Gaz Giderici Gıdalar – Gaz Sancısına iyi Gelenler – Gaz Alan Besinler

gaz giderici şeyler
gaz giderici nedir?

Gaz sancısı mı çekiyorsunuz? Gazınız mı var? Gazdan dolayı rahatsız mı oluyorsunuz? O zaman gaz çıkartmak için faydalı olan bilgileri lütfen dikkatlice okuyunuz.Gaz giderici besinler nelerdir.

İşte bu durumda yapmanız gerekenler şunlardır:

İlk olarak aktardan rezene tohumu alıp demlikte 1 çorba kaşığı rezene tohumunu bildiğimiz siyah çay gibi demleyerek içebilirsiniz.Bu rezene çayı kısa bir zaman sonra gazınızın çıkmasını sağlayacaktır.Ayrıca bebeklerde de kullanılmasını doktorlar tavsiye ediyorlar rezene doğal bir üründür.

Rezene işe yaramadıysa kimi bünyede etkili olmuyor o zaman 1 bardak ılık suya sodyum bi karbonat yani gıda karbonatı yarım çay kaşığı karıştırıp bu suyu için hem gazınızı alacak hemde vücudunuzun pH değerini yükseltecektir.Ayrıca gaz atma konusuna yardımcı yiyecekler elma sirkesi,kimyon,tarçın,sirke ve zencefil olarak bilinir.

Örneğin Zencefil ile gaz giderici kür nazıl hazırlanır?

Resimdeki gibi kesilmiş zencefili yemeklerden sonra kaynayan suyun içine atıp “dikkat edin soğuk suya değil direk kaynayan su olmalıdır.” 5 dakika kadar kaynattıktan sonra su oda sıcaklıgına geldiği zaman içiniz.Her yemekten sonra 1 ay kadar uygulayabilirsiniz.

Herkesin gazı kendinedir? Herkes kendine neyin gaz yaptıgını tespit etmelidir.Herkese aynı gıdalar gaz yapmaz.Kimine yoğurt gaz yaparken kimine yapmaz.En doğrusu vücudumuzdaki probiyotikleri arttırmak olacaktır.

Prf.Dr. Osman Müftüoğlunun Ntv de açıkladıgı bilgilere göre:Gaz Sancısı konusunda atılacak adımlar önem sırasına göre aşağıda açıklanmıştır:

GAZ GIDERICI GIDALAR

1-Probiyotik gıdalar alacağız vücudumuzu sağlıklı kardeş bakterilere açacağız onlara buyrun gelin bende ölene kadar misafir olun demek yetmez bunun için onlara ortam hazırlamalıyız.Evlerini güvenliklerini yiyecek ve içeceklerini sağlayalım ki onlarda koşa koşa gelip içimize yerleşsinler!!

Probiyotiklere nereden ulaşabiliriz: Elbette kefir,turşu,ev yapımı yoğurt,boza,ev yapımı salça vb gıdaları tüketirsek probiyotikler bizimle entegre olacaklardır.

2-Kimyon,kuru karanfil,kekik ve limon suyu tüketilebilir 1 su bardağınin içine 1/4 çay kaşığı kuru karanfil,kimyon,kekik ve limon suyu ekleyerek kür hazırlayabilirsiniz.

3-Sarımsak ve soğan tüketiniz.Sarımsak Zencefilden 3 kat daha fazla gaz sancısı giderme konusunda etkili diyor Dr Osman Müftüoğlu.

Gaz ile ilgilenen bilim dalına Gastroenteroloji denir.

Gaz Nedir ? Vücutta gaz nasıl oluşur? Vücumuza gaz nereden geliyor?

Vücudumuzdaki gazlar karbondioksit,nitrojen,metan, oksijen, hidrojen gazlarından oluşmaktadır. Vücutta gaz, şu sebeplerden dolayı ortaya çıkar.

