Elma Sirkesi Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi faydaları yazmakla bitmez. Nasıl oluyor da bu kadar çok faydalı oluyor. Doğa harikası elma sirkesi neden faydalıdır?

elma sirkesi faydaları nelerdir? elma sirkesi ile nasıl zayıflanır.

Elma sirkesi hem yiyeceklere lezzet vermek hemde sağlık açısından sayısız faydalara sahip amaçla kullanılan doğa harikası bir antioksidan deposudur. Elma sirkesi elmadaki şekeri yiyerek bunu alkole dönüştüren lacto basili sülalesinden olan bakteriler sayesinde oluşur. Elmadaki şeker önce alkol olur daha sonra alkol tüketen bakteriler gelir ve ortaya çıkan alkolu tüketerek sirkeye dönüştürürler.

İşte bu son aşamada ortaya çıkan sirke çok faydalı ve sağlıklı bir üründür. Zayıflamadan hastalıkların tedavisinde kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Elma sirkesi neye iyi gelir derseniz o kadar çok şeye iyi gelir ki insan oğlu henüz tam anlamıyla bu değerli maddeyi tespit edememiş tam olarak iyi geldiği tüm alanları bulamamıştır.

Elma sirkesi’nin bilinen faydaları ise yara ve zararlı bakterileri yok etmesi,siğil,mantar gibi hastalıklara karşı kullanılması, kan şekerini kontrol etmesi, şeker hastalığına faydalı olması, bulaşık makinelerinde doğal parlatıcı etki yapması, insan vücudunda doğal bir bağışıklık sistemi oluşturup bizleri hastalıklardan koruması gibi etkileri bilinmektedir. Ancak yukarı da da bahsettiğim gibi bilinmeyen bir çok etkisi faydası hala keşif edilemeyen yanları mevcuttur.

Elma sirkesi faydaları çoktur örneğin göbek ve bel çevresindeki yağları yakar, tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olur, insanın dinç olmasını enerji dolmasını sağlar. Kalp ve damar hastalıklarını önler kalp krizi riskini düşürür. Kanserin de büyük düşmanlarındandırt. Elma sirkesi kanseri engeller kanserli hücre oluşumunu engelleyebilir çünkü antioksