Mescid-i Aksa Nedir ? Mescid-i Aksa’nın Önemi

Müslümanların İlk Kıblesi

Mescid-i Aksa müslümanların ilk kıblesidir. Mescid-i Aksa Kudüs’ün doğusunda (Morya) yani diğer ismi ile “Tapınaklar Tepesi” olarak bilinen yerde bulunmaktadır. Bu yerin yani  Tapınaklar Tepesi’nin yüzölçümü 144 dönümdür. Burada 200 e yakın değerli eserler bulunur. Mescid-i Aksa’nın inşa edilme zamanı bilinmemekle birlikte Kabe’nin inşa edilmesinden 40 yıl sonra inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Mescid-i Aksa’nın Önemi :

Aynı avluda bulunan ve genellikle Mescid-i Aksa ile karıştırılan çok görkemli bir yapı olan Kubbet-ül Sahra’dan Hz. Muhammed (S.A.V.)’in (miraç) göğe yükseldiğine inanılması nedeniyle de kutsaldır.

Mescid-i Aksa Kral Davut’un oğlu Süleyman zamanında yapılmıştır. Bundan 371 yıl sonra kral II. Nabukadnezar bu yapıyı yıkmıştır. Esir aldığı yahudileri de Babil’e götürmüştür. Bundan tam 48 yıl sonra II. Kyros zamanında İÖ 538 yılında yahudilere yeniden inşa etmeleri izni verilmiştir. Yeni yapılan tapınak 638 yıl yaşamış ancak İS 70 yılında Roma orduları tarafından yıkılmıştır. Yıkıntılardan geriye bugun “Ağlama Duvarı” ismi ile tanınan yer kalmıştır.

638 yılında Kudüs’ü alan Halife Ömer yıkılan yapının yerine mescid yaptırmıştır. 705 senesinde Emevilerin halifesi 1.Velid burayı baştan aşağı yaptırırp yeniletmiştir. Bu tarihten sonra bu mescide Mescid-i Aksa ismi Abdülmelik bin Mervan tarafından verilmiştir. Mescid-i Aksa’nın bulunduğu Morya bölgesinde Kubbet-üs-Sahra ve Kıble Mescidi gibi sayıları ikiyüze ulaşan birçok eser vardır.

Mescid-i Aksa’ya farklı birçok isim verilmiştir.Mekke’ye en uzak mescit olması sebebiyle el-Mescidu’l-Aksâ ismini almıştır: “el-Aksâ” kelimesi “en uzak” anlamına gelir. Bu isimlendirme, Kur’an-ı Kerîm’deki İsrâ Sûresinin 1. ayetinde de aynı şekilde geçer.Bereketli,kutsal ve temiz manalarına gelen el-Beytu’l-Mukaddes ismi de verilmiştir.

Rivayetler

Mescid-i Haram Kabe’nin de içinde bulunduğu alan olan ilk mescit alanıdır. Bu yapının inşa edilmesinden 40 yıl sonra Mescid-i Aksa yapılmıştır. Mescid-i Aksa’nın ilk defa kimin tarafından inşa edildiği net olarak bilinmemektedir. Çeşitli rivayetler Mescid-i Aksayı ilk inşa edenin melekler oldugunu söyler. Başka rivayetler ise Hz.Adem veya oğulları Şit ve Nuh veya İbrahim peygamberler gibi isimlerin inşa ettiğini söylemişlerdir. İbn Hacer el-Askalânî’nin Fethu’l-Bârî kitabındaki bilgiye göre hem Kâbe hem de Mescid-i Aksâ’yı ilk inşa edenin Adem peygamber olduğunu gösterir. Araştırmacılardan Abdullah Marûf, Adem’in sadece 142 ve 144 dönüm arasında değişen bölgenin sınırlarını vaz etme anlamında ilk bânî olduğunu belirtir.

MESCİD-İ AKSA NEREDE?

Mescid-i Aksa Kudüs’ün doğusundaki Eski Şehir bölgesinde bulunur. Bu alanın yüzölçümü yaklaşık 144 dönümdür. Bu kutsal yerin sözlük anlamı “en uzak” demektir. Yani Mekke’ye olan uzaklığından dolayı Mescid-i Aksa olarak adlandırılmıştır.anlamı en uzak mescit demektir.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*