Enzim Nedir? Enzim Çeşitleri Nelerdir?

enzimler enzim çeşitleri nedir

Enzim Nedir?

Enzim nedir ? Enzim kimyasal tepkimeleri hızlandıran onların hızına hız katan biyomoleküllerdir yani biyolojik katalizördür. Tüm tepkimlerde tepkimenin hızını arttıran faktör enzimlerdir. Enzimlerin yapısı proteindir yani tüm enzimler protenden oluşur ve hücrelerde üretilir.

Kimyasal tepkimeye giren moleküllere ise substrat denilir. Substratları enzimler farklı moleküllere dönüştürür. İşin sihri enzimlerdedir dönüştüren enzimlerdir. Canlı hücrelerdeki tepkimeler enzimler olmadan gelişim gösteremezler. Enzimlerin tepkime hızı katalize edilmeyen moleküllerin hızından milyonlarca kez daha hızlıdır.

Enzimlerden başka katalizörler de vardır. Ancak bu katalizörlerin çoğunlugu tepkimeden sonra tükenir ve yok olur. Ancak enzimler bu katalizörler gibi tükenip yok olmazlar,spesifiktirler yani özgündürler. Enzimler 4000 den fazla biyokimyasal tepkimeyi katalize ederler. Aktivatörler enzim çalışma hızını arttıran,inhibitörler ise azaltan moleküllerdir. sıcaklık,ph değeri gibi faktörlerde enzimlerin çalışmasında etkilidir.

Enzim Çeşitleri:

Pepsin : Sindirim enzimidir. Pepsin midede üretilir proteinleri peptonlara böler.

Amilaz Enzimi : Pankreasın salgıladığı sıvıda ve tükürüğümüzde bulunan protein grubuna giren bir enzimdir. Bu enzimin görevi nişastayı şekere dönüştürmektir. Nİşastayı şekere dönüştürür.

Katalaz Enzimi : Bu enzim hücrelerde bulunan hidrojen peroksiti suya ve oksijene dönüştürür.

Enterokinaz : Tripsinojeni aktif hale dönüştüren bağısak sıvısı enzimidir.

Hiyalüronidaz Enzimi : Hiyalüronik asitin ayrışmasını sağlayan ve viskozitesini düşürmeye yarayan enzimdir. Bu enzim bağ dokusunun geçirgenliğini ve sıvıların emilimini arttırıp yükseltmeye yarayan bir enzimdir.

Kinaz Enzimi : Proenzimlerin aktif enzimler haline dönüşmesini sağlayan enzimdir.

Lipaz Enzimi : Sindirim sisteminden salgılanan değişik bir enzimdir. Bu enzimin görevi yağları emilebilen yağ asitlerine dönüştürmektir. Bu enzim sayesinde yağlar erir yok olur emilebilir hale gelir.

Lizozim ve muramidaz : Hem tükürük sıvısında hem de ter ve göz yaşında bulunan enzimdir. Bu enzim bazı bakterilerin hücre duvarlarını yıkar.

Mao Enzimi : Bu enzim Epinefrin,Serotonin gibi vücut bileşenlerinin dönüşümünü yani oksidasyonlarını katalize eder. Mao enziminin açılımı Monoamin Oksidazdır.

Penisilinaz Enzimi : Buna Beta laktamaz da denir. Bu enzim penisilini bloke eder etkisini kapatır. Bu enzimi antibiyotiğe dayanıklı direnç gösteren bazı tür bakteriler üretebilir.

Pepsinogen : Pepsinin öncüsü olan bu enzim midenin duvarında depolanır midede iken hidroklorik asit ile pepsine dönüştürülür.

Polimeraz Enzimi : Dna veya Rna dizilerimizden yeni Dna veya Rna dizileri oluşturmaya yarayan katalize eden enzimdir.

Süperoksit Dismutaz Enzimi : Bu enzimin kısa ado SOD dir. Hidrojen peroksit ve oksijenin dönüşümlerini yapan bunları katalize eden enzimdir. Vücudumuzda oluşmuş olan serbest oksijen radikallerini uzaklaştırmaya yarar.

Kum fırtınası nedir ? Nasıl Olur?

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*