Trabzon Nasıl Bir Yer | Akçaabat ve Araklı

Trabzon Hakkında Edindiğim Bilgiler Sürekli Güncellenecektir

Güzelim Trabzon şehrimizin plaka numarası 61 dir. Toplam 18 tane ilçesi ve 704 adet de mahallesi vardır. Trabzon nasıl bir yer dediğimizde anlatmakla bitmez deniz ve yeşil alan manzaralı, kendine özgü harika yiyecekleri, muhteşem sağlıklı havası ve suyu ile efsane bir şehirdir.

Trabzonun tüm ilçelerini tek tek değerlendirmeye çalışacağım. Gidip gezdiğim ilçeleri direk gözümle gördüklerimi tasvir edeceğim. Gitmediklerimi ise gittikçe onlar hakkında bilgi edindikçe bilgi ekleyerek güncelleyeceğim.

Trabzon’un 18 ilçesi :

Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir, Yomra

1-AKÇAABAT

Akçaabat nüfusu 2020 yılı sayımına göre 127.330. Bu nüfusun 63 bini erkek ve 64 bini kadındır. Erkek ve kadın oranı neredeyse yarı yarıya gibidir.

Akçaabat’ın tarihinde vuku bulan en önemli 2 olay şudur.

1-Sargana Savunması :

trabzon nasıl bir yer akçaabat ve araklı
Trabzon nasıl bir yer

Akçabat’ın Sargana burnuna 29 Ekim 1910 tarihinde rusların denizden yaptığı çıkartmada amaçları burayı ele geçirmekti. Ancak hesaba katmadıkları Akçaabat halkı kadın erkek demeden burayı savunmuşlar 48 kadın ve 921 erkek olmak üzere toplam 969 şehit vermişlerdir. Bu zafere Sargana Zaferi, savaşa da Sargana Savunması denilmiştir. Bundan 6 sene sonra 20 Nisan 1916 tarihinde yine Rusya Akçaabat’ı işgal etmiş ama hedefine yine kavuşamamıştır. Bu işgalden de 17 Şubat 1918 tarihinde yani 2 sene sonra Akçaabat kurtularak özgürlüğüne kavuşmuştur.

2-Akçaabat Sel Felaketi

Akçaabat tarihinde doğal felaket olarak sadece bir felaket görmüştür. Bu da 19 Haziran 1990 gecesinde gelen sel felaketidir. Akçaabat bu tarihte sele teslim olmuştu. İlçe merkezinde ve bazı köylerde dereler taşmış, heyelanlar olmuş, toprak kaymaları meydana gelmişti. Çok sayıda ev ve işyeri yıkılmış, köprüler çökmüştü. Çok sayıda tarla ve arazi ile alt yapı buyuk hasar almıştı. Bu felaket zamanında ilçede yani Akçaabatta 21 kişi hayatını kaybetmişti. Trabzon da ise 24 kişi daha Hak’kın rahmetine kavuşmuştu. Trabzon merkezi ile köyler arasında ulaşım kesilmiş, köylere sadece yaya olarak gidilebiliyordu. Trabzon merkeze ise ulaşım sadece deniz yolu ile kayıklar ve deniz motorları ile ulaşılabiliyordu. bu selden yıkılan Kireçhane köprüsü ancak 5 yıl sonra yeniden yapılmış ve tamamlanabilmişti. Zarar gören yolları, köprüleri ve altyapıları yeniden yapabilmek yıllar sürmüştü.

Akçaabat Nasıl Bir Yer ?

Bu sorunun cevabını oraya gittiğim zaman çekeceğim resimler ile sizlere buradan aktaracağım. Şimdilik bildiklerim Trabzon’un en gelişmiş ilçesi oldugu, köftesine doyum olmadığı, genellikle herşeyin toptancısının orada oldugu, Trabzon’da bulunan sebze,meyve ve fındık çeşitlerinin Akçaabattan getirilip merkezde satıldığıdır. Akçaabatta Trabzon ve diğer ilçelerine yağana yağmur kadar yağmur yapmıyor, hatta susuzluk sıkıntısı baş gösteriyormuş. Trabzon’un en gelişmiş ilçesidir. Trabzon’un Akçaabat’a uzaklığı 13.4 km olarak kayıtlara geçirilmiştir.

Akçaabat’ın Söğütlü diye hızlı gelişen bir ilçesi vardır. Bu Söğütlü ilçesinin hızlı gelişmesinin ana sebebi Trabzon’a yakın olmasından kaynaklanmaktadır. Söğütlü Akçaabat ile Trabzon arasında bulunan bir konumdadır.

2-ARAKLI

Evet geldik Trabzon’un ikinci en büyük ilçesine. Bu ilçemizin ismi Araklı ilçesidir. Araklı ilçesinin Trabzon merkeze uzaklığı 33,2 km dir. Araklı nüfusu 2020 yılı sayımına göre 48 bin 500. Bu nüfusun 24 bini erkek ve 24 bini kadındır. Erkek ve kadın oranı neredeyse yarı yarıya gibidir.

Araklı ilçesi Trabzon’dan Rize istikametine doğru giderken Arsin’den sonra geliyor. Araklı ilçesi denizin tam önüne kurulmamış deniz ile arasına mesafe koymuş yollar yapmış azıcık içeride kalan bir ilçedir. Araklı’nın tam merkezinde 2 şeritli yol vardır. Bu yoldan otobüsler,arabalar,dolmuşlar Trabzon’a veya Rize’ye doğru gider gelirler. Hareketli bir yol olan bu Araklı ilçe içi yolunda çok sayıda işyeri fırınlar,pastaneler,çaybahçeleri,mağazalar vardır. Aradığınız herşeyi buradan bulabilirsiniz.

İlçenin anayolu vızır vızır işlemektedir. Aradığınız herşeye Trabzon’a gitmeden burada ulaşabilirsiniz.

Araklıda çok sayıda banka, kurumsal firmaların bayileri, Bim,Şok,Migros gibi mağazalar vardır. Deniz kenarına biraz uzak oldugundan yürüyerek sahile ulaşmanız 10 dakika kadar sürecektir.

trabzon nasıl bir yer
admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*