Neden Fazla Yemek Yeriz

Amerika’da Michigan Üniversitesinde meyve sinekleri üzerinde yapılan araştırmaya göre normalden fazla şeker tüketmek doyma hissini bastırmaya sebep oluyormuş. Gereğinden fazla şeker tüketen sinekler doyacakları yerde daha çok yemek istiyorlar ve oburlaşıyorlarmış.

Meyve Sinekleri ve İnsan Benzerliği

Meyve sinekleri ve insanlar arasında sinirsel ağlarda benzerlik olduğunu keşfeden bilim adamları o yuzden bu araştırmayı meyve sinekleri üzerinde yapmışlardır. Meyve sineklerini yüksek şeker içeren gıdalarla besleyerek onları incelerken normalde dopamin üreten sinirsel ağların gecikmeye uğradıgını ve ödül ve keyif hissi veren bu hormonu geç ürettiklerini ortaya çıkardılar.

Bilim adamları dopaminden (ödül hissi) gelen geri dönüş bilgisini inceleyerek sineklerin ne kadar gıda ile doyacaklarını tespit ettiklerini söylediler. Yüksek miktarda şeker verilen sineklerde bu tespit gecikmiş ve sekteye uğramıştır. Yani şeker miktarı arttırıldıkça sinir hücreleri dopamini daha geç üretmişler ve beyine tokluk hissi daha geç ulaşmıştır.

Elma Sirkesi ve Faydaları

Yemek ve Ruhumuzu Doyurmak – Hızlı Yemek Yemek

Yemek yemek için masaya oturdugumuzda önümüzde bulunan tabaktaki yemeği kaç dakikada tüketiyoruz ? Onu yerken fiziksel olarak hissiyatsız mı yiyorsunuz ? Yoksa ruhunuzu da doyuruyor musunuz? Yemek yeme konusunda hızlı olmamamız gerekiyor. Diğer konularda hızlı olmak zorunda olsak bile yemek yeme konusunda asla hızlı olmamalıyız. Çünkü hızlı yemek yemek uzun zamanda obeziteye yol açacak şişman biri olacağız ayrıca midesel sorunlara hazımsızlık ve reflü gibi problemlere de ön ayak olacaktır.

Gençlik Kalkanları Fazla Yemek Gençleri Etkilemiyor

“Gençlikte neden çok güçlüyüz neden obezite veya diğer hastalıklar ilk 20 sene insanlara zarar veremiyor. İşte bunun sebebini öğrendiğimiz zaman savunma mekanizmalarımız hakkında bilgi sahibi oldugumuz zaman onları nasıl idare edebileceğimiz hakkında bilgimiz olacak ve bu sayede obezite ve diğer hastalıklarla daha kolay mücadele edeceğiz.” Bu sözleri söyleyen kişi Profesör Gökhan Hotamışlıgil , Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı olan profesörü şu anda Harvard Üniversitesinde genetik ve kompleks hastalıklar üzerine çalışmaktadır.

Obezite ve Diyabet – Fazla Yemek Konusu

Dünyada diyabet 420 milyondan fazla kişde var ayrıca fazla yemek sayesinde obezite sayısı ise 645 milyondan fazla kişide mevcut.Profesör Hotamışlıgil bu hastalıkların muhtemel tedavi yolları konusunda yaptığı çığır açıcı çalışmalar nedeniyle Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği Novo Nordisk Vakfı Diyabet Ödülü’ne layık görülmüştür. Profesör ilk 20 sene vücudumuz kurşun geçirmez oluyor bu zamanlarda oluşan savunmamızın sebeplerini keşfedebilirsek işte o zaman obezite ile mücadeleye son darbeyi indirmiş olacağız diyen Profesör’den umut dolu haberler bekleniyor.

Profesör Gökhan Hotamışlıgil Umut Veriyor

Hotamışlıgil insan metabolizmasının yani bünyesinin olağanüstü oldugunu söylüyor. Mesela kahverengi yağ dokularımızın en büyük yeteneği enerjiyi yakmalarıdır diyor. Bu dokular harekete geçirildiği zaman müthiş bir enerji veriyorlar ve vücudumuzun yağ ve şekerlerden kurtulmasına yardımcı oluyorlar. Bu kahverengi yağ dokularını ayakta tutanın ne oldugunu bulmaya çalıştıklarını söyleyen Profesör bir de vücudumuzda çok gizli var olan çok özel hormonlar oldugunu söyledi. Bu hormonlar diğer hormonlar gibi protein merkezli değil tam aksine yağ merkezli olan ve çok gizli zamanlarda hayati durumlarda ortaya çıkan hormonlardır. Çok özel zamanlarda ve koşullarda çok az miktarlarda üretilip hayati önem taşırlar. Doğaları gereği bulunmaları çok zordur kendilerini yok edebilme özelliğine sahiptirler. Ancak bu hormonları bulmaya çalıştıklarını eğer bulabilirlerse bulduktan sonra üretilmelerinin ilaç haline getirilmelerinin çok kolay olacağını söyleyen Profesör Gökhan Hotamışlıgil umut verici konuştu.

