Ton Balığı Faydaları Zararları

tan-baligi-faydalari-ve-zararlari
tan-baligi-faydalari-ve-zararlari

Familyası:

Bu balık uskumrugiller ailesinden gelmektedir.Bu ailenin orkinos türüne dahildir.Ton balığı yani uskumru Akdenizde ve ılıman okyanuslarda bulunur.Ağırlıgı ortalama 60 kg uzunlugu ise 1.5 metre civarıdır.Ton balıkları gemilerin arkasına takılan sürekli sürüklenen bir ağ ile açık denizlerde okyanuslar4da avlanmaktadır.

tan-baligi-faydalari-ve-zararlari
Ton balıgının faydaları ve zararları nelerdir ?
Ton balıklarını tüketmek gerçekten faydalı mı?

Bilim adamlarına göre ayda 3 defa tüketmek çok faydalı. İçerdiği Omega 3 ve yüksek protein içeriği ile yılın 12 ayında tüketebileceğiniz ton balığı vücut sağlığınızı koruyan birçok özelliğe sahiptir. Aylık beslenme menünüze 3 defa ekleyerek bu müthiş gıdadan faydalanabilirsiniz.

Ton Balığı nın içerdiği vitaminler IQ seviyesini yükseltiyor

Omega 3’ün yanı sıra bol miktarda fosfor, demir, magnezyum gibi mineraller ve B12, A, D ve E vitaminleri barındırmaktadır. Düzenli ton balık tüketimi IQ seviyesini yükseltme, kişisel ve sosyal becerilerini geliştirebilme, kas yapısını güçlendirme gibi etkilere sebep olduğu için sıklıkla tüketilmesi oldukça önemlidir.

ton baliginin vitaminleri faydalari
Ton baliginin vitaminleri faydalari

Gerçekten çok güçlü bir protein kaynağı

İçerdiği zengin ve güçlü protein sayesinde yetişkin bir insanın günlük protein ihtiyacının %40 ını karşılamaktadır.Ölçü olarak ise 100 gr ton balıgında 224 gr protein bulunmaktadır.

Ton balığının zararları

Ton balığında civa maddesi bulunmaktadır civa zehirlidir ancak yukarıda yazan ölçüde yani ayda en fazla 3 defa yenildiği müddetçe hiç bir zararının olmayacağını bilim adamları kimyasal testler ile açıklamışlardır.

Adada tek başına kaldınız buyrun oyuna

youtube kanalımı merak ederseniz buyrun

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*