Pro Evolution Soccer – Video oyunu serisi

pes 2021 efootball kayıt
konami efootball

Pro Evolution Soccer – Video oyunu serisi

Pro Evolution Soccer – Video oyunu serisi yani buna kısaca PES diyebiliriz. Futbol oyunları denildiği zaman ilk akla gelenler fifa serisi, pes serisi, atarilerden bildiğimiz soccer ve pele’s soccer serileridir. Hatta 1993 yılında çok tutulan bir Amiga oyunu olan Sensible Soccer isimli futbol oyunu vardı. Pro Evolution Soccer serisine dönersek eskiden bu oyunun ismi Goal Storm idi. Daha sonra ISS Pro Evolution ve daha da sonra Winning eleven olarak piyasaya sürüldü. 2001 yılından sonra KONAMI firması oyunun ismini Pro Evolution Soccer yani kısaca PES olarak değiştirdi.

ILK PES Oyunu – YIL 1995 – Pro Evolution Soccer Serisi ilk oyun Goal Storm

Winning Eleven 1995
Winning Eleven 1995

Oyunun en başında gökyüzünde yüzen bir futbol stadyumu ve ardından serbest vuruş yapan bir futbolcu yer almaktadır.Ana menüde altı farklı mod bulunmaktaydı 1-Gösteri 2-Usta Şampiyonası 3-Hiper Kupa 4-Tüm Yıldızlar Sergisi 5-Seçenekler Modu 6-Oyuncu Modu. Mod seçeneğinde zaman sınırını, zemin koşullarını, CPU seviyesini ve ses seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.Oyuncu Modunda oyunculara fotoğraflar ve istatistikler gösterilir.Bu modda arka planda kadın sesi ile Japonca seslendirilmiş müzik bulunur.Grafik tamamen 3D dir. Bir oyuncu gol attığında, yakın kamera açısıyla tekrar gösteriliyordu. Oyunda efekt olarak maç sırasındaki sesler, arka plan müzikleri, kalabalık ses efektleri ve oyun içi Japonca yorumlar bulunmaktaydı.

Bu ilk oyun 16 bitlik olan sistemlere uyumlu olarak 1995 yılında piyasaya sürülmüştür. Oyunun senaryosu 1994 yılı Dünya Kupası maçlarının önemli bölümlerini ve takımlarını yansıtıp bu maçları tekrardan oynama imkanı veriyor olmasıydı.

IKINCI OLARAK SATIŞA AÇILAN PES OYUNU – World Soccer Winning Eleven 1996

World Soccer Winning Eleven 1996
World Soccer Winning Eleven 1996

Konami Computer Entertainment Tokyo Ltd şirketi tarafından üretilen oyun aslında ilk olarak 1996 yılında piyasaya sürülmüştür. Ancak 1 yıl önce 1995 yılında Winning Eleven ismi ile sadece Japonya’da sırf Playstation da oynamak için üretilip satışa açılmıştır. 1995 yılında ilk olarak piyasaya sürülen futbol oyunu olan Winning Eleven da sadece J1 ligindeki takımlar mevcuttu. Bu takımlardaki futbolcular ile oyun oynanabiliyordu. Daha sonra 1996 yılında kapsamlı şekilde oyuna sürülecek olan oyunun ismine ön ek olarak World Soccer eki getirilerek oyunun ismi 1996 yılında World Soccer Winning Eleven olmuştur.

ISS Pro / Goal Storm 97 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 97

ISS Pro / Goal Storm 97 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 97
ISS Pro / Goal Storm 97 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 97

1 Haziran 1997 de piyasaya çıkan yani satışa açılan oyunun ismi bu sefer ISS Pro / Goal Storm 97 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 97 olmuştur. Oyun International Superstar Soccer 64 ile aynı zamanda piyasaya sürüldü. Winning Eleven 97 ‘nin özellikleri 4 farklı kategoride 13 farklı takım ile oluşturulabilir 8 özel strateji ile oynanabilmesidir. Bir veya 2 oyunculu olarak oynanabiliyordu. Oyunun çıkış tarihi 1 Haziran 1997 dir. O tarihte Playstation futbol video oyunu ödülü almaya hak kazanmıştır. Kuzey Amerika ve Avrupa da oyunun ismi ISS Pro / Goal Storm 97 olarak biliniyordu. Japonya da ise oyunun ismi Winning Eleven 97 olarak lanse edilmiştir.