Gizemli Kahverengi Yağ Dokuları

Örneğin kahverengi yağ dokusunun nasıl faaliyet gösterdiğini anlamaya çalışıyoruz. Çünkü enerji yakmaya müthiş bir yeteneği olan bir doku. Ve harekete geçirildiğinde vücudun hem ekstra enerji veren hem de vücudun yağ ve şekerlerden kurtulmasına destek verebiliyor. Bu dokuyu ayakta tutan ana mekanizmaları anlamaya çalışıyoruz. Bir de vücudun içerisinde var olan çok özel maddeler var. Yeni kategori hormonlar var. Çok özel koşullarda az miktarda üretilen, çok özel fonksiyonlar gören, bir büyük çalışma alanımız da o hormonları ortaya çıkarmak ki bunlar yağ tabiatında hormonlar bilinen protein tabiatında hormonlar gibi değil. Dolayısıyla bulunmaları çok zor ama bulunduktan sonra üretilmeleri ve kullanılmaları çok kolay “ diyen Hotamışlıgil, metabolizmanın doğru çalışması için sabit bir formül olmadığını söylüyor.

Sindirim – Fazla Yemek

Başka incelediğimiz bir konu olan yemek sonrası diyen Profesör, kişi yemek yedikten sonra bu yemeği sindirebilmek için vücudun 3-4 litre kadar enzim üretebilmesinin de çok etkileyici oldugunu bunu nasıl yaptığını araştırdıklarını söylüyor. Fabrika gibi bir üretim bu diyen hoca bu kadar kısa zamanda vücut nasıl bu üretimi yapıyor bu müthiş bir konu diyor. Pankreası da incelediklerini söyleyen Hotamışlıgil bu incelemel sonucunda ışığa ulaşırsak insanoğlu için çok faydalı bilgiler açığa çıkacaktır diyor. Emzirmede ortaya çıkan enerji gereksiniminin nereden geldiğini merak ettiklerini emziren memelinin emzirmede oluşan enerjisinin nasıl oluştugunu bütün yağ dokusunda depolanan enerjinin süt üretimine kanalize oldugunu ancak bunun nasıl gerçekleştiğini hala çözemediklerini ve kış uykusunda metabolizmanın hareketlerini incelediklerini de söylüyor.

Az Kalori Al Hem Daha Sağlıklı Ol Hem Daha Uzun Yaşa

Az Kalori Al Hem Daha Sağlıklı Ol Hem Daha Uzun Yaşa diyen profesör az kalori almanın önemini de vurguluyor. Vücudu uzun süre kalorilerden uzak tutarsak, zararlı etkilerinden de o kadar uzun süre uzak kalırız. Bu da sık sık ama az yeme prensibini benimseyenlerin aslında çok da doğru yapmadığını gösterir.

Ödül Mekanizması – Fazla Yemek Konusu

Profesör neslimizin devamı için hem beslenme hemde üreme fonksiyonlarının ödüle bağlandıgını bunların olmadıgı zaman neslin son bulacağı için beslen ödülünü keyif alarak al veya üreme faaliyetinde bulun ödülünü al şeklinde beynimizin genetiği programlanmıştır diyor.

Günlük Alınması Gereke Kalori Miktarları

Günlük Kalori Miktarları

Erkek için 2500 kalori kadın için ise 2000 kalori günlük yeterli olabilmektedir. Fazla yemek yemenin sonuçları ağır olabilir.

Gıda psikologu Dr. Brian Wansink Cornell Üniversitesi bilim üyelerinden olan Dr Brian Amerikalıların tamamıyla doyuncaya kadar yeme eğiliminde olduklarını; ancak bazı ülkelerde yaşan kişilerin açlık duygusu geçtiği anda yemek yemenin durdurulduğunu söylemektedir. Mesela Japonya’nın Okinawa şehrinde bu durum için bir söz söyleniyor : “hara hachi bu” Anlamı ise , yüzde 80 doyuncaya kadar yemek.

