Kripto Para Madenciligi

Madenciler

Muhtemelen kripto para madenciligi ile ilgili pek çok şey duymuşsunuzdur. Öyle ki bu gelir şeklinin inanılmaz boyutlarda olduğu, yapanın zengin olduğu gibi söylemlerle karşılaşmışsınızdır. Peki gerçekten böyle mi? Özellikle bu kripto para madenciliği nedir? ve kripto para madenciliği nasıl yapılır gelin daha yakından bakalım.

İçerik Başlıkları:

 • Kripto Para Madenciligi Nedir?
 • Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?
  • CPU Madenciliği
  • GPU Madenciliği
  • Bulut Madenciliği
  • ASIC Madenciliği
 • En İyi Kripto Para Madenciliği Yöntemi Hangisi?
 • Hangi Kripto Paranın Madenciliğini Yapmalıyım?
 • Kripto Para Madenciliği Üzerine Uzman Yorumları

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kısaca tanımlamak gerekirse; Blockchain’inde kripto para üretimi ve transferleri için yapılan matematiksel doğrulama işlemlerinin bütününe ; kripto para madenciligi ismi verilmektedir. Bu işlemlerin yapılmasında kullanılan donanım / sisteme de madenci denir.

Kriptopara madenciliği, en temel tanımıyla, özel yazılım ve donanımlara sahip cihazların, karmaşık problemleri çözerek kriptopara transfer işlemlerini onaylaması ve bunun sonucunda yeni üretilen kriptopara ile ödüllendirilmesidir. Teoride, bir bilgisayara ve ‌internete sahip olan herkes madencilik yapabilmektedir.

Cüzdanlar arasında yapılan transferler, çoğu blokzincirinde onaylanmadan önce bir işlem havuzuna (mempool) aktarılır. Ardından bu işlemler bir araya getirilerek bir blok oluşturulur. Bu bloklar, ağa bağlı cihazlar tarafından doğrulanarak onaylandıktan sonra blokzincirine yazılır.

Kriptopara madencileri, transfer işlemlerini doğrular, onaylar ve blokzincirinin bir kopyasını saklar.

kripto para madenciligi

Biraz örnekle detaylandırmak gerekirse; Ethereum yatırımı için borsadan işlem yaptığınızı düşünün. Bu işlemleri gerçekleştirmek için hesaba fiat yani itibari para ; (ABD Doları, Türk Lirası gibi) yatırmanız ve paranızı Ether’e (ETH) çevirmeniz gerekiyor. Siz bunun olması için talimat verirken ; madenciler de sizin yaptığınız Ether yatırımının ve transferinin gerçekleşmesi için doğrulama yaparlar. Kripto para birimi her ne olursa olsun ; orada madencilik süreci varsa madencilerin doğrulaması ve onaylaması olmadan hiçbir transfer yapılamaz.

Her kripto paranın madencilik türü ve madenci yoğunluğu farklıdır. Kullandığı teknoloji, kripto para biriminin türü, yazılımdaki detaylar gibi birçok şey madenciliği direkt olarak etkiler. Tabi bu durum ağın işlem hızına da etki eder.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

kripto para madenciligi

Kripto para madenciliğini yapmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunları kısa kısa ele alarak devam edelim.

CPU Madenciliği

Bu madencilik yöntemi bilinen en eski yöntemlerden biri diyebiliriz. İşlemcisi yüksek bir masaüstü bilgisayarı olan herkesin yapabileceği bir madencilik türüdür. Bu yüzden çok tercih edilir bir haldeydi fakat artık eski kalıyor diyebiliriz.