ISS Pro 98 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 3

ISS Pro 98 Nam-ı Diğer Winning Eleven 3
ISS Pro 98 Nam-ı Diğer Winning Eleven 3

Kuzey Amerika ve Avrupa da oyunun ismi ISS Pro 98 olarak biliniyordu. Japonya da ise oyunun ismi Winning Eleven 3 olarak lanse edilmiştir. International Superstar Soccer Pro 98 yani kısaca ISS olarak bilinir. Andreas Köpke ve Fabrizio Ravanelli oyunun kapak yüzleri olarak seçilmişlerdir. Bu oyun ISS 64 ile aynı zamanda piyasaya çıkmıştır. Çıkış tarihi 1 Haziran 1997 olan oyunda 4 farklı kategoride 13 farklı takım oluşturulabilir. 8 özel strateji ile oynanabilirsiniz. Winning Eleven 3 futbol oyunu oynanış bakımından çok eğlendirici ve kolaydır.

Oyundaki tek dejavantaj futbolcuların isimlerinin Japonca olması gibi gözükse bile bu duruma kısa zamanda alışabiliyorsunuz. Bu versiyonda dünya kupası maçlarını gerçekleri ile aynı şekilde aynı takımlarla oynayabilme şansınız mevcuttur. Oyunda dünya kupası harici takımlarda bulunmaktadır. Mesela o tarihte dünya kupasında olmayan Türkiye milli takımı oyunda mevcuttur. Oyunda farklı eğlendirici eklentiler de mevcuttur. Mesela üst tura çıkabilirseniz futbolcular saçlarını farklı renklere boyayabilir değişik dövmeler yaptırıp sizi şaşırtabilirler. Bu oyun kolaydır rakibe çalım atıp gol atma özelliği mevcuttur. Eliniz alışınca kolay gol atarsınız. Bu oyunda Ronaldo diğer oyunculardan daha hızlıdır. Uzun boylu bir futbolcuyu forvete koyarsanız her ortanız gol olabilir. Futbolcu isimlerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

ISS Pro Evolution 99 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 4

ISS Pro Evolution 99 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 4
ISS Pro Evolution 99 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 4

ISS Pro Evolution 99 Japonya’da Jikkyou Winning Eleven 4 olarak bilinir. Konami firmasının geliştirdiği bir oyundur. Oyun yenilendi ve eklentiler yapıldı. Mesela yeni oyuncu hareketleri, animasyonlar ve geliştirilmiş grafikler yapıldı. Takım kaptanının kolundaki rozete kadar çok titizlikle grafikler ayarlanmıştır.

ISS Pro Evolution 2 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2000

ISS Pro Evolution 2 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2000
ISS Pro Evolution 2 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2000

ISS Pro Evolution 2 Japonya’da World Soccer Jikkyou Winning Eleven 2000 olarak bilinmektedir. Bu oyun Konami firması tarafından sadece Playstation için geliştirilmiştir. Oyunun pc yani bilgisayar versiyonu yoktur. Winning Eleven 2000 ilk lisanslı oyun olmasına karşılık oyundaki futbolcu isimleri yine de bilerek eksik ve hatalı yazılmıştır. Mesela Ronaldo ismi eksik olarak Roaldo olarak yazılmıştır. Bu versiyona kaptan seçme pas iptal etme ve gerçekçi sakatlanma efektleri gibi yeni eklentiler getirilmiştir.

Pro Evolution Soccer – Nam-ı Diğer Winning Eleven 5 – Pes 1

Pro Evolution Soccer - Nam-ı Diğer Winning Eleven 5
Pro Evolution Soccer – Nam-ı Diğer Winning Eleven 5

2001 yılında piyasaya sürülen ilk PES olan futbol oyunlarının içinde en iyilerinden birisi Winning Eleven 5 isimli oyunda Fenerbahçe ve Galatasaray takımları da mevcuttur. Bilgisayara yüklenen emulatör ve bağlanan Joypad ile oynanabilmektedir. Liverpool’lu Riise ve Roberto Carlos gibi oyuncular bulunmaktadır. Takım seçerken çıkan ses ve spikerin kendini kaptırmış sunumu ile oyun çok eğlenceli hale gelmektedir. Oyunda kaleciyi çalımlamak mümkündür. Oyunun içinde Amsterdam Arena, San Siro, Nou Camp, Highbury Park, Olympiastadion, Yokohama Int. , Japan Nat. ve Monte Carlo, olmak üzere 8 görkemli stadyum bulunmaktadır. Ayrıca 53 ulusal takım, 32 kulüp takımı ve 2 all star takımı yer almaktadır. Oyunun en güzel özelliklerinden birisi de spikerin çok eğlenceli maç yorumudur.

Pro Evolution Soccer 2 (Pes 2) – Nam-ı Diğer Winning Eleven 6 – Pes 2

Pro Evolution Soccer 2 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 6
Pro Evolution Soccer 2 (Pes 2) – Nam-ı Diğer Winning Eleven 6

Sadece Playstation 2 de oynanan gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunu olduğu söylenen Pes 2 diğer ismi ise Winning eleven 6 dır.Ofsayt pozisyonlarinda ve omuz omuza mucadele sonrasi topun taç veya kornere çikişinda futbolcularin ellerini kollarini kaldirarak hakeme bakmalari, kendisine atilan pasa yetişemeyip topun dişari çikmasina engel olamayan futbolcunun ellerini beline koyarak derin bir “hadiea beaaa” hareketi yapmasi gorulmeye değerdir.

Oyunun ilk girişinde Konami güzel bir giriş videosu ile karşılama yapıyor. Sonra maç yapmak isterseniz direk Match Mode a tıklayıp maça başlayarak ısınabilirsiniz. League Mode ile oynamak istediğiniz ligleri seçebilirsiniz. Bu oyunda ilave olarak Olympic Mode var. Yani bu modda gençler ile veya ümit milli takım oyuncuları ile maçlar yapabiliyorsunuz. Winning Eleven 6 yani Pes 2 futbol oyununda mücadele özelliği de ön plana çıkartılmıştır.

Ikili mücadeleler kıran kırana geçiyor. Kaleciler panterleşiyor adeta havada uçup süper kurtarışlar yapıyorlar. Bu versiyonda oluşan pozisyonların kaydı yok. Yani aynı pozisyona bir daha gelememe ihtimaliniz veya hiç yaşamadıgınız bir pozisyonu yaşama imkanınız var. Konami’nin telif hakkını aldığı Adidas Fevernova topu o kadar gerçekçi hareket ediyor ki topu adeta gerçeğinden ayırt edemezsiniz. Ronaldo, Rivaldo, Roberto Carlos gibi oyuncuların isim hakları alınmış olmasına rağmen çok sayıda futbolcunun isim hakları satın alınmadığı için isimleri ve formaları pek uygun ve güzel değil.

Pro Evolution Soccer 3 (Pes 3) – Nam-ı Diğer Winning Eleven 7 – Pes 3

Pro Evolution Soccer 3 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 7
Pro Evolution Soccer 3 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 7

Pro Evolution Soccer 4 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 8 Pes 4

Pro Evolution Soccer 4 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 8
Pro Evolution Soccer 4 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 8

Pro Evolution Soccer 5 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 9 – Pes 5

Pro Evolution Soccer 5 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 9
Pro Evolution Soccer 5 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 9

Pro Evolution Soccer 2007 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 10 – Pes 2007

Pro Evolution Soccer 2007 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 10
Pro Evolution Soccer 2007 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 10

Pro Evolution Soccer 2007 – Nam-ı Diğer Winning Eleven Play Maker 2008 – Pes 2008

Pro Evolution Soccer 2007 - Nam-ı Diğer Winning Eleven Play Maker 2008
Pro Evolution Soccer 2007 – Nam-ı Diğer Winning Eleven Play Maker 2008 – Pro Evolution Soccer Serisi

Pro Evolution Soccer 2009 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2009 – Pes 2009

Pro Evolution Soccer 2009 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2009 - Pes 2009
Pro Evolution Soccer 2009 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2009 – Pes 2009

Pro Evolution Soccer 2010 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2010 – Pes 2010

Pro Evolution Soccer 2010 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2010 - Pes 2010
Pro Evolution Soccer 2010 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2010 – Pes 2010

Pro Evolution Soccer 2011 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2011 – Pes 2011

Pro Evolution Soccer 2011 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2011 - Pes 2011
Pro Evolution Soccer 2011 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2011 – Pes 2011

Pro Evolution Soccer 2012 – Nam-ı Diğer Winning Eleven Play Maker 2012 – Pes 2012

Pro Evolution Soccer 2012 - Nam-ı Diğer Winning Eleven Play Maker 2012 - Pes 2012
Pro Evolution Soccer 2012 – Nam-ı Diğer Winning Eleven Play Maker 2012 – Pes 2012

Pro Evolution Soccer 2013 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2013 – Pes 2013

Pro Evolution Soccer 2013 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2013 - Pes 2013
Pro Evolution Soccer 2013 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2013 – Pes 2013

Pro Evolution Soccer 2014 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2014 – Pes 2014

Pro Evolution Soccer 2014 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2014 - Pes 2014
Pro Evolution Soccer 2014 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2014 – Pes 2014

Pro Evolution Soccer 2015 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2015 – Pes 2015

Pro Evolution Soccer 2015 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2015 - Pes 2015
Pro Evolution Soccer 2015 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2015 – Pes 2015 – Pro Evolution Soccer Serisi

Pro Evolution Soccer 2016 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2016 – Pes 2016

Pro Evolution Soccer 2016 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2016 - Pes 2016
Pro Evolution Soccer 2016 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2016 – Pes 2016 – Pro Evolution Soccer Serisi

Pro Evolution Soccer 2017 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2017 – Pes 2017

Pro Evolution Soccer 2016 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2016 - Pes 2016
Pro Evolution Soccer 2017 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2017 – Pes 2017

Pro Evolution Soccer 2018 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2018 – Pes 2018

Pro Evolution Soccer 2018 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2018 - Pes 2018
Pro Evolution Soccer 2018 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2018 – Pes 2018

Pro Evolution Soccer 2019 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2019 – Pes 2019

Pro Evolution Soccer 2019 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2019 - Pes 2019
Pro Evolution Soccer 2019 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2019 – Pes 2019

eFootball Pro Evolution Soccer 2020 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2020 – Pes 2020

eFootball Pro Evolution Soccer 2020 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2020 - Pes 2020
eFootball Pro Evolution Soccer 2020 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2020 – Pes 2020

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2021 – Pes 2021

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2021 - Pes 2021
eFootball Pro Evolution Soccer 2021 – Nam-ı Diğer Winning Eleven 2021 – Pes 2021

eFootball Pro Evolution Soccer 2022 – Nam-ı Diğer – Pes 2022

eFootball Pro Evolution Soccer 2022 - Nam-ı Diğer Winning Eleven 2022 - Pes 2022
eFootball Pro Evolution Soccer 2022 – Nam-ı Diğer Pes 2022

Pubg de yan kamera modu nasıl açılır ? Dikiz Ateş nedir?

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*