Doygunluk Hissinin Yani Tokluk Hissinin Beyine Ulaşması

İnsan yemek yedikçe mide duvarındaki sinirler bunlara vagus sinirleri denmektedir, bu sinirler vasıtası ile beyine bağlanılıyor aslında beynin tam olarak arka kısmında bulunan medulla isimli bölümüne bağlanılıyor ve buraya doydum yemek istemiyorum açlık hormonunu ( ghrelin hormonu) üretmeyi bırakabilirsin sinyali gönderiliyor. Bu sinyali alan beyin de açlık hissi veren hormonu salgılamayı bırakıyor ve tokluk hormonu olan leptin hormonunu gönderiyor.

Yeme isteği ise doygunluk sinyallerinin etkisiyle azalıyor. Karnımız doyduğunda mide duvarında pek çok ucu bulunan vagus sinirleriyle sinyal iletiliyor. Beynin medulla adı verilen arka kısmındaki sinirlere gelen sinyal, beslenmeyi durdurma emri veriyor. Eğer aç kurt gibi yemeği mideye indirmeyip ya da yemek sırasında sohbet etmeyip, dikkatli ve yavaş yiyorsanız, doygunluk sinyalini güçlü bir şekilde algılayabilirsiniz.

Leptin Hormonu

Leptin Hormonu insan beynine doydum artık yemek yemek istemiyorum isteğini gönderir. Leptin hormonu salgılanan bir beden aç da olsa yemek yemek istemez. Bu hormonun büyü miktarı yağ hücrelerimizden küçük bir miktarı kalbimizden ve midemizden salgılanır. eğer vücudumuzdaki yağ depolarında azalma var ise kandaki leptin miktarı azalır ve kişinin iştahı artar. Mideden salgılanan leptinde kısa süreli tokluk için önemlidir. Yani kısa bir öğün arası için az salgılanan leptin kısa bir zaman için bize tokluk hissi verecektir.

Kişi kilo verdikçe kandaki leptin seviyesi azalıyor ve kişi daha çok yemek yeme eğiliminde oluyor. Leptin hormonunun kanda normal seviyede bulunması tokluk hissini sağlamaktadır. Leptinin yağ yakıcı etkisi yoktur. Sürekli yemek yemek kişilerde kanda dolaşan leptin hormonu miktarınının artmasına sebep olur bu da kişide leptin direnci oluşmasına yol açar. Bunun sonucu olarak da Hipotalamus Leptine karşı duyarlılıgını kaybeder ve kişi artık tam olarak tokluk hissedemez.

Egzersiz ve Leptin

Egzersiz yapmak spor hareketleri kandaki Leptini azaltacağı için acıkmaya sebep olur.

Ghrelin Hormonu

Ghrelin hormonuda acıktım yemek yemeliyim hissi veren hormondur. Ghrelin hormonu en fazla midenin içinde salgılanır daha sonra sindirim sisteminin içinde salgılanır. Yemek öncesi kanda bulunan ghrelin hormonu miktarı artar ve yemek sonrası kandaki ghrelin miktarı azalır. Midede uzun süre kalan yavaş sindirilen yiyecekler kişiyi daha geç acıktırırlar. Obezite kişiler kilo verdikçe kandaki ghrelin miktarı artar ve kişinin daha çok acıkmasına sebep olur.

Ne zaman diyete başlasam başlarda iyi gitmesine rağmen maalesef her zaman 1-2 ay içinde kanımdaki ghrelin miktarı yavaş yavaş artıyor ve her geçen gün daha çok acıkıyorum ve en sonunda fazla yemek geri dönüyor 1 tepsi börek veya pizza veya 1-2 ekmek arası sandwich, 1 tencere sarma dolma vb gibi bir şekilde yemeklere dalmakla diyetim sonuçlanıyor. Kandaki ghrelini her zaman azaltacak leptini sürekli aynı seviyede tutacak bir gıda olsaydı!!! Belki de vardır. İşte bu gıda sayesinde hiç zorlanmadan kilo vermek mümkün olabilirdi. Belki Bilim İnsanları bahsettiğim bu gıdanın ilacını falan üretirler de benim gibi obezler faydalanır inşallah.

Eğer bir şekilde bahsettiğim gıdayı keşfedip tespit edebilirsem belki çay türü belki ot türü belki de bir karışım olabilir o zaman alttaki linkten insanlığa hediye olarak yayınlayacağım.

açlık ve tokluk hormonu salgılamamızı sağlayan gizemli bitki

Youtube Kanalıma Abone Ol

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*