Hangi ilde Şehirde hangi ürünler üretiliyor – il bazında üretim

hangi şehirde hangi ürünler üretilir
Türkiye'de üretilen ürünler il bazında.

İL İL ÜRETİLEN ÜRÜNLER :

Hangi ilde hangi ürünler üretiliyor? İstanbul’da genelde herşey üretiliyor ayrıca bilgisayar ve sarf malzemelerinin ana toptancılarının olduğu ildir, Adana’da tekstil, Bursa’da otomotiv. Ülkemizde ekonominin gelişmesine etki eden katkı veren sektörleri il bazında inceleyelim.

Türkiye’de üretim yapılan ürünlere göre şehirleri irdeledik. Yani hangi şehirde ne üretiliyor iller arasında ulaşım ve rekabet ülkeye katkı sağlıyor ve ülkemizin ekonomisini geliştiriyor.

Öyleyse Türkiye’de hangi sektörü hangi ilde aramamız gerektiğini öğrenelim.

Hangi ilde tarımsal ve sanayisel ürünler üretilir?

1.Tarım :

Antalya turunçgiller, Amasya elma, Afyon Haşhaş, Adana pamuk, Ankara kesme çiçek, Aydın incir, Balıkesir zeytin, Ordu-Giresun-Trabzon bal ve fındık, Rize bal ve Çay, Çorum leblebi, Bolu seben elması, Bursa şeftali, Bitlis tütün, Çanakkale domates, Diyarbakır karpuz, Edirne ayçiçeği ve pirinç, Kastamonu tosya pirinci ve sarımsak, Gaziantep fıstık, Gümüşhane kuşburnu ve marmelatı, Hakkari bal, Iğdır pamuk, İstanbul elma, ısparta gül, Kahramanmaraş Tarhana, Karaman elma, Kocaeli yarımca kirazı ve değirmendere fındığı, Kütahya Tavşanlı leblebisi, Malatya kayısı, Manisa üzüm ve tütün, Mersin muz, Muğla sığla ağacı ve yağı, Nevşehir üzüm ve şarap, Niğde elma ve patates, Osmaniye yer fıstığı, Sakarya patates ve soğan, Samsun tütün, Sinop pirinç, Tekirdağ şarköy üzümü ve şarabı ve ayçiçeği, Tokat tütün, Tunceli munzur sarımsağı, Yozgat madımak, Şanlıurfa pamuk ve fıstık, Ankara buğday, Ağrı şeker pancarı, Bitlis buğday, Artvin fındık dut nar ve üzüm, Bilecik buğday, Bingöl ayçiçeği, Burdur gül ve gül yağı, Çankırı arpa,buğday ve tahıllar, Denizli (pamuk,nohut,arpa,buğday,şekerpancarı,baklagiller,tütün,anason ve susam), Elazığ buğday arpa ve tütün, Erzincan üzüm, Erzurum pancar, Eskişehir kiraz ve vişne, Hatay narenciye, İzmir üzüm, Adıyaman şeker pancarı ve karpuz ürünleri üretilmektedir.

2.Gıda :

Muğla ve Sinop Balık ürünleri üretimi, Mersin ve Tokat illeri tahılların üretimi, Tekirdağ ve Gaziantep hem hayvansal hemde bitkisel yağ üretimi, Kilis ve Mardin de hayvan yemi üretimleri yapılabilmektedir.

3. Teknoloji :

Teknoloji ve Bilişim alanında İstanbul ilk sırada geliyor daha sonra Ankara 2.sırada. İstanbul bilgisayar ve bilgisayar sarf malzemeleri toptancılığı konusunda ilk sırada iken Ankara ise elektronik ve bilişim teknolojileri ve sarf malzemeleri alanında ilk sıradadır. Manisa ve Tekirdağ ise ev aletleri üretimi ve toptancılığı konusunda ilk sırada. Konya çok eski bir tarihe sahip olmasından dolayı sanayisi çok gelişmiştir. Bu yüzden özel makinelerin üretimi alanında Konya büyük şehirlerden sonra gelir daha sonra da Çorum ili gelmektedir.

4.Madencilik :

Madencilik sektöründe bilinen iller mermer üretimi ile Burdur,Afyon ve Diyarbakır. Madenciliğin yapıldığı diğer bir iller ise Gümüşhane,Erzincan,Bayburt,Trabzon,Erzurum ve Hakkari gelmektedir.

5.Giyim :

Giyim denince akla Adana ve Bursa geliyor. Kahramanmaraş ve Malatya’da da Adana ve Bursa’da oldugu gibi dokuma ürünler üretilmektedir. Antalya’da spor giyim alanında öne çıkar. Ayakkabı ve kauçuk üretimi alanında ise Kırşehir ilk sıradadır.

6.Makine :

En fazla makine ihracatı gerçekleştiren iller İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep,Bursa, Konya,Kocaeli, Manisa, Eskişehir, Aydın illeridir. Bu iller tüm Türkiyenin makine ihracatının neredeyse %85-90 ını karşılamaktadır.

7.Otomotiv :

Bursa ili otomotiv sektöründe ilk başta geliyor.Hem otomotiv hem de otomotiv yan sanayi ekipmanları üretiminde Bursa ili 1.sıradadır. Ihracatta da Bursa birinci sırada gelmektedir. Bursa’dan sonra otomotiv sektöründe 2.sırada gelen ilimiz Konyadır.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*