Neden eski kalıyor? Çünkü tüketimi yüksek türde bir madencilik ve oldukça da yavaş. Fakat yine de en kolay şekilde madenciliği öğrenmenin yollarından biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

CPU madenciliği için ihtiyacınız olan bir bilgisayar ve birkaç programdan ibaret. Bu noktada elinizin altındaki kasalı bilgisayarınızla hatta dizüstü bilgisayarınızla CPU madenciliği yapmayı düşünüyor olabilirsiniz ; ama bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü kişisel bilgisayarla madencilik yapmak sanıldığı gibi herhangi bir getiri sağlamazken, aşırı ısınan bilgisayarınız bozulabilir veya yanabilir. Bir şeyler kazanmak için yola çıkmışken ; elinizdeki bilgisayardan da olmamanız için bundan kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

CPU, yani merkezi işlem birimi (işlemci) ile de madencilik yapmak mümkündür. Evlerde kullanılan bilgisayarlara bir madencilik yazılımı kurarak kolaylıkla ‌CPU madenciliği yapılabilmektedir.

Ancak günümüzde bu yöntem, diğer yöntemlere göre çok düşük performanslı olması sebebiyle artık neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Popüler kriptoparaların büyük çoğunluğu için işlemcilerle madencilik yapmak imkansız hale gelmiştir.

Bilgisayar işlemcileri artık iş kanıtı madenciliğinde kullanılmak yerine, Hisse Kanıtı (Proof of Stake – PoS) madenciliğinde kullanılmaktadır. Bu madencilik türünde, yüksek hesaplama gücüne gereksinim duyulmadığı için madencilik yazılımının çalışır halde olması ve cüzdanda gelir elde etmeye yeterli miktarda kriptopara olması yeterlidir.

GPU Madenciliği

En bilinen ve en çok tercih edilen madencilik yöntemlerinden biri GPU madenciliğidir. Neden bu kadar bilindiğini ve tercih edildiğini soracak olursanız da cevabı oldukça net ; son derece verimli ve yatırım maliyeti oldukça düşük.

İşlemci, ana kart, birden fazla ekran kartı ; teçhizat çerçevesi ve soğutma gibi ekipmanlarla madencilik içi gerekli ortamı hazırlayabilirsiniz. Yapılan yatırımın geriye dönüşü, alınan verimi oldukça yüksek ve tatmin edici.

Bulut madenciliği hizmeti sunan şirket veya kişilerin geneli GPU teçhizatları kullanmaktadır. Bu şirketler veya kişiler yüzlerce-binlerce teçhizata sahiptirler çünkü ne ile uğraştıklarının farkındalar. Her ne kadar ortaya bir GPU teçhizatı koymak maliyetli olsada ; hash hızıne ve genel iş gücüne bakıldığında ; GPU madencilik teçhizatı inşa etmek uygun maliyetlidir.

Kripto para birimi madenciliği için GPU teçhizatları ekran kartlarını kullanır. Standart bir teçhizatta bir işlemci, bir anakart, soğutma ; teçhizat çerçevesi ve tabii ki birkaç (2-8) ekran kartı bulunmaktadır. İyi çalışan bir GPU madencilik teçhizatının ortalama maliyeti 3000 dolar ile 5000 dolar aralığında değişmektedir. Beklenti ne kadar yüksek olursa bu maliyet o kadar artacaktır ; ve bu maliyetin bir üst sınırı bulunmamaktadır.

Bilgisayarların ekran kartlarının işlemcileri Grafik İşlemci Birimi (GPU) olarak adlandırılmaktadır. GPU madenciliği de, ekran kartlarının işlemcileri hesaplama yapılarak işlemlerin doğrulandığı madencilik türüdür. Grafik kartlarının işlemcileri, bilgisayarların işlemcilerine göre çok daha güçlüdür ve hesaplama odaklıdır. Bu nedenle Ethereum, Zcash gibi İş Kanıtı madenciliği tabanlı kriptoparaların işlemlerinin doğrulanmasında grafik kartları kullanılmaktadır.

Ekran kartları, ASIC cihazlara göre çok da uygun fiyatlıdır. Ancak bununla birlikte, madenciler, birden fazla ekran kartını bir araya getirerek “Rig” adı verilen birden fazla ekran kartının bir araya getirilmesiyle oluşan cihazlar kullanmaktadır.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği ; çağımız teknolojisine en çok yakışan ve popülerliği de oldukça yüksek olan bir madencilik türüdür. Bu madencilik yönteminde teknolojiye yakışır seviyede söylemimizi kanıtlar yanı ise yormadan, yorulmadan yapılabilmesidir.

