Kum Fırtınası Nedir?

Ortaya çıkardığı görüntüden dolayı çok korkutucu olan meteorolojik bir olaydır. Kum fırtınası bitki örtüsünün bulunmadığı kurak ve yarı kurak bölgelerde görülür. Türkiye’de görülmemekte olan kum fırtınası ilk defa 2020 yılında Ankara’nın Polatlı ilçesinde görüşmüştür.

Kum Fırtınası

Kum fırtınaları yaz aylarında ortaya çıkar. Genellikle çöllerde veya çöllere yakın bol kumlu olan terlerde ortaya çıkmaktadır. Ancak istisnai olarak yarı kurak iklimi olan yerlerde de görülebilmektedir.

KUM FIRTINASI BİR ANDA ORTAYA ÇIKABİR

Kum tanecikleri toz taneleri gibi kolayca yerden yükselip havalanamazlar. 40 km den yüksek rüzgar hızı oluştuğu zaman kum tanecikleri yerden yükselerek kum fırtınasını oluştururlar. Kum fırtınasına dahil olan kum taneciklerinin çapı genelde 1 mm i geçmez. Ortalama 1mm çapındaki kum tanecikleri kuvvetli rüzgar ile birlikte havalanır ve rüzgarın görüntüsünü ortaya çıkararak ilerler. Rüzgarın şeklini alan kum taneciklerinin görüntüsü korkunç bir hal alabililmektedir. Kum fırtınaları Yerden 15-20 metre yüksekliğe kadar yükselip ilerleyebilir.

Kum fırtınasında yer alan kum parçacıklarının birçoğu 0,8 – 1 mm’lik çaplarda olabilir ve genellikle 3 – 15 metre yüksekliğe ulaşır ancak 1500 metreye ulaşanları da olmuştur. Genellikle kum fırtınalarının yüksekliği rüzgar kuvvetiyle doğru orantılıdır ve en az 40 km’lik hızlara sahip olurlar ve de bir anda ortaya çıkabilirler.

Kum Fırtınalarının Zararları

Kum fırtınaları hava kirliliğini arttırır. Solunum yolu rahatsızlıklarına yol açabilir. Yaşlılar ve çocuklarda hayati riskler oluşturabilmektedir. Afet boyutuna dönüşebilen kum fırtınalarında evlerin girişlerinde yol kenarlarında 4-5 metre yüksekliğe ulaşabilen kum yığınları görülebilir. Hava alanları, Kara yolları, demir yolları, tünel girişleri , otobanlar ve stratejik konumlar kum örtüsü ile kaplanabilmektedir. Ulaşım aksar, görüş mesafesi daralır. Kum fırtınaları dikey ve yata yönde olabilir. Dikey yönde oldugunda anaforun etkisiyle atfosferde kilometrelerce yerden yükselebilirler. Hatta bu yükselme bazen atfosferin katmanı olan tropopoz seviyesine kadar çıkabilir.

Bundan dolayı havacılıkta kum fırtınalarının çok özel bir yeri vardır. Çöller üzerinde yapılan uçuşlarda uçuş güvenliği her zaman tehdit altındadır. Oluşabilecek bir kum fırtınası hem yatay hem de düşey görünümü engeleyebilir. Kum taneleri motor kısmına girebilir ve bundan dolayı uçağın düşmesine varana kadar çok büyük hasarlar oluşabilmektedir.

Az uyumanın zararları

Yağları Kasa Çeviren Gıdalar

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*