Kediler Hakkında Merak Ettikleriniz?

kediler hakkında bilgiler

Kediler hakkında bilgiler.Kediler seslere karşı çok hassastır. Neden mi? çünkü onların kulakları toprakta yürüyen böceklerin seslerini hatta toprağın altındaki köstebekleri bile duymaya programlanmıştır.

Kedilerin bedeni anatomik yapı olarak çok güçlüdür. Esnek bir yapıya sahiptirler. Pençeleri çıkıp girebilir olarak geri çekilebilir olarak tasarlanmıştır bu sayede küçük avlarıda yakalayabilirler. Dişleri kedigillerin dişleri ile benzerlik gösterir. Kediler hem çok düşük frekanstaki hem de çok yüksek frekanstaki sesleri duyabilirler ve gözleri karanlıkta da görebilir. Bu sayede geceleri avlanırlar. Elbette insanlardan daha zayıf renkli görüşleri vardır ancak koku alma duyuları insanlardan daha keskindir. Kediler hakkında bilinmeyen şeyler de vardır.

Toplamda 70 den fazla kedi ırkı vardır. IPCBA kurumu tarafından tescil edilen kedi ırkı 73 adetdir. Ancak Amerika merkezli bir kurum olan TICA tarafından tescil edilen ırk sayısı ise 58 dir. Yani her kurum kendine göre tescil yapmıştır.

KEDİLER SOSYALDİR

Tek başlarına avlanırlar ama yine de sosyal hayvanlardır. Birbirleri arasında hem koku salgılama hem seslenme türleri yani mırıldanma çeşitleri ile iletişim kurabilirler. Tüm kediler yüksek üreme oranına sahiptirler sürekli üreme içgüdüleri vardır. Sadece Amerika’da 59 milyondan fazla kedi oldugu bilinmektedir. Kediler hakkında bilgiler.

İlk kedilerin MÖ 8000 yılında Orta Doğu’da Felis silvestris lybica (afrika kedisi) soyundan türedikleri kanıtlanmıştır. Kediler dünyada bulunan en popüler hayvanlardır. Çağımızda hemen hemen insan olan her yerde bulunmaktadırlar.

Kediye Tapınmıyorlar onları çok seviyorlardı

Mısır’da kediler çok seviliyor avrupada ise yakılıp öldürülüyorlardı. Hatta ortaçağda avrupada kara kedileri uğursuz olarak sahiplerini ise cadı olarak damgalıyolar ve yakarak öldürüyorlardı.

Ortaçağ Avrupasında Kediler

Ortaçağda kediler

Ortaçağ zamanında avrupada Papa ne derse o yapılıyordu.Papa 9. Gregorius kedileri tanrılaştıran pagan inançlarını yok etmek için çok kötü bir karar aldı ve kara kedilerin şeytan oldugunu yok edilmeleri gerektiğini söyledi. Bunun üzerine 1233 tane kedi ve varsa sahipleri de yakılarak öldürüldü. Tarihte böyle bir katliam görülmemişti zavallı hayvanlar ve sahipleri zalimce yok ediliyorlardı.

Kara kedinin uğursuzluk getirdiği inancı işte papa’nın bu düşüncesine dayanmaktadır. Kedilerin yok edilmesi ile farelere gün doğdu ve fareler inanılmaz bir hızla çoğalarak kara veba deen hastalığı getirdiler. Dünya tarihinden en çok can alan hastalık kara vebadır. Bu hastalığa kara ölümde denilir bilinen veba hastalığıdır.

Güneş geceleri batarak kedilerin içine girip orada onlara buyuk güçler verirdi mısır inanışına göre. bu inanışın sebebi ise kedilerin gözlerinin gece parlamasıydı ve kediler gece görüşüne de sahip olduklarından mısır halkında bu inanış oluşmuştu. Osmanlı da ise kediler sevilirdi ev halkından sayılırlar beslenip büyütülürlerdi.

NİL NEHRİ VE FARELER

Daha sonra afrika çevrelerinde nil nehri kıyılarında tahıl ambarlarına dadaan fareler ile baş edemeyen çiftçiler çareyi kedileri evcilleştirme düşüncesinde buldular ve bu düşünceyi hayata geçirmek için onlara sürekli balık vermeye başladılar. Kediler tuvaletlerini yaptıktan sonra kum ile kapattıgı için köylüler onları evlerine almaya karar vermişlerdi. Böylece fare belasından kurtulmayı umuyorlardı ve nitekim öyle de oldu. Mısırlılarda da aynu şey söz konusu idi tahıllar onlar için yaşam hayatta kalmak idame ettirmek demekti. Fareler tahılları tükettiğinden aç kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalmışlardı. Ancak kurtarıcıları kediler oldu tüm fareler kediler tarafından yok edildi ve bundan sonra mısırlılar kedilere tapmaya başladılar. Hatta olayı daha da abartıp kedileri öldükten sonra mumyalamaya başladılar onlar artık ölümden geri dönebileceklerdi. 1800 lü yıllarda Ben!i Hasan mezarlığında 300 bine yakın kedi mumyası bulunmuştur.

Eski Yunan Zamanında Kediler

Eski Yunan Zamanında orman tanrıçası Artemis’e inananlar onun zaman zaman kedi bedenine girip gezdiği düşünülürdü. Bunun için kediler önemliydi. Atinada bazı mezar taşlarında kedi resimleri bulunmaktadır. Yunandan sonra gelen Roma medeniyetinde kedilerin önemi yoktu çünkü kediler uysaldı onlar saldırgan savaşçı hayvanları sevdiklerinden köpeklere yoğunlaştılar. Köpeklerine türlü türlü şiirler yazdılar. Sonrasında oğuz boylarından gelen türklerde bunun yerini atlat almıştır. Türkler için de at çok önemlidir. Araplar içinse develer aynı şekilde çok önemliydi.

Pubg Firavunlara ne oldu?

Kediler mi Köpekler mi Fazla Sevilir?

Kimine göre kediler kimine göre köpekler daha çok sevilir. Ancak kediler için nankör köpekler için de sadık derler. Bence kediler köpeklerden daha komiktir. Kediler komik olduğu için insanları güldürdüğü için daha çok seviliyor. Kedilerin evde bakımı daha kolay oluyor. Tuvalet ihtiyaçlarını kendileri giderebiliyor. Evde uygun bir yere kedi tuvaleti ve içine de kum koymanız yeterlidir. Ama köpekleri evde besliyorsanız mutlaka tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkartmanız gerekecek. Kediler köpeklere göre daha çok evciller.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*