Trabzonun Neyi Meşhur

Trabzon’da yaşarken faydalanabileceğimiz yiyecekler ve içecekler – Trabzonun neyi meşhur ?

Trabzonda yaşamak gerçekten çok şanslı bir durum neden mi? Çünkü orada tadına bakabileceğiniz birbirinden güzel ve farklı lezzetler var bunların haricinde gezip görülebilecek doğal yerler ve harika manzaralar da mevcut.Örneğim Sümela Manastırı veya Uzun Göl gibi. Daha sonra köylerinin eşi benzeri olmayan yeşilliklerine ne demeli? insan yeşil sevmez mi?

Bunlardan başka yakın illerden de faydalanabilecek yemekler mevcut mesela Kars kaşarı Rize sütlacı gibi.. Kars ili yakın olduğundan burada yetişen kars ilinin meşhur şeylerinin tümü Trabzonda’da var Rizenin çayı da Trabzonda var çay diyip geçmeyin çay içmeyi sevenler bilirler insan lezzetli çaya doyamaz sabahtan akşama kadar içebilir. Gerçekten güzel olan çay zaten başka yerlerde pek bulunmuyor genelde marketlerden toz çay alıyoruz ve tadı saman gibi hiç yok ama içiyoruz mecburen halbuki Trabzonda yaşayanlar Rize’nin güzel çaylarından da faydalanabiliyor. İnsan yaşadıgını yediği içtiği güzel ve kaliteli şeylerden ve çevresel güzelliklerden hisseder işte Trabzon tüm bunlara hakim bir şehir. Bu yüzden Türkiye’de yaşanabilecek en kral şehir oldugunu düşünüyorum.

Şunu da söyliyeyim ben 7 göbek istanbulluyum. Ancak ne etin ne sütün ne sebzenin ne meyvenin hiçbir şeyin artık tadı kalmadı Marmara ve Ege bölgesinde. Herşeyin sunisi var işte bu yuzden insan Trabzonun meşhur şeylerini gördükçe orada yaşayanlara imreniyor.

Şimdi Trabzon’un meşhurları ve çevresel illerden faydalanabilecek tüm yiyecekleri inceleyelim:

Trabzonun Neyi Meşhur

1-Balık Çeşitleri – Envai çeşit balık Trabzonda :

Trabzonun neyi meşhur?Her türlü balığın tazesi Trabzon’da mevcut değil mi ? Karadeniz sağolsun hamsiden Somona İstavritten Barbuna tüm taze balıklar Trabzonda her daim mevcut. Hatta bunlar yetmiyormuş gibi Maçka taraflarında alabalık tesisleri de var git istediğin alabalığı kırda yeşilliklerin üzerinde oranın halis tereyağında pişirip sana versinler.

Balık demişken hamsi yemeklerini sayalım mı ! Saydım tam 21 çeşit :

Hamsi tava – hamsi buğulama – hamsi çorbası – hamsi dıblesi – hamsi dolması – hamsi ekşilisi – hamsi güveç – fırında hamsi – hamsi köftesi – hamsi kuşu – hamsi mücver – hamsi sarma – hamsili pilav – çöpşişte hamsi – hamsi mantısı – sebzeli hamsi – fırında bulgurlu hamsi – hamsi tatlısı – hamsi tuzlama – kiremitte hamsi – hamsi çıtlama

2-Trabzon Pidesi – Karadeniz Pidesi de denir

Bu pidenin sırrı fırında yakılan fındık kabuğu ve kullanılan tereyağ Trabzon pidesini bir ucundan tuttugunda diğer ucu da havada. Çıtır çıtır pide yanında ayrıca halis tereyağ ile önünüze geliyor tereyağını içine ve kenarlarına sürdükten sonra afiyetle pideyi yiyebilirsiniz.

3-Sütlaç – Hamsiköy’ün Meşhur Sütlacı

Trabzon’un bir ilçesi olan Maçka’ya bağlı Hamsiköy’ün zengin bitki florasında beslenen ineklerinden gelen kaliteli süt ile fırında pişirilip tüm Trabzon’a satılan Türkiye’nin en güzel sütlacıdır.

