Kuruluş Osman Dizisi | Bu Hafta Dizide Neler Olacak

Kuruluş Osman Dizisi Yorumlar Özet

Kuruluş Osman Dizisi Nasıldır? Bu Diziyi Kısaca Tanıyalım

Kuruluş Osman dizisi nin baş kahramanı Osman Beydir. Osman Bey Diriliş Ertuğrul dizisinden tanıdığımız Ertuğrul Gazi’nin 3 oğlundan biri ve en küçük olandır. Bu en küçük oğlan ileride imparatatorluk olacak olan sınırları Viyana kapılarına dayanacak olan Osmanlı Devletinin kurucusu olacaktır.

Ertuğrul Bey Sağ kolları Bamsı Beyrek ve Turgut Bey ile yıllarca savaşmış ve sonunda Bileciğin Söğüt ilçesine sahip olmuş bir Beydir. İleride Osmanlı Devleti olacak olan devletin kuruluşu Söğüte dayanamaktadır. Söğütte kök salan Kayı Boylarından Oğuzlardan gelen Ertuğrul Bey ve obası burada gelişmekte ve çoğalmaktadır. Bu esnada çevredeki bizans orduları ve Moğollar ile ara ara savaşlar yapmaktadır.

Ertuğrul Bey obasını iyice geliştirmiştir ama artık yaşlanmış ölüm döşeğine düşmüştür. Ertuğrul Bey’in geliştirip güçlendirdiği Kayı Obasını onun 3 oğlundan hangisi yönetmelidir! İşte bu kararı henüz ölmemiş olan Ertuğrul Bey bile oğullarının haklarını yememek için verememektedir. Güçlü ve akıllı olan kazansın diye düşünmekte ama gönülden en küçük oğlu Osman’ın başa gelmesini istemektedir.

OSMAN BEY VE KAYI OBASI

Osman Bey korkusuz güçlü kuvvetli bir delikanlıdır. Rüyalarında Söğütte ulu bir çınar ağacı görmekte hatta bu ağacın kökleri onun göğsünden içeri girip derinlere gitmektedir. Rüyalarından yaptığı çıkarıma göre kendisinin bir devlet kurması gerektiği bilincindedir.

Zaten yüce ALLAH ona her zaman yol göstermekte işini kolaylaştırmaktadır. Osman Bey abilerini üzmeden ezmeden devlet kurmak istemektedir ancak bunun mümkün olamayacağını emmisi Dündar Bey ve ortanca abisi Savcı Bey’in sığ düşüncelerini gördüğü zaman anlamıştır.

Osman Osmanlı Devletini Kurabilecek Mi ?

Devlet kurmak herşeyden önemli olduğu için gerektiğinde emmisi ve abileri ile savaşmak zorunda kalacağını anlamaktadır. Gerekirse eğer önüne çıkarlarsa Dündar Bey ve Savcı Bey’i durdurmak zorunda kalacağını artık anlamıştır. Savcı Bey’in hanımı onu işlemekte Osman’ı öldürmek zorunda kalacağını Osman ölmeden Savcı Bey’in Kayı Obası Beyi olamayacağını söylemektedir.

Artık Savcı beyde içten içe Osman Beye bilenmekte gerektiğinde onu öldürebileceğini düşünmektedir. Hatta eşine bu Osman çocukluğundan beri dengesiz biriydi her savaşa girer her konuda öne çıkardı. Ben onun bu yaşa geleceğini sanmıyordum deliliği ve ataklığı yüzünden bir yerde öldürüleceğini düşünüyordum demişti. Ama öleceğine Osman akıllanıp güçlenmeye her geçen gün daha da Beyliğe yaklaşmaya başlamaktadır. Benim önümde en büyük engel Osman Bey olmuştur diye eşi Lena Hatun’a duygularını açmıştır.

Korona Virüsü Yendim – Corona Günlüklerim

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*