İmarsız Tarlaya Ev Yapılır mı ? Araziye Ev Yapmak

İmarsız tarlaya ev yapılmaz. Ev yapmak için mutlaka imar iznini olması gerekmektedir. Öncelikle tarlanızın kategorisini tapudan öğrenmelisiniz. Nedir bu kategori olayı? Yani tarlanız tapuda arazi mi yoksa mera mı? bağ ve bağçe mi veya zeytinlik mi olarak geçiyor. Tarlanın kategorisine göre üzerine ev yapmak için belediyeden izin alabiliyorsunuz.

Belediyenin fen işlerine gidip tapunuzu gösteriyorsunuz. Eğer imar izni varsa size imar planı veriyorlar. Bu planda yüzde kaçlık alana ev yapabileceğiniz yazıyor. Zeytinlik,bağ&bahçe gibi alanlara kesinlikle imar izni alınmıyor. Bunun gibi alanlara ev yapamazsınız. Yaparsanız kaçak olur her zaman belediyenin yıkma tehlikesi vardır.

Köy Sınırları İçinde Ev Yapmak

Köy sınırları içindeki tarlanıza eğer nufüsta o köye bağlı gözüküyorsanız iki köy azası ve muhtarın imzalı belgesi ile inşaat izni alabiliyorsunuz. İzin alacağınız yani bina yapacağınız yer yola 5 metreden uzak olmalıdır.

Doğayı sevenler toprağı ekip biçmek isteyenler için küçük de olsa bir tarla sahibi olmak lütuftur bence. Yüce ALLAH istediğine istediği kadar toprak nasip eder veya etmez. Takdir ona aittir. Topağınız var ve inşaat iznini de aldınız. İşte o zaman tarlanızın üzerine yola çok yakın olmamak kaydı ile 5000 m2 yi geçen tarlanızın %5 i oranında 250m2 yi geçmemek kaydı ile bir ev yapabilirsiniz. Evi yapabilmek için belediyenin fen işlerine başvurup gerekli proje izinlerini almanız gerekiyor. Sonra zaten belediye sizi yönlendirecektir.

İMARSIZ TARLAYA EV YAPTIKTAN SONRA MEYVE AĞAÇLARI DİKMEK VE BAHÇE YAPMAK İSTERMİSİNİZ

Evi de yaptıysanız sırada meyve ve görkemli ağaçları dikmek var. Ağaçların dikiminden sonra bahçe de yapmak lazım. İşte bunun için tarlanızda hafif gölgelendirebileceğiniz uygun bir yer ayarlayıp toprağınızı havalandırmak için bolbol çapalıyorsunuz. Çapalamadan sonra sulama için suyun kolayca her yere ulaşabilmesi için arık denen cukurları açarsınız. Veya arık yapmayıp damla sulama sistemi de yapabilirsiniz. Tercih size kalmış. Sulama nasıl kolayınıza gidiyorsa öyle yaparsınız.

Arsa Nedir ?

Arsa dediğimiz şey imarı olan imara açılmış üzerine ev yapılmaya müsait toprak parçasıdır. Toprak satın alacaksınız. Alacağınız yer arazi veya tarla olarak geçiyorsa imara açık değildir. İmar izni yoktur. İmarsız arsa olmaz.Arsa demek imarlı yer demektir.

İmarsız bir tarlaya arsa olmayan imara açılmamış bir araziye ev yapılır mı ?

-İmarsız bir tarlaya arsa olmayan imara açılmamış bir araziye ev yapılmaz.

Eğer imar izni olmayan bir tarlaya veya araziye ev yaparsanız bu ev kaçak bir yapı olur ve ceza alırsınız. Ceza almamak için ya tarlanıza imar gelmesini bekleyeceksiniz, ya da imarlı bir tarla satın alacaksınız. İmarlı bir tarlaya ev yapabilirsiniz. Elbette imar izni oranında yapılabilir. Zaten asıl amaç imar izni olmaması oraya konut yapmamanız içindir. İmar izni olmayan bir yer konut yapımına müsait değildir. Konut için imar izni olan bir yere de fabrika yapamazsınız.

Toprak parçası, tarla veya arsa satın alacaksınız;

İşte satın almadan evvel satın alacağınız yerin tapusu ile belediyeye gidip bu yerin imar durumunu öğrenebilirsiniz. Veya belediyenin web adresinden de bilgi alabilirsiniz. Bazı belediyelerin internet üzerinden bu şekilde bilgi verme linkleri bulunmaktadır. İmara açık imar izni olan bir arsa ya bile konut yapılmasına izin verilmeyebiliyor. En doğru bilgiyi belediyeden alırsınız. İmara açık olan yer sanayi arsası olarak geçiyorsa ve mahkemeleri sürüyorsa oraya inşaat yapmak için uzun yıllar beklemeniz gerekebilir.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

2 yorum

  1. Merhabalar,
    _Köy icinde bulunan bir dönümlük tarlaya 3.50 gabari olarak ilan verilmis olmasi, oranin imarli oldugu anlamina mı geliyor?
    _Prefabrik ya da tiny house koymak istedigimde yine ikametgahimi da o köye almam mi gerekiyor?

  2. Almaya niyetlendigim Göle 400m.mesafede 6 dönum tarlanin parsel sorgulamasinda PASİFE edildigini görüyorum. Buraya ev yapabilir miyim, ya da konuklarimi ağırlamak icin bir kac tiny house koyabilir miyim?
    Vereceğiniz yanit benim icin çok acil ve kiymetli. Simdiden teşekkürler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*