Et Yiyen Parazit Leishmaniasis Nedir

Et Yiyen Parazit Nedir ? Nerede Görüldü?

Et yiyen parazit nedir? Bilim adamları küresel ısınma sebebiyle ölümcül hastalıklarda artış yaşanacağını söylüyorlar. Amerika’nın güneyinde 11 yıldır görülmekte olan Leishmania isimli et yiyen parazitin Amerika Birleşik Devletlerinde de görülmeye başladığı açıklanmıştır. Ölümcül derecede tehlikeli olan bu parazitin bazı türlerinin Türkiye’de de görüldüğü a haber tarafından 22 Haziran 2021 tarihinde web siteslerinde yazılmıştır.

Bu et yiyen ölümcül parazit önce Güney Amerika kıtasında görülmüştür. Şimdilerde 2021 Haziran ayında ise ABD’nin Teksas ve Oklahama eyaletlerinde tespit edildiğini ve Florida’ya yol aldığı söylenmektedir.

Et Yiyen Parazit

Et Yiyen Parazit Belirtileri

İnsan Eti Yiyen Bakteri Belirtileri Ciltte belirli bölgelerde kızarma ve şişkinlik, yüksek ateş, şiddetli ağrılar görüldüğü söylenmektedir. İnsan etini yiyen bakteri eti yedikçe ette çukur oluşup kanama gözükebilir.

Et Yiyen Parazit nedir ve nasıl korunulur

Zoonatik Yani Hayvan Kökenli Hastalıklar Neden Arttı?

Zoonatik hastalıkların artmasının sebebinin küresel ısınma olduğu söylenmektedir. Meksika Ulusal Üniversitesi’nde ekoloji profesörü olan Víctor Sánchez Cordero’nun yaptığı açıklamaya göre, “İklim değişikliklerinin zoonotik hayvan kökenli hastalıkların ortaya çıkmasıyla güçlü bir bağlantısı var. Yakında “Amerika Birleşik Devletlerinde’de insan Leishmaniasis vakalarının ortaya çıkma olasılığı var” diye konuştu.

Nekrotizan Fasiit Nedir? Et Yiyen Başka Bir Bakteri

Nekrotizan Fasiit Belirtileri ?

Bu Et yiyen parazit canlısının bulaştığı insanlarda ilk belirtiler ateş, şiddetli bölgesel ağrılar, yaralar ve bölgenin kızarmasıdır.

Nekrotizan Fasiit Nedir? Nekrotizan Fasiit bir çeşit bakteridir. Yani canlıdır ve her 4 vakadan 1 i ölüm ile sonuçlanır. 2010 senesinde ilk defa Güney Amerikada gözülmüştür.

Nekrotizan Fasiit Bulaşma Sebepleri?

Bu hastalığın ana bulaşma sebebi çiğ veya az pişmiş yenen deniz ürünleri olduğu sanılıyor. Ayrıca açık yaranız varsa bu yaranın tatlı veya tuzlu su ile temasından da bulaşabiliyor.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*