Bulut madenciliği yönteminde aslında olan şey;GPU madenciliği yapan bir şirket ya da kişinin sahip olduğu madenciliği size kiralamasıdır. İstediğiniz bir zaman dilimi için kiralama işlemini başlatıyorsunuz ; ve o süreç boyunca elde edilen kazançtan masrafları düştükten sonra; elde kalan para kripto para cüzdanınıza aktarılıyor. Burada güven ve güvenilirlik çok önemli. O sebeple bulut madenciliği yaparken çalıştığınız kişi ya da şirketi özenle araştırmalısınız. Merdiven altı olarak tanımlanabilecek bulut madenciliği şirketlerinden kesinlikle uzak durmalısınız. Verilen taahhütlerinden ne olduğunu özenle incelemeli, irdelemelisiniz. Para kazanmak için yaptığınız yatırımın heba olmaması; para kazanmayı umarken yatırdığınız paradan da olmamak için bulut madenciliğinde son derece seçici olmalısınız.

Şirketler birbirinden farklı zaman dilimlerinde birbirinden farklı ücretlerle karşımıza çıkıyorlar. Genel olarak standart bulut madencilik planlarının ücretinin ; 500 ABD dolarından 5000 ABD dolarına kadar değiştiği görülüyor. Hizmet süresi de 1 ya da 2 yıl ile ömür boyu olacak şekilde oldukça farklılaşıyor.

Bulut madenciliğinde genellikle yatırım miktarının 6 ay ila 12 ay içinde çıkarılması beklenir ; ama bu konuda kimse emin konuşamaz. Çünkü kripto para birimlerinin fiyatları son derece değişkendir.

Bulut madenciliği, kriptopara madenciliği yapmak isteyen ancak yeterli donanım, zaman, bilgi birikimi ya da sermayesi olmayanlar için sunulan alternatif bir madencilik hizmetidir.

Madencilik yapmak isteyen kullanıcılar, bulut madencilik servislerinden işlemci gücü kiralar ve bu işlem gücünü, istedikleri madencilik havuzuna yönlendirerek kriptopara madenciliği yapabilirler.

Bulut madencilik servisleri, dönemlik kontratlar ile farklı kriptopara madencilik türleri için işlemci gücü kiralamaktadır. Donanım, yazılım, soğutma, bakım, yazılım gibi farklı maliyetleri göz önünde bulundurarak kullanıcılarla çeşitli kontratlar sunmaktadır. İşletme maliyeti için ücret ödenen kontratlar daha pahalı görünse de madencilik gelirleri daha yüksektir. Daha düşük ücretli ve işletme maliyetlerinin bir kısmının madencilik gelirleriyle karşılandığı kontrat paketlerinde ise, madencilik gelirleri daha da azalmaktadır.

Diğer madencilik türlerine göre daha düşük maliyetli görünmesine rağmen bulut madencilik yöntemini tercih eden kullanıcıların kar edebilmesi her geçen gün daha da zorlaşmaktadır.

ASIC Madenciliği

Madencilik dünyasındaki en güçlü ve bireysel olarak tanımlanabilecek bir madencilik türü. ASIC’in açılımı; Application-Specific Integrated Circuits. Bunun çevirisini özel olarak tasarlanmış bir uygulama olarak yapabiliriz.

Bu sistem GPU ve CPU’dan daha fazla kripto para üretecek alt yapıya sahip. Fakat sahip olduğu “kişiye özel” sisteminden dolayı kripto para dünyasındaki ekonomik dengeleri sarstığı söylenebilir. Kalabalık bir ortamda tek bir kişinin, pastanın ¾ ‘nü alıyor olduğunu düşünün. Bunda da biraz o durum var. Bu yüzden tercih edilmesi, tercih edilmiyor diyebiliriz.