4-Tereyağ – Mis Kokulu Halis Trabzon Tereyağı

Trabzonun neyi meşhur? Trabzon’un tereyağı sütünün kaliteli oluşunda dolayı Türkiye’nin en kaliteli tereyağıdır. Bu tereyağından yapılan pilavda meşhurdur. Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı yıllardır pilav yapmaktadır. Asırlar önce oradaki padişah bu pilavı yedikten sonra halkımda bu süper lezzeti tatmalı demiş ve tarihi pilavcı kurulmuştur. Pilavı tartarak veriyorlar ve yanında verilen kayısılı üzümlü hoşaf müthiş bir lezzet.

5-Akçaabat Köftesi – Meşhur ve Süper Lezzetli Bir Köfte

Trabzon’un etinden yapılan Akçaabat Köftesine sarımsak,yağ ve trabzon ekmeği eklenerek yapıldıgı için başka yerde yapılması çok zordur. Izgara biber ve piyaz ile servis edilen köftenin tadına doyamazsınız.

6-Kuymak veya Mıhlama – Yani Mısır Unu ile Peynirli Sütlü Terayağlı bir Lezzet

Mısıt ununa peynir ve süt ekleyerek yapılan kuymak nam-ı diğer mıhlama Trabzon Peyniri yani tel peynir ile yapılıyor uzadıkça uzuyor yerken uzar kopartırsınız yersiniz. Tadı mı nasıl ? Süper ötesi dersem yalan olmaz.

7-Beton Helva – Diğer Adı Taş Helva :

Yapıldıktan sonra mermer masa üzerinde soğutulan beton helvanın tadı çok güzeldir. Ayrıca helvacılarda kağıt helva ve kağıt helvalı dondurma da yiyebilirsiniz.

8-Kara Lahana Yaprak Sarma Dolması – Kara Lahana Sarması

Bildiğimiz yaprak sarma dolmanın kara lahana ile olan sarılmış halidir ve kanımca üzüm yaprağı yani asma yaprağından yapılan sarmadan 10 kat daha lezzetli oluyor bana sorarsanız ben kesinlikle kara lahana sarmasını tavsiye ederim.

9-Kara Lahana Yemeği

Mısır unu barbunya ve mısır tanelerinden yapılan oldukça besleyici ve lezzetli bir yemek olan kara lahana yemeğini mutlaka denemelisiniz.

10-Laz Böreği Tatlısı:

Yunanistanda Galaktoboureko ismiyle tanından arasında muhallebi olan laz böreği bir tatlıdır. Adının börek olmasına bakmayın arasına karabiberli muhallebi doldurulan böreğin üzerinden şerbet gezdiriliyor. Hafif bir tatlı oluyor baklava daha ağır oluyor buna göre kıyaslayabilirsiniz.

11-Kaygana Yani Bir Çeşit Omlet:

Yemeklerden önce aperatif olarak hazırlanan Kaygananın hamurunda yumurta ve yoğurt vardır. Tereyağı ile yapılan kayganada mısır unu,taze soğan,pazı,maydanoz ve tuzlu hamsi bulunur.Kaygana çeşitleri:

-Pazı yaprağı kayganası

-Taze Soğan Kayganası

-Tomara (comara) Kayganası

-Karbar Yaprağı Kayganası

-Zimilange Yaprağı Kayganası

-Kuzukulağı Kayganası

-Fasulye Turşusu Kayganası

-Taze Patates Yaprağı Kayganası

12-Mısır Ekmeği:

Kekten bile güzel bir tada sahip mısır unundan yapılan muhteşem lezzetli bir ekmektir. İsterseniz kuru da yiyebilirsiniz. Mısır ekmeğinin yapılışı süt ve yoğurttan olduğu için çok besleyicidir.

