Müsilaj Nedir Müsilaj Zararları

Deniz salyası

Müsilaj nedir müsilaj zararları nelerdir ? Deniz salyası yani Müsilaj aslında her bitki ve bakteriler tarafından üretilen yapışkan sümüksü bir maddedir. Deniz müshilajı yani deniz salyası denizde oluşan müshilaj ise denizde yaşayan algler ve diğer mikro organizmalar tarafından üretilen kalın ve yapışkan maddedir. Algler ve mikroorganizmalar bu sıvıyı sürekli üretmektedirler. Müshilaj sıvısı su ile temas ettiği zaman şişerek genişlemektedir. Marmara denizinde fazla olan müshilajın sebebi ise denizde haddinden fazla sayıya ulaşmış olan mikroorganizmalar sayesindedir.

Marmara Denizi tahminen 7000 yaşlarındadır. Müshilaj yani deniz salyası denizin dibinde yüzeyinden daha çok bulunur. Deniz dibine 30 metre derinliğe kadar inebilmektedir. Marmara’da ilk defa 2007-2008 yılları arasında görülmüş olan müshilaj günümüz o yıllarda 2021 ylında görülenden çok daha fazladır. Günümüzde Kartal, Pendik, Bozcada, Büyükada, Çanakkale ve Kocaeli kıyılarında görülmektedir.

Müsilajın Ana Özelliği Nedir?

müsilaj nedir müsilaj zararları

Müsilaj su ile temas ettiği anda şişerek genişler. insan vücudunda da bulunur. Mide veya bağırsakta sindirilemez. Emilimi yoktur. Denizde müsilaj oluşabilmesi için deniz suyunun hem çok sıcak hem de çok durgun olması gerekir. Ani ısınan su sıcaklıklarından, iklimsel değişimlerden dolayı oluşur.

Müsilaj Nasıl Temizlenir?

Müshilajın asıl temizliği Marmara denizinde yaşayan fazla sayıda çoğalmış alglerin çoğalmasını önlemekle yani bunların besin kaynaklarını kesmekle başlamalıdır. Daha sonra denizde var olan salyanın yani müshilajın uzaklaşması için rüzgar önemli bir etmendir. Rüzgar müshilajı alıp açık denizlere götürebilir. Müshilaj hasat edilebilir. Denizden toplamak suretiyle hasat edilebilmektedir.

Müshilajın Faydaları Nelerdir?

Müshilajın hem bitkiler hemde insanlar için faydaları vardır.Örneğin tohumların çimlenmesi için suyun depolanmasını sağlar. Zarların kalınlaşmasına yardım eder. Kaktüsler, keten tohumları, ebegümeciler, hatmi bitkisinin kökleri de zengin müshilaj kaynaklarıdır.

  • Keten tohumu gibi müshilaj içeren gıdalar yenildiği takdirde hem tahrişi azaltır hemde lif alımına yardımcı olur.
  • Kabızlığa iyi gelip toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Kan şekerini deneleyip düzenler.

Müshilajın Zararları Nelerdir?

müsilaj nedir müsilaj zararları

Müshilaja organik çorbada denilebilir. Denizde hem renk değişimi hemde kötü kokuya sebep olur. Sağlık açısından zararı yoktur ancak estetik açıdan güzel olmadıgı için müshilaja girilmemesi tavsiye edilmektedir. Müshilaj hem deniz yüzeyini kaplar hem de deniz dibindeki bitki florasına çökelip onların ışığını ve oksijeninji azaltıp fotosentezi engelleyebilir. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Büyükateş, çevresel ve iklimsel şartlar uygun oldugu için müshilajın doğal olarak ortaya çıktığını söylemiştir. Ayrıca Prof. Büyükateş insan sağlığını doğrudan etkilemeyeceğini de eklemiştir.

Müshilaj Yani Deniz Salyası’nın Oluşumunun Ana Etkenleri ise;

  1. Yüksek deniz sıcaklıkları
  2. Denizlerde rüzgarın olmaması, denizin durağan bir yapıda olması
  3. Denizdeki kirliliğin istenmeyen maddelerin artması
  4. Denize fazla sayıda bırakılan atıkların azot ve fosfor içermesinden dolayı planktonların ana mesin maddesi olan azot ve fosforu tüketerek hızlıca fazla sayıda çoğalmaları

2021 Kurban Bayramı Tatili Ne Zaman ?

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*