Suzme Yogurt Nedir

Süzme yoğurt nedir ve nasıl yapılır

Suzme Yogurt Nedir Nasıl Yapılır ?

Suzme yogurt nedir ? Süzme yoğurt yapmak için önce sütten yoğurt yaparız. Daha sonra yapılan yoğurdu tülbent gibi gözenekli bir bez yardımıyla süzüp suyu ve yoğurdu ayırırız. Süzmeden önceki yoğurdun yüzde 40 ı suzme yogurt yüzde 60 ı ise yoğurt suyudur. Yani 1 kg yoğurttan 400 gr kadar süzme yoğurt çıkacaktır.

12-16 kg sütü kaynatıp buzdolabında soğumaya bırakarak kaymağını alabilirsiniz. Yukarıda topluca birikecek olan kaymak en iyi bu soğutma yöntemi ile randıman verir.Bu kaynattıgınız 12-16 kg aralığındaki sütün kaymağından tereyağı yapabilirsiniz. Kaymağı aldıktan sonra bu sütü süp suyunu ayırırsanız ortalama 4-6 kg kadar süzme yoğurt elde edersiniz. Yani ortalama 15 Kg sütten 1 kg tereyağı ve 5 kg süzme yoğurt elde etmiş olursunuz.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*