Veraset İlamı Nedir ? Noter Dilekçe Örneği ?

Veraset İlamı Nedir?

Verset ilamı ölen bir kişinin mirasçılarının belirlendiği kalan mallarının kimlere nasıl pay edildiğini gösteren bir belgedir. Veraset ilamı belgesini almak eskiden zahmetli ve zaman alan bir işti. Şimdi 2021 e geldiğimiz bu günlerde veraset ilamı belgesini almak kolaylaştı noter aracılığı ile dilekçe verilerek alınabiliyor.

Veraset ilamı Belgesi Nereden Alınır ? Noter Dilekçe Örneği

Bu belgenin diğer ismi mirasçılık belgesidir. Mirasçılık belgesi eskiden sadece Sulh Hukuk Mahkemeleri tarafından veriliyordu. Bu belgenin mahkeme tarafından verilmesi uzun zaman alan zor ve zahmetli iştir. Günümüzde 2014 tarihinden sonra çıkan kanun ile hem Sulh Hukuk Mahkemeleri hem de Noterler tarafından verilebilmektedir. Veraset ilamı belgesini noter aracılığı ile dilekçe vererek alabilirsiniz.Veraset ilamı belgesi noter dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz.

Eğer Veraset ilamı belgesi almanız gerekiyorsa ve noter vasıtası ile alamadıysanız o zaman Sulh Hukuk Mahkemesinden almanız gerekecektir.Mahkeme yolu ile almak için veraset ilamı mahkeme dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz.

Belgeyi alma zamanlaması mahkemeden alırsak 5-10 gün noterden alırsak 1 gün yani aynı gün içerisinde alınabilmektedir.

E-Devlet üzerinden veraset ilamı belgesi çıkartılmıyor. Sadece E-Devlet üzerinden veraset ilamı belgesi sorgulama yapılabilir. Yani kişi kendi e devlet sayfasına girip çıkartılmış olan veraset ilamı belgesini e devlet üzerinden sorgulayabilir ve bilgisayarına indirip yazıcıdan çıkartabilmektedir.

Veraset ilamı Çıkartmama Cezası:

Ölüm vuku bulduktan sonra 4 ay içinde veraset ilamının çıkartılması gerekiyor.Eğer çıkartılmazsa aslında ceza yok ancak miras olarak taşınmaz yani tapusu olan bir emtia kaldıysa o zaman emlak vergisi ödenemeyeceği için emlak beyanında bulunulmayacağından dolayı ceza vardır. Bu ceza veraset ve intikal vergisi cezası olarak bilinmektedir.

Veraset İlamı çıkartıldıktan sonra ilgili vergi dairesine veraset vergisi ödenmesi gerekmektedir. Veraset vergisinin oranı kalan mirasa göre oranları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Ölen Kişinin Bankada Parası Varsa ;

Eğer ölen yakınınızın bankada parası var ise ve bu parayı size miras olarak bırakmış ise parayı bankadan çekebilmek için 10 yıl vaktiniz var. 10 yıl içinde çekilmeyen tutarlar devlet fonuna aktarılıyor. Parayı çekebilmek için önce veraset ilamı çıkartılmalı daha sonra kalan para ve varsa emlakların vergilerini ödeyebilmek için vergi dairelerine beyanname verilmelidir.

Beyannameden sonra vergi dairesinden alınacak yazı ile bankadaki para çekilebilmektedir. Bu sayfada yazan yazılar Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yazılmıştır. Ancak kanunlar zaman zaman değiştiği için üstteki yazıların yüzde yüze geçerliliği tarihe göre değişebilecek hatta belki de tamamen yok olacaktır. Bundan dolayı en doğru ve güncel bilgileri güncel kanunlara göre devlet kurumlarından ve noterlerden almanızı tavsiye ederim.

BİLARDO OYNAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*