Maya Yıkama İşlemi | Yıkanmış Maya Kullanımı

Maya Yıkama Nedir ? Bu Maya Yıkama işlemi Nasıl Yapılır?

Maya yıkama işleminin amacı kovanın dibinde kalan tortunun içinden canlı mayayı ayırıp çıkartarak bir sonraki üretimde kullanıp maya maliyetini düşürmektir. Bunu yapabilmek için dipteki maya tortusunda bulunan ölü mayalar ile canlı mayaları ayırmak gerekir. Maya yıkama işlemi sırasında yıkama kabına aldıgımız kova dibi tortusunun içinde hem bira hem canlı hem de ölü mayalar bulunur. Yarı hava boşluğu bulunan bir kavanoza veya şişeye dip tortusunu aktarıken kovanın dibinde bulunan birayı da mecburen alıyoruz. Daha sonra aktarım kabımızın içinden mayaları hareket ettirmeden olabildiğince yavaş hareket ederek önce birayı uzaklaştırıyoruz.

maya yıkama işlemi ve maya ayırma

Böylece kabımıza aldıgımız tortunun içinde artık sadece canlı ve ölü mayalar ve hava boşluğu buluyor. Daha sonra bu hava boşluğuna su ilave ederek su ile mayaların iyice karışmasını sağlıyoruz. Bu işlemden sonra 60 dakika vaktimiz var bu zaman çok önemli. Çalkaladığımız kaynamış soğutulmuş su eklenen şişemizi buzdolabına koyup beklemeye başlıyoruz. Tahminen 30 dakikadan sonra veya biraz daha fazla sürebilir ama 60 dakikayı geçmeden şişeyi buzdolabından çıkartıp sarsmadan masaya koyuyoruz. Artık şişemizin görüntüsü üst sağdaki resimde görünen katmanlı bir görüntü almış olması gerekiyor.

Bu aşamadan sonra şişeyi yan eğerek üstteki su ile birlikte canlı mayayı ayrı bir kaba yavaşça döküyoruz. En altta kalan ölü maya tortusunu almıyoruz o kısmı çöpe atacağız.

Buradaki amaç birayı çıkartıp onun yerine su ekleyip çalkaladığımız şişenin içindeki canlı mayalaırn çalkalama sayesinde yukarı çıkıp ölü mayalardan ayrılması ve bizim bu ayrılan canlı mayaları 60 dakikadan evvel ölü mayaların yanına yeniden inmedem ayırmamız gerektiğidir.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*