Bira Yaparken Yapılan Hatalar Yanlışlar

bira yaparken yapılan hatalar

Bira yaparken yapılan hatalar nelerdir ?

1-Maya Testi Yapılmadan direk mayayı kovaya eklemek.

Maya Eklemeden evvel mayayı uyandırmamak bira yaparken yapılan hatalardan biridir. Maya ölüyse çalışamaz hiçbir işe de yaramaz. Mayanın ölü veya canlı oldugunu yarım çay bardağı 30 derece sıcaklıktaki suya 1 tatlı kaşığı şeker döküp erittikten sonra maya bu suya eklenir ve bardağın ağzı streç film ile kapatılarak 30 dk kadar beklenilir. 30 dakika sonra bardakta köpürme gözlenirse maya canlıdır. Bardak direk kovaya boşaltılabilir.

Mayanın canlı oldugunu anladıktan sonra mayayı direk kovaya boşaltmayıp kovadan bir kaba alacağınız köpüksüz mayşenin içine mayayı boşaltıp daha sonra kovaya dökmeniz maya eklenmesi yöntemidir.

2-Gaz çıkışı devam ederken şişeleme yapılmalı mı ? Yoksa gazın bitmesi mi beklenmeli ?

Şişeleme yapmayı yani şişeleme zamanını kesinleştirebilmek için Hidrometre kullanılması gerekiyor. Hidrometre nedir? Ne işe yarar ? Hidrometre bir ölçü aletidir. Sıvıların yoğunluklarını ölçmeye yarar. Hidrometrer Kullanımı 2 seferde yapılır. Birinci seferde maya eklemeden az önce yoğunluk ölçülür. İkinci seferde ise şişelemeden önce ki yoğunluk ölçülür. Böylece yoğunluk farkı tespit edilebilmektedir.

Birinci ölçüme OG yani Orginal Gravity denir. İkinci ölçüme ise FG yani Final Gravity “son yoğunluk” denilir. OG ile ne kadar maya eklemeniz gerektiğini anlarsınız. Fg ise ne zaman fermentasyonu bitireceğinize karar vermenizi sağlar. OG ve FG değerleri ile üretilen biranın alkolün yoğunluğu da hesaplanır.

Şeker eklemeden hemen önce OG yi ölçersiniz Şeker ekledikten sonra yine OG yi ölçersiniz daha sonra FG niz ilk OG değerine geldiğinde şeker tamamen alkole dönüşmüş demektir. Böylece şekerin tamamen dönüştüğünü anlayıp şişelemeye geçebilirsiniz.

3-Şişeleme yaparken şişelerin kapaklarını açık bekletmek

Şişeleme esnasında tüm şişeleri önce doldurayım daha sonra tümüne tek tek kapak takarım düşüncesi hatadır. Mayşeye maya eklendikten sonra artık bu sıvı oksijen ile temas etmemelidir. Şişelerken kovadn şişeye doldururken minimum oksijen görmelidir. Şişeleyip şekeri ekler eklemez hemen şişenin kapağını kapatmalısınız.

4-Fermentasyon kovasını doldururken %20 kuralına dikkat etmemek

Bira yaparken yapılan hatalar konusuna eklenecek hatalardan biri de kova hacmine dikkat etmemektir. Kovada gaz çıkışı olabilmesi ve gaz çöküşü olmaması için kova hacminin %20 si kadar hava boşluğu bırakılmalıdır. Kovanız 30 litrelik ise (30/100)x20 = 6 Litre veya 30/5 = 6 litrelik boşluk olmalıdır. Yani bu da 24 litre doldurup 6 litresini boş bırakmak anlamına gelir. Kovayı az veya fazla doldurmak hatadır bira fermentasyonu sorunlarına yol açacaktır.

5-Kovanın musluğunu kontrol etmemek

Kovaya mayşe doldurmadan evvel ilk başta 23 litre su doldurarak akıntı var mı yok mu diye kontrol etmemek. Su ile yapıulan kontrolde kaçak varsa su boşaltılıp kaçak giderilir musluk contası oturtulur ve musluk dişlerine ilave teflon bant da sarılabilir. Su kaçağı olmadığından emin olununca mayşelemeye geçilmelidir.

6-Kayıt tutmamak

Bira üretimi esnasında yapılan işlemlerin kaydının tutulması çok fayda sağlayacaktır. Bu kayıt tutma işleminin atlanması veya üşenilmesi yapılan hatalardan biridir.

7-Temizliğe önem vermemek

Kovayı ve şişeleri gerektiği şekilde temizleyip bakterilerden ve patojenlerden arındırmadan bira üretimine başlamak yapılan diğer hatalardan biridir.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*