Tüm bunlarla birlikte kripto para topluluğu ASIC cihazlarının yasaklanması gerketiğini düşünüyor. Çok iyi bilinen ve sevilen araç olan ASIC’ler ; GPU ve CPU’ya kıyasla çok daha fazla kripto para üretebiliyor. Bu da kripto para birimlerindeki madencilik ekonomisinin ilerleyişini alt üst ediyor. Bir kripto para biriminin madencilik sürecindeki kazancın çoğunun ; ASIC çiftliğine sahip tek bir madenciye gittiğinizi düşünsenize ? Öte yandan ASIC’ler madencilikte merkeziyete de neden olmaları bakımından istenmeyen cihazlar konumundadır.

“Tüm bunlara bakınca hangi madencilik yöntemi daha iyi?” diye sorarsanız, kişisel tercih ve beklentilerinize göre karar vermenizin daha doğru olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü iyi yapıldıktan sonra, her birinden kazanç elde etmek mümkündür.

‌‌ASIC, yani Uygulamaya Özel Entegre Devreler, kriptopara madenciliği odaklı sistemlerdir. İçlerindeki yazılım ve özel donanımlar, bu devreleri kriptopara madenciliği gerçekleştirmek üzere özel birer donanım haline getirmektedir. Çok sayıda işlemciden oluşan ASIC cihazlar yüksek hesaplama kapasitesine sahip olmalarına rağmen çok fazla enerji tüketmektedir. Bu nedenle ASIC cihazlar ile madencilik yapan madencilerin elektrik tüketimini karşılayacak güçlü elektrik altyapılarına ihtiyacı vardır.

Bitcoin, Litecoin gibi İş Kanıtı (Proof of Work) madenciliği tabanlı kriptoparalar yüksek hesaplama kapasitesi ihtiyacı nedeniyle artık sadece ASIC madencilik cihazları ile üretilebilmektedir.

En İyi Kripto Para Madenciliği Yöntemi Hangisi?

Rehberin buraya kadarki kısmını okuduysanız muhtemelen artık kripto para madenciliği nasıl yapılır ; nelere dikkat edilmeli öğrendiniz … Pen kripto para madenciliğinde en iyi yol hangisi? Gelin daha yakından bakalım.

Ana ayrıntıları bir kenara bırakacak olursak öncelikle sizin için uygun olan yöntemi bulmalıyız. Öncelikle bu işe ne kadar yatırım yapmak istiyorsunuz? Bir cihaz sahibi olmak istiyor musunuz? Ne kadarlık bir yatırım getirisi bekliyorsunuz gibi sorulara cevap vermelisiniz. Bu be bunun gibi sorularla size en uygun olan kripto para madenciliği yöntemini belirlemiş olacaksınız.

Genel olarak insanların bulut ve GPU madenciliğini tercih ediyorlar. CPU madenciliğinin yavaş ve zahmetli olması onu az tercih edilir kılarken ;ASIC madenciliği de son zamanlarda oldukça popüler.

Kendi madencilik cihazınızı oluşturmak istiyorsanız tercihinizi GPU madenciliğinden yana kullanmalısınız. Para harcamadan anında madencilik yapmak istiyorsanız da CPU madenciliğine bir şans verebilirsiniz. Ancak “ben risk alacağım ve hemen başlamak istiyorum” diyorsanız da ASIC madenciliğine yönelmeyi deneyin. Herhangi bir teçhizatla uğraşmak istemiyor;kolay yolla madencilik yapmak istiyorsanız da tercihinizi bulut madenciliğinden yana kullanmalısınız.

Hangi Kripto Paranın Madenciliğini Yapmalıyım?

Madencilik için hangi yöntemi kullanacağınız kadar madenciliğini yapacağınızı kripto para da önemlidir. İnsanlar arasında popüler olan kripto para birimleri Bitcoin, Ethereum’dur. Bu noktada Bitcoin madenciliği en zor madencilik sürecine sahiptir. En büyük kripto para biriminin popülaritesi ; dünya genelinde Bitcoin madenciliği işinin havuzlara dönüşmesine neden olmuştur ; ve bu çok fazla madencinin olduğunu anlamına geliyor. Madencilik ile ilk Bitcoin’ininizi kazanmak için saatlerce hatta günlerce beklemeniz gerekebilir.

