Tapu Pasife Alınmıştır Ne Demek ?

Tescili işlemi ile pasife alınmıştır ne Demek ? Tapu pasife alınmıştır ne demek ? Eğer bu şekilde bir yazı görüyorsanız o zaman tapunun aktifliğini kaybettiğini pasife alındığını anlayabilirsiniz. Artık o tapunun hak sahibi oldugu arsayı ikiye veya daha fazla parçaya bölüp yeni tapular çıkartamazsınız. İfraz işlemi yapılamaz. İfraz için tapu aktif olmalıdır.

Bu taşınmaz 31/10/2019 Tarihli 3402 S.Y.Nın 22/A Md. Gereğince Yenilemenin Tescili İşlemi ile pasife alınmıştır.

Örnek Tapu Resmi

Tapu Pasife Alınmıştır

İfraz işlemi nedir?

Tek bir tapulu gayrimenkulu birden fazla parçaya bölmek için yapılan işleme ifraz işlemi denir. Mesela bir arsanız var ama bunun bir kısmını satmak istiyorsunuz. İşte o zaman ifraz işlemine girip o arsa için yeniden tapu çıkartmaya ifraz deniyor. Artık arsanızın 2 tapusu 2 ayrı parseli oluyor.

Arsam pasife alınmış, arsam pasife alındı gibi sorularınız var ise arsanızın ifraz işlemini yapabilmek için aktife aldırmanız gerekmektedir. Pasife alınmış olan arsaların tapuları da pasif olarak gözükür.

Bazı tapuların arsaları yoldan uzaktadır. İşte bunun gibi durumlarda arsadan yol geçmiyorsa yoldan uzaktaysa o arsanın değeri de ona oranla düşük olacaktır. Eğer arsa almaya niyetliyseniz arsadan yani arsanın kenarından köşesinden yol geçip geçmediğini kontrol ediniz.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

3 yorum

  1. merhabalar fatih bey babadan kalma bir tarlamız var.arsanın pafta numarasını kontrol ettiğimde 3402 sayılı kanun gereği pasife alınmıştır diyor. ama eskiden e devlette tapu adıma kayıtlı olduğunu görüyordum şimdi göremiyorum bununla ilgili yapmam gereken yasal işlem nedir acaba teşekkür ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*