Ichimoku indikatörü Bulutları

Ichimoku indikatörü Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ichimoku indikatörü Japon gazeteci Hosoda Goichi tarafından 1930 yılında yapılmıştır. Fakat ilk yapıldığında zayıf ve etkisiz olan indikatör konunun uzmanı üniversite öğrencilerinin desteği ile 39 yıl içinde tam olarak gelişmiş halini alarak 1969 yılına damgasını vurmuş ve resmen kabul edilmiştir. Anlamı “Denge grafiğine bakış veya eşitlik grafiği ” olarak yorumlanır. Bu indikatör hem destek, hem direnç, hem de trend belirlemeye yarar. Ichimoku sayesinde bir taşla 3 kuş vurulmuş olur.

Bu indikatör tek bir görüntü ile trend belirleyen bir indikatördür. Bu indikatör MACD, Momentum ve MA (Hareketli Ortalama) gibi indikatörleri içinde barındırır. Bu sayede zaman kazandırır. Tek başına yeterlidir. Aynı MA gibi aynı grafik üzerinde bulunan destek ve direnç seviyelerinin belirlenmesinde kullanılır. Sembolün momentumunu anlar, AL ve SAT sinyallerini görebilir.

Ichimoku Indikatörü Parametreleri : (Parametreleri istediğiniz renge ayarlayabilirsiniz)

1. Tenkan-Sen (Dönüş Hattı, BEYAZ) P9 – KALINLIK 4 MM
2. Kijun-Sen (Destek Direnç Hattı, MAVİ) P26 – KALINLIK 4 MM
3. ChikouSpan (Gecikmeli periyot eğrisi-SARI) P9 – KALINLIK 8 MM
4. SenkouSpan A (PEMBE) P26 – KALINLIK 5 MM
5. SenkouSpan B (KIRMIZI) P52 – KALINLIK 5 MM
Kumo (Bulut) = SenkouSpan A ve B arasındaki alana denir.

Bulut rengine bakıldığında rengin turuncu olması yükselişin sürdüğü, mor olması düşüşün sürdüğü anlamına gelmektedir.

Tenkan ve Kijun Sen Parametresi:

Bu 2 parametre ichimokunun en güçlü al ve sat sinyal üreticisidir. Tenkan kısa vade hareketli ortalamalarından oluştuğu için çok hassastır. Kijun ise Tenkan’dan sonra gelen destek ve dirençleri gösterir. Kijun Tenkan’ın 26 barlık hesaplaması oldugundan Tenkan’a göre daha yavaş hareket eder.

Tenkan-Sen = (En yüksek+En düşük)/2, geçmiş 9 periyod renk beyaz

Kijun Sen = (En yüksek+En düşük)/2, geçmiş 26 periyodrenk mavi

ChikouSpan Parametresi : RENK SARIKALINLIK 5 MM

Geç Gelen Span demektir. Gecikmelidir yani 26 bar geriden gelen fiyat hareketini gösterir. ChikouSpan Tenkan ve Kijun’un ürettiği al ve Sat sinyallerinin doğruluğunu teyit etmek için vardır. ChikouSpan çok önemlidir. Piyasayı doğrular. Piyasanın ayı mı yoksa boğa mı oldugunu yani düşüyor mu yoksa çıkıyor mu oldugunu doğrulamaya yarar.

SenkouSpan A (HABERCİ SPAN)

Tenkan ve Kijun’un ortalamalarını alır ve 26 bar hesaplar. Çıkan sonuca göre gelecek ile ilgili tahminde bulunur Gelecek fiyatını tahmin ederek bulutun çizgilerinden birini oluşturur. Renk pembe.

SenkouSpan B (HABERCİ SPAN)

Tenkan ve Kijun’un ortalamalarını alır ve 52 bar hesaplar. Çıkan sonuca göre gelecek ile ilgili tahminde bulunur Gelecek fiyatını tahmin ederek bulutun çizgilerinden birini oluşturur. Renk kırmızı.

ICHIMOKU BULUTU

Bu bulutun anlamı trendi ve fiyatı tahmin etmeye yarar.

Eğer fiyat bulutun üzerinde ve rengi yeşil ise yükseliş trendi var demektir.

Eğer fiyat bulutun altında ve rengi kırmızı ise düşüş trendi var demektir.

Eğer fiyat bulutun üstünde veya altında değil de içinde ise kararsız trend var demektir. Bu durumda takipte kalınmalıdır.

ICHIMOKUDA AL EMRİ İÇİN KESİN BAKILMASI GEREKENLER

MÜHİM AL GÖSTERGELERİ

BULUT YEŞİL RENKTE OLMALIDIR.

SON FİYAT BULUTUN ÜZERİNDE OLMALIDIR.

TENKAN, KİJUNU YUKARI KESMİŞ OLMALIDIR.

SON FİYATIN HEM TENKANIN HEMDE KİJUNUN ÜSTÜNE OLMASI GEREKİR.

CHIKOU ÇİZGİSİ DE HEPSİNDEN ÜSTTE EN TEPEDE OLMALIDIR.

HAREKETLİ ORTALAMA – MOVING AVERAGE INDIKATORU :

Hareketli Ortalamalar

MA Yani hareketli ortalama çok popüler olan bir göstergedir. Teknik analiz içinde bolca kullanılır. Yazılan süre boyunca sembolun ortalama kapanış fiyatını hesaplar. Bunu yaparken geçmiş fiyat verilerini kullanır. Geçmişe bakarak geleceğin yönü hakkında fikir vermeye çalışır. Her yeni fiyat geldikçe güncelleneceği için hareketli ismi verilmiştir.

MA yani Moving Average Türkçede hareketli ortalama anlamına gelir. Bir de Basit Hareketli Ortalama yani SMA vardır. Bu da Simple Moving Average’ın baş harfleridir.

Basit Hareketli Ortalamalar

SMA hesaplama belirlenen tarih aralığındaki kapanış fiyatlarının gün sayısına bölümü ile bulunur.

Hareketli ortalama genellikle hissenin hem trend yönünü hem de destek ve direnç noktalarını belirlemek için kullanılır. Geçmiş fiyat verilerine dayandıgı için zamanlaması da 200 gün öncesine kadar gider. Ne kadar geri giderek hesaplama yapılırsa o kadar esneme olur. Yani 15 günlük bir HA ancak kısa vade işlemlere faydalı olur. Kısa vade periyotta bakılırsa kısa vadeye göre karar verilir. Eğer uzun vade için yatırım yapılacaksa o zaman 200 gün gibi uzun vade periyota bakılması uygun olur.

Hareketli ortalamada kullanılan zamanlama süreleri genellikle 15, 20, 30, 50, 100 ve 200 gündür.

Üstel Hareketli Ortalamalar (EMA)

Ağırlıklı Hareketli Ortalamalar (WMA)

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*