Madencilik için Ethereum gibi Bitcoin’e kıyasla ; daha az popüler olan kripto para birimlerine yönelmeniz mantıklı olacaktır. Tercih edeceğiniz madencilik yöntemine göre yatırım maliyetini, kar oranınızı hesaplamalısınız. Bunun için CryptoCompare’in ücretsiz olarak sunduğu buradaki aracını kullanabilirsiniz. CryptoCompare, BTC, ETH, ETC, ZEC, DASH ve LTC için madencilik karlılık hesaplama aracını sunmaktadır. Bu araç üzerinden hash gücünü;kullanacağınız cihazın güç tüketimini, KWh maliyetini ve havuz ücreti gibi ücretlere girmeniz gerekecek. Buna göre size günlük, haftalık, aylık ve yıllık bir hesaplama yapılacak.

Zeka Geliştirme Oyunu tavsiyedir.

Kriptopara Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Seçeceğiniz madencilik türüne, kriptopara birimine ve fiyatlara bağlı olmakla birlikte kriptopara madenciliğinden kar elde etmek zaman almaktadır. Bir donanım satın alıp maliyetini amorti etmesini veya bulut madenciliği için ödenen ücretlerin karşılığını vermesi için beklemek gerekmektedir. İşlemci gücü arttıkça gelir elde ihtimali artsa da, elektrik tüketimi artmakta, daha fazla cihazı bir arada çalıştırmak ve bu cihazları soğutmak zorlaşmaktadır. Cihaz sayısı arttıkça cihazları işletmek, kontrol etmek ve bakımlarını yapmak için harcanan zaman da artmaktadır.

Kriptopara madenciliğinden kazanç elde edebilmek için yeterli donanıma ve altyapıya, cihazları barındıracak ve soğutulabilecek alana ve cihazları işletebilecek teknik bilgiye sahip olmak gerekir. Özellikle İş Kanıtı madenciliği yaparken, zorluk seviyesi arttıkça gelirlerin düşeceğini unutmamak gerekir. İş kanıtı madenciliğinde geliri korumak için düzenli olarak donanım yatırımı yapmak, performansları azalan cihazları yenilemek gerekir.

Yüksek donanım maliyetleri ve elektrik sarfiyatı yerine İş Kanıtı madenciliği yerine Hisse Kanıtı madenciliği yapmak, kullanıcılar arasında giderek yaygınlaşmaktadır.

Biliyor musunuz?

Madencilik yapmak için donanım satın almak, madencilik yazılımlarını çalıştırabilmek, çalışırken ısınan cihazları soğutabilecek ve cihazların elektrik tüketimlerini karşılayabilecek altyapıya sahip olmak gerekir. Yeterli donanımınız ve işlemci gücünüz yoksa, üretimden elde edeceğiniz kriptoparalar, donanım satın alma ve elektrik maliyetlerini karşılayamayabilir.

Bitcoin Cash madenciliği kârlı mı?

Bitcoin Cash madenciliğinden kâr elde etmek istiyorsanız, bu iş için özel olarak geliştirilmiş madencilik ekipmanlarını satın almalısınız.

Bunu yapmadan önce, kârınızın ne ölçüde olacağını anlamak adına buradaki hesaplayıcıyı kullanmanız ve gelirinizi kabaca hesaplamanız yararınıza olacaktır. Bu hesap makinesini verimli biçimde kullanmak için, bilgisayarınızın veya yatırım yapmayı planladığınız ekipmanın hash rate seviyesini bilmeniz gerekir. Kullandığınız cihazın hash rate seviyesi ne kadar yüksek olursa, oluşturulan bloktan payınıza düşen miktar da o kadar artacaktır.