1-Tüketilen gıdalar:

Ana sebep tüketilen gıdalardır.Bizim tükettiğimiz gıdaları içimizde yaşayan faydalı bakteriler de tüketir .Tükettiğimiz gıdaların sindirimimiz ve bakterilerimiz vasıtası ile parçalanması sonucu ortaya gaz çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu gaz geğirme ve yellenme yolları ile dışarı atılabilir. Eğer dışarı atılmazsa bu gaz sancıya ve karnımızda ağrıya sebep olacaktır.

2-Hava yutmak:

Her insan, nefes alırken veya yemek yerken bir miktar hava yutar. Bunların dışında gıdaları büyük lokma halinde yutmak,sigara içmek, sakız çiğnemek, ve kalem gibi maddeleri ağızda kemirmek ile daha fazla hava yutulur. Yutulan hava vücutta gaz oluşumuna sebep olur ve alt ile üst kanallardan dışarıya atılır.

Tüketilen gıdalar vücutta parçalanır ve gaz ortaya çıkar bilhassa karbonhidratlardan daha fazla gaz ortaya çıkar. Lahana,kuru fasulye, brokoli, enginar,karnabahar, mercimek, kuru üzüm, portakal ile tatlandırıcı içeren içecek ve sakızlar, lifli gıdalar, kuru erik, elma ve fazla işlenmemiş tahıl içeren gıdalar çok fazla karbonhidrat içerir. Bu nedenle sindirilmeleri sırasında gaz ortaya çıkmaktadır.

Sağlıklı insanlar 24 saatte ortalama 15-25 defa gaz çıkartırlar.

Bağırsak gazı bileşiminde karbondioksit, hidrojen ve metan gazı bulunur. Bu gazlar kalın bağırsağa ulaşan,sindirilmemiş gıdalar tarafından üretilir. Bağırsak gazları aslında kokusuzdur, ancak bağırsakta bazı bakterilerin üremesi ile hidrojen sülfür (H2S) üretimi olur ve bağırsak gazına çürük yumurta gibi kötü bir koku verir. Sullivan’ın 2012 yılına ait çalışmasında sağlıklı erişkinlerde % 10-30 arasında gaz ve şişkinlik sorunu olduğu bildirilmiştir. Ancak, gaz sorunu olanların sadece yarısında karın şişkinliği oluştuğu bilinmektedir. Adet öncesi dönemlerde, kadınlarda bağırsak gazının arttığı bilinmektedir. Gaz giderici probiyotikler bu konuda çok önemlidir.

BAĞIRSAKTA BAKTERİLER NEDEN ARTAR?

Gıdalar ile aldığımız proteinler,yağlar,mineraller,vitaminler,karbonhidratlar ince bağırsakta emilir.Bu emilimi sağlan bakterilerde azalma varsa yağ ve karbonhidrat emilimi bozulur ve azalır. Amerika’da şeker hastalarında apılan deneyde bağırsak bakterisi %40 fazla gözükmüştür.Bağırsaklarımızda bakteriler fazlalaşırsa haddinden fazla hale gelirlerse o zaman karında şişlik,ishal,kabızlık,halsizlik,karın ağrısı,kilo verme ve sümüksü dışkılama gibi durumlar gözükebilir.

Bağırsak gazına iyi gelen yiyecek ve ilaçlar

Alınan gıda miktarını azaltıp öğün sayısını çoğaltmak
Laktoz ve fruktoz gibi şekerlerden uzak durmak
Laktoz içermeyen süt tüketmek
Ev yapımı yoğurt tüketmek yoğurtta bulunan lakto basili bakterileri sayesinde laktoz parçalandıgı için karın şişkinliği ve gaz sancısı azalır hatta yok olabilir.
Fasulye,lahana,kuru erik,soğan,havuç,Brüksel Lahanası gibi gıdalar gaz artışına sebep olabilirler.
İlaç olarak Probiyotikler uygundur.

Youtube kanalımı ziyaret etmek isterseniz lütfen bu yazıya tıklayınız.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*