Hareketli Ortalamalar

Hareketli Ortalama fiyatların sürekli güncellendiği için adına hareketli denen fiyat silsilesinin toplanıp toplanan sayı adedine bölünmesi ile ortaya çıkan rakamdır. Mesela 5 günlük hareketli ortalama son 5 gün fiyatlarının toplanıp 5 e bölünmesi ile ortaya çıkar. Örneğin bir hisse son 5 günde 10,11,12,14 ve 14 tl fiyatta olursa bu sayıların toplamını 5 e bölersek 12,2 çıkacaktır. Bu durumda 5 günlük hareketli ortalama 12.2 dir. Eğer kısa vadeli yani 5-10 günlük hareketli ortalama orta veya uzun vadeli hareketli ortalamadan yüksek ise bu durumda trend yukarı demektir. Yani hisse değer kazanmaktadır. Bunun tersi durumunda ise yani kısa vade ortalama orta veya uzun vadeden düşük ise hisse değer kaybediyor demektir.

En iyi Hareketli Ortalama

En iyi hareketli ortalama kısa vadede bana göre 5 günlük ve 2 günlüğün oranıdır. 2 nin 5 i kestiği yerler düşüş, 5 in 2 yi kestiği yerler yükseliş göstermektedir. Düşüşün arkası yükseliş, yükselişin arkası düşüş olur. Hareketli ortalama yani ingilizce ismi ile Moving Average yatırım yapan kişilerin en çok takip ettikleri, en fazla kullandıkları indikatör yani yöntemdir. Bu yöntem ile takip ettikleri hissenin yukarı mı aşağı mı gideceğini anlamaya çalışırlar.

ORTALAMALARDA ÖNEMLİ OLAN NEDİR?

Hareketli ortalamalarda son fiyat kısa vadeli ortalamanın üzerinde kaldıysa güçlenme var demektir. Tersi durumda hisse güç kaybediyordur

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*