Bu hesap makinesi ise, bilgisayarınızın hash rate seviyesini bulmanıza yardımcı olurken, bu hesaplayıcı ise kullandığınız donanımı ve yerel elektrik maliyetleriniz hakkında rapor sunuyor.

Bitcoin Cash madenciliği Bitcoin madenciliğinden daha mı kârlı?

BCH madenciliği süreci ile Bitcoin madenciliği birbirine çok benziyor. Yine de birkaç önemli fark var. Birincisi ve en önemlisi, Bitcoin Cash’in blok büyüklüğünün sınırı 8 MB. Bitcoin ise sadece 1 MB. Tabii ki, daha büyük bloklar daha fazla işlem gücü ve buna bağlı olarak da blok oluşturmak için daha fazla yatırım anlamına geliyor. Öte yandan daha büyük bloklar, madencilerin aldığı işlem komisyonunu da hatırı sayılır biçimde artırıyor.

İki kripto para birimi de aynı blockchain’i paylaştığı için, oluşturulan blok başına ödül de aynı seviyede: An itibarıyla 12,5 token. Ancak, biz bu yazıyı hazırlarken Bitcoin’in fiyatı 10.513,38 dolar, Bitcoin Cash’inki ise 1.584,54 dolardı. Arada önemli bir fark mevcut. Bu nedenle, madencileri cezbetmek için BCH topluluğunun madenciliği zorluğunun, Bitcoin’den daha düşük seviyede tutulması şart. İşte bu noktada EDA’ların önemi ortaya çıkıyor.

Bitcoin Cash madenciliğinin yüzde 300 daha zor hale gelmesi üzerine, otomatik zorluk ayarlama sistemi EDA işleme alındı ve birçok madencinin BCH’ye geri dönmesi sağlandı. Yine de ilginç olan, birçok madenci, işlemleri zararına gerçekleştirmeyi göze aldı. Bu durum madencilerin Bitcoin Cash’e inandıklarını ve hard fork işlemini desteklediğini gösteriyor.

BitInfoCharts verilerine göre, Bitcoin Cash madenciliğinde 1 THash/s (saniyede 1 trilyon hash) işlem, ortalama olarak günde 1,3526 dolar kâr getiriyor. Bitcoin’de ise bu sayı 1,2275 dolar olarak ifade ediliyor. Bahsini ettiğimiz bu tutarlara işlem komisyonları dahil değil. Ortalama olarak bir Bitcoin işleminde kullanıcılar 28 dolar civarında komisyon ödüyor. Bitcoin Cash’de ise bu tutar çok daha az.

Bitcoin Cash madenciliğine nasıl başlanır?

Şu ana kadar, madencilik teçhizatınıza ne kadar yatırım yapmanız gerektiğini ve aşağı yukarı ne kadar geri dönüş alacağınızı öğrenmiş olmalısınız. Eğer hala Bitcoin Cash madenciliği yapmayı düşünüyorsanız, ne yapmanız gerektiğini anlatmaya geldi sıra.

Öncelikle, kazanacağınız madencilik ödüllerini almak için bir Bitcoin Cash cüzdanına ihtiyacınız olacak. Güvenlik nedeniyle, private (gizli) anahtarınızın yüklü olduğu bir cihaza depolama yapan cüzdan seçmeniz tavsiye ediliyor.

Ayrıca, “wallet.dat” dosyasını ayrı bir cihaza yedeklediğinizden emin olun. Bir kopyasını yazıcıdan çıktı alıp güvenli bir yerde saklamanız da faydalı olabilir. Bilgisayarınızın çökmesi veya çalınması durumunda, bu dosya olmadan paranızı alamazsınız. Elde ettiğiniz paralar, bu bilgiler olmadan sonsuza dek kullanılamaz halde kalır. Bitcoin Cash cüzdanları hakkında daha fazla bilgi almak için, konu hakkında hazırladığımız rehberimize göz atabilirsiniz.

Geldiğimiz bu noktada, kendi başınıza mı madencilik yapacağınızı, yoksa bir maden havuzuna mı katılmak istediğinizi belirlemelisiniz.