13-Burma Tatlı – Baklavadan daha hafif

Trabzona has Trabzon tereyağı ile yapılan burgu şeklinde olan tatlının adı burma tatlıdır.Tadı halis tereyağından dolayı çok lezzetlidir.

14-Kaymak

Trabzonun has sütünden üretilen kaymak lezzetine diyecek yoktur.

15 – Fasulye Turşusu :

Taze fasulye sarımsak ve kaya tuzu ile yapılan fasulye turşusu Trabzon yöresine has bir yiyecektir.

Trabzon’un bence tek sorunu Trabzonda hava kirliliği bu da düzeldiği zaman 1 numara olacaktır.

YUKARIDAKİ 15 ÜRÜN TRABZONA HASTIR. ŞİMDİ DE TRABZONDA YAŞAYARAK TÜKETEBİLECEĞİMİZ ÇEVRE İLLERDEN GELEN ÜRÜNLERİ İRDELEYELİM.

KARS

Kars ili Ürünleri Trabzon’da mevcuttur. Nedir bu Kars ürünleri:

Karsın Nesi Meşhur – Kars’ın Neyi Meşhur ?

1-Kars Kaşarı :

Sabah öğle akşam tüketilebilen kavurması bile yapılan dünyanın sayılı lezzetleri arasına girmiş bir peynir olan kars kaşarı.

2-Kars Kazı Eti:

Kars kazının etinin lezzeti başkadır. Heryerde yetişen kazların eti kars kazı eti kadar lezzetli olamaz.

3-Kars Ketesi :

Çok farklı ve çok harika bir tadı olan kars ketesi hamur işidir. Genelde kahvaltıda tercih edilir ancak günün her vaktinde Meşhur Kars Ketesi yiyebilirsiniz.

4-Hangel Hamur Haşlaması :

Çok ince açılan hamurun sıcak suda haşlanması sonrasında üzerine yoğurt ekleniyor. Daha sonra servi edilirken üzerine soğan kavurması eklenir. En kral Kayseri mantısına taş çıkartır lezzet olarak her türlü mantı ile yarışabilecek niteliktedir.

5-Kars Böreği :

Meşhur Kars Kaşarı ile yapılan Kars Böreği içerdiği gravyer peynir nedeni ile muhteşem bir tada sahiptir.

6-Kars Katmeri:

Mayalanan hamur yufka şeklinde açılıyor ve 5 kat olarak yağ sürülerek hazırlanıyor. İşte buna katmer deniyor. Lezzeti ise harika ötesidir.

RİZE

Rizenin Nesi Meşhur – Rize’nin Neyi Meşhur ?

1-Rize Çayı

Gerçekten lezzetli bir çay içmeleyeli yıllar olmuştu çayın tadını unutmuşum ta ki geçenlerde Rizeli komşumuzun getirdiği çayı içene kadar. Çayı içtim ve dedim ki bir daha marketten çay almam artık çayı mutlaka Rize’den getirip içmeliyim. Arkadaşlar Rize’de gerçek çay var ama maalesef istanbul Ankara İzmir vb şehirlerde marketlerin raflarında olan çaylar sadece tozdan ibaret. İşte Trabzonda oturuyorsanız Rize yakın oldugu için Rize çayını da içme şansınız ortaya çıkıyor.

2-Rize Kavurması :

Yiyenlere parmak ısırtan Rize kavurması da Trabzonda mevcuttur.

3-Rize Sütlacı :

Kavurma gibi yiyenlere parmak ısırtan Rize sütlacı da Trabzonda mevcuttur.

3-Pepeçura Tatlısı:

Üzüm ezmesi ile hazırlanan bu lezzetli tatlı da Trabzonda mevcut bulunmaktadır.

4-Rize Simidi:

Odun ateşinde pişen Rize’ye özel simidin lezzetine doyum olmaz.

5-Anzer Balı – Meşhur Dünya’nın En Güzel Balı

Rizede bulunan envai çeşit bitkiden oluşan zengin flora örtüsünden beslenen arıların ürettiği Anzer Balı Rizeye ait bir üründür.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*