo alımını engelleyecek tok kalmayı sağlayacaktır.

Yulaf ezmesi dişleri korur, bedensel yorgunluğu giderir, enerji verir. Kandaki şekeri ve kolestrolü düşürür. Tiroit bezini korur ve düzenli çalışmasını sağlar. saçları güçlendirip parlaklığını arttırır.

Yulaf Kepeği ve Yulaf Ezmesi Aynı Şey Değiller

Yulaf Kepeği yulafı saran en dış tabakadır yani kabuğudur lütfen dikkat yulaf kepeği yulafın öğütülmüş hali değildir kabuğudur. Yulaf ezmesi ise yulaf tohumudur.

Dr Pierre Dukan’a göre Yulaf Kepeğini hayatında tutan kişiler her zaman sağlıklı olurlar. 2.Sırada mercimek 3.sırada bezelye var diyor dukan. Bu 3 yemeği hayatında tutanlar sağlıklı olurlar. Dukana göre kırmızı şarap yararlıdır 1 kadeh birsey yapmaz 2 kadeh hayatına 1 yıl ekler 3 kadeh birsey yapmaz 4 kadeh 1 yıl alır.

Dukan 2 kadeh şarabın tedavi gibi oldugunu söylemiştir.

Yulaf Kepeği İçeriği

Yulaf kepeği magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, omega 3, omega 6 yağ asitleri, kalsiyum, bakır, demir, selenyum ve çinko elementleri açısından zengindir. Ayrıca B1, B2, B3, B5, B6 ve B9 vitaminleri kaynağıdır. Protein miktarı olarak ise soya proteinine eşittir. En mühim besleyici özelliği Beta Glukan içermesinden dolayıdır. kolestrolümüzü dengeleyebilmek için günlük 3 grama kadar beta glukan alabiliriz. Beta glukan bir lif çeşididir ve çözünebilir bu lif bağışıklık sistemini güçlendirir,kan şekerimizi dengede tutar, kaslarımızı besler ve kalp sağlığımızı zararlı faktörelere karşı korur.

Tek başına zayıflatıcı etkisi olan tek gıda olma başarısını gösteren yulaf kepeği 2 farklı özelliğe sahiptir.Birinci özelliği mideye indiği anda zayıflatıcı etkileri olan yapışkan ve yoğun bir süngere dönüşmektedir. Çözünebilen lifleri hacimlerinin 25 katı kadar su alabilmeleridir. Bir çorba kaşığı yulaf kepeği ortalama 12 gr dır.

Kat Kat Fazla Su Çeken Yulaf Kepeği

Bu 12 gr kepek mideye indiği anca ortalama 300 gr su çeker ve 312 gr lık bir bloğa dönüşerek mideyi doldurur aynı hindistandan gelen hindistan cevizi lifleri gibi diğer ismi cocopeat türkçesi kokopit olan liflerde topraksız tarımda kullanılır ve hacminin kat kat fazlası kadar su çekerler. Yulaf kepeği suyu 25 kat fazla emdiği için tokluk hissi sağlar.

Yulaf Kepeğinin 2.özelliği ise incebağırsağa ulaştığı zaman burada kana karışmaya hazırlanan zengin bir besin karışımı ile karşılaşır. İşte burada gizli görevini uygulamaya başlar. Yapışkan bir yapıya sahip oldugu için etrafındaki besinlere yapışarak onları kendi bünyesinde toplar ve ele geçirir. bu besinler ince bağırsaktan kana karışmadan evvel yani vücuda yeni kaloriler ilave edilmeden önce bunları kapar ve içerdikleri kaloriler ile birlikte kalın bağırsaktan dışkılama yolu ile dışarı atar. Kendisi küçük işlevi büyük olan yulaf kepeği sürekli olarak kullanıldıgı zaman bu etkilere sahip olacaktır. Dukan diyetinde yulaf kepeği her evrede artarak kullanılır.

Yulaf Ezmesi Nasıl Hazırlanır :

Yulaf ezmesini hazırlarken süt veya yoğurt tercih edebilirsiniz.

Yoğurtlu Yulaf Ezmesi Tarifim:

4-5 yemek kaşığı yulaf ezmesini kaseye koyup üzerini kaplayacak kadar içme suyu ekleyip 1.5 dakika mikro dalga fırına verin mikrodan çıkınca suyunu çekip şişmiş olan tanelerin suyunu süzüp üzerine yoğurt,toz tarçın,zerdeçal,küçük küçük kestiğinin kuru kayısı taneleri ekleyip yiyebilirsiniz.

Sütlü Yulaf Ezmesi Tarifim:

Yukarıdaki gibi bir kaseye 4-5 yemek kaşığı yulaf ezmesi koyun üzerini kaplayacak kadar sıcak veya soğuk fark etmez süt ekleyin nasıl olsa mikroya girince kaynayacak. Mikroda 1.5 dakika kaynattıktan sonra kaseyi dışarı alıp üzerine soğuk süt ekleyip tüketebilirsiniz. Süt ile hazırladığım yulaf ezmesine ben bir şey eklemiyorum siz tercihinize ve zevkinize göre eklemeler yapabilirsiniz.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*