Bitcoin Cash madencilik havuzu

Madencilik havuzu, devasa hesaplama gücü gerektiren o “büyük işlemi” çözme şansını artırmak amacıyla, bilgisayarlarının güçlerini birleştiren Bitcoin Cash madenci gruplarına deniliyor. Bir havuza dahil olduğunuz zaman, sahip olduğunuz madencilik teçhizatı, büyük bulmacanın ufak parçalarını içeren, nispeten küçük algoritmaları çözmeye odaklanacak ve tüm cihazların birleşimi ile de devasa işlem gücü elde edilecek. Toplam işlem gücü arttıkça ödül kazanma ihtimali de yukarıya çıkıyor. Toplam işlem gücüne kim ne kadar destek sağlamışsa, havuz ödül aldığı zaman herkes kendine düşen pay kadar kripto para elde ediyor.

Olur da, bir işlem bloğunu kendi başınıza ortaya çıkarabilirseniz, yazıyı hazırladığımız dönemdeki ödül miktarı olan 12,5 BCH’yi tek başınıza alacaksınız demektir. Fakat sorun şu ki, bloğu tek başınıza oluşturabilmeniz için o kadar çok işlem gücüne ihtiyaç duyacak ve haliyle o kadar çok elektrik harcamanız gerekecek ki, pratikte böyle bir şeyin gerçekleşme ihtimali neredeyse imkansız. Bu nedenle orta seviye madencilerin mutlak çoğunluğu, madencilik havuzuna dahil olmayı tercih ediyor.

Madencilik havuzunu seçerken; ne kadar büyük olduklarını, ne sıklıkta blok oluşturabildiklerini, ödeme yapılarının ne olduğunu, ne kadar ücret aldıklarını ve ne tür istatistikler elde ettiklerini dikkate almanız gerekiyor. Bitcoin Cash madencilik havuzundan birine katılmak için tek yapmanız gereken, ilgili web sitesine girip kaydolmak ve bir hesap oluşturmak. Bu noktadan sonra hesabınıza bir “worker (işçi)” eklemeniz gerekiyor. Çalıştırdığınız her madencilik cihazı için farklı “worker” kimliği kullanmalısınız.

Böylece havuza yaptığınız katkılar net biçimde takip edilebilir.

Tüm işlemleri başarıyla tamamladıysanız, madencilik donanımınızı elektrik prizine takmaya, bilgisayarınızla bağlantısını kurmaya ve çalıştırmaya hazırsınız demektir.

Madencilik cihazınızı kontrol edebilmek ve işlemleri izleyebilmek için bilgisayarınız üzerinde çalışacak Bitcoin Cash madencilik yazılımına ihtiyacınız olacak. Doğru yazılımın hangisi olduğu, işletim sisteminize ve sahip olduğunuz madencilik donanımına bağlı biçimde değişiyor.

Katılmayı planladığınız havuzun kendine has yazılımı bulunabilir. Hatta bazıları, cüzdan adresi de dahil olmak üzere önceden yapılandırılmış bir paket şeklinde yazılımları teslim ediyor. Bu durumda yapmanız gereken tek şey yazılımı kurup cihazınızı prize takmak.

Eğer bir havuza dahil olduysanız; kullanıcı adınızı, şifrenizi ve havuzun adresini yazılıma girmeniz gerekir. Bu yapılandırma işlemlerini tamamladıktan sonra kazım işlemine başlayabiliyorsunuz. Eğer tek başınıza madencilik yapıyorsanız, blok oluşturmayı başardığınız anda ödül olarak verilen token dijital cüzdanınızda otomatik biçimde gözükecektir. Bir havuzun parçasıysanız, ödülün size ait olan kısmı otomatik biçimde hesaplandıktan sonra hesabınıza eklenecektir. Havuza kaydolurken gerekli alanlara cüzdan adresinizi doğru biçimde girdiğinizden emin olun yeter.

Bitcoin Cash madencilik donanımı

(Bitcoin Cash mining hardware)

Bugünlerde kripto para madenciliği, yalnızca madencilik amacıyla üretilen “ASIC miner” isimli madencilik bilgisayarlarına yatırım yaparsanız kârlı olabiliyor. Bu cihazları satın alırken  sadece fiyatına değil, hash rate miktarına ve tabii ki elektrik tüketimine de bakmanız gerek. Aşağıda, piyasada mevcut olan en iyi ASIC madencilik donanımlarından bazılarının karşılaştırmalı tablosunu bulabilirsiniz.

MarkaGüç tüketimiHash rateYaklaşık fiyat
Antminer S91375W +- 7%12.93 TH/s2.000$
Antminer R4845W +-9%8.6 TH/s1.000$
Avalon 7850-1000W6 TH/s880$
Antminer S71293W4.73 TH/s599$
Antminer S5590W1.155 TH/s199$
Avalon 61100W3.5 TH/s700$
Antrouter R1Çok düşük5.5 GH/s39$

Bitcoin Cash madencilik yazılımı

Bitcoin Cash mining software

BCH madenciliği için kullanılabilecek birçok farklı program var, ancak belki de en popüler iki program olarak, komut satırı uygulamaları CGminer ve BFGminer gösterilebilir.

Eğer komut satırı arayüzü sizin için çok karmaşıksa, CGminer veya BFGminer yazılımını daha kolay kullanılabilir hale getiren, hem bireysel hem de havuz üzerinden madencilik yapmaya olanak tanıyan EasyMiner’ı kullanabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, madencilik yazılımı seçerken donanımınızla uyumlu olup olmadığına bakmanız gerekecek. Bu nedenle sahip olduğunuz madencilik donanımı ile uyumlu programları aramanız lazım. Bir havuzda madencilik yapıyorsanız, oranın sunduğu yazılım da işinizi görebilir.

Bitcoin Cash madencilik havuzları

Şu an itibarıyla en çok tercih edilen ve en çok blok ortaya çıkaran Bitcoin Cash madencilik havuzları şöyle sıralanıyor:

Bitcoin Cash bulut madenciliği

Bitcoin Cash madenciliğine yatırım yapmak istiyor, ancak sırf madencilik işi için donanım satın almayı tercih etmiyorsanız, bulut madenciliği iyi bir alternatif olabilir. En basit ifadeyle bulut madenciliği, uzak veri merkezleri üzerinde çalışan ortak işlemci gücünün kullanılması ile gerçekleşiyor. Gürültülü ve fazlasıyla enerji tüketen madencilik donanımı satın almanız gerekmediği için, gerçek madencilik yöntemine kıyasla bu yöntem çok daha pratik.

Bulut madenciliğinde tek yapmanız gereken bir sözleşme satın almak ve hesabınızı Bitcoin Cash cüzdanına bağlamak, hepsi bu!

A scientist with crypto cloud mining in a laboratory

Kullanımı son derece kolay olsa da bulut madenciliğinin sakıncaları da yok değil. Özellikle deneyimsiz yatırımcıların sözleşme satın almadan önce dikkatli olmalarını gerektirecek bazı riskler bulunuyor. Zira bugüne kadar çok fazla Bitcoin bulut madenciliği dolandırıcılığı gerçekleşti. Bulut madenciliğinde gerçek fiziksel donanımı hiçbir zaman kontrol edemeyeceğiniz için hizmet sağlayan şirkete güvenmekten başka çareniz yok. Ayrıca hizmet sağlayıcılar, kendi masraflarını karşılamak için yapacakları ödemelerde kesintiye giderler. Haliyle bulut madenciliğinde daha az kâr elde edilir.

Bulut madencilik siteleri

En popüler bulut madencilik siteleri arasında Hashflare ve Genesis Mining geliyor. Sunulan Bitcoin madenciliği sözleşmesinin iyi olup olmadığını kontrol etmek amacıyla, tüm kripto para birimleri hakkında kapsamlı bir liste sunan CryptoCompare sitesi üzerinden araştırmak akıllıca olabilir.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*