Pothos Bitkisi – Salon Sarmaşığı

salon bitkileri sarmaşık

İç Mekan Bitkisi – Pothos

Pothos – Sarmaşık

Pothos bitkisi Araceae familyasından tırmanıcı ve sürünücü özellikli olan Pothos uzun ömürlü bir bitkidir. Bilimsel adı Epipremnum aureumdur. Anavatanı Büyük Okyanus’taki Fransız Polinezyası adalar topluluğundan Haiti yakınındaki Moorea adasıdır. İç mekanlara tam uyumludur. Salon sarmaşığı (pothos) az ışıkta bile yaşayabilen bir bitkidir. Bol ışık alarak yaprak gelişiminde gözle görünür değişiklikler meydana gelir. Pothos iç mekanda yeterli ışığa ulaşamadığından dolayı daha minik yapraklı gelişir. Evinizde duvarlara sarılan Pothos adeta orman görüntüsü verecektir.

Özellikleri

Salon sarmaşığının  yaprakları yeşil üstüne krem ve beyaz renklerde olup değişik desenler oluşturur. Sarmaşık denilmesine rağmen sarılıcı değildir. Her yaprakla beraber bir iki kök çıkarır. Bunlar toprağa değmedikçe fazla uzamaz. Bitki köklerini el ayak gibi kullanarak ağaçlara tırmanır ve 20 metre kadar uzayabilir. Güçlü ışık ve hafif güneş olan yerlerde daha gür gelişim olur ve yan dallar geliştirir. Fazla güneş ile sıcak ve nemli hava karşısında salon sarmaşığının yaprakları 50 cm e kadar uzayıp boylanabilmektedir. Pothos az ışık alan iç mekanlarda küçük yapraklı olur.

Kışın korunaklı direk rüzgar almayan yerlerde -1C derece soğuğa dayanabilmektedir.

Yetiştirilmesi

Bakımı çok kolaydır. Evin her köşesinde yetişebilen Pothos uzun süre susuz kalmaya dayanıklıdır. Işığın çok az oldugu ortamlarda bile rahatlıkla yaşar. Eğer sabah ve akşam güneş ışığı aldırabilirseniz devamlı yeni yapraklar üretir ve çok uzun bir hat üzerinde ilerleyip bütün evi saracaktır.

70 li yıllarda salon duvarlarının Pothos bitkisi ile kaplanması çok görülen bir hobi olup benimsenmişti. Evlerin boş duvarları resim yerine bu bitki ile sarmaşık gibi sardırılıp ortama egzotik bir hava verilirdi.

Sulama sıklığı hava sıcaklıgına göre 2-3 günde bir veya iki defa uygulanmalıdır. Su saksıya girdiği gibi çıkmalı asla köklerde birikim yapmamalıdır. Şayet sulama yaparken dikkat edilmezse kök çürüklü olur ve bitki ölür. Mümkün ise her yıl toprağını değiştirip solucan gübreli bir toprak karışımı içine aktarılırsa harikalar yaratacaktır. Yapraklarını tozlardan arındırıp silerseniz daha uzun zaman sağlıklı olarak yaşar ve evinize muhteşem bir görüntü verecektir.

Çoğaltılması

Çelik yöntemi ile olur en kolay yolu dallarını kırıp suda köklendirmektir. Salon sarmaşığınızın uzun bir dalını ortalama 10-15 cm parçalar halinde kesin ve suya koyun. Çok kısa sürede köklenirler.  

Dikkat!! Dal parçalarını bir yaprağın veya yaprak yerinin 2 cm kadar aşağısından kesip alın. Köklendirmek için boğumlar suyun içinde olmalıdır. Kökler boğumlardan çıkacaktır.

Korona Virüs Belirtileri

Sünger Tom Animasyon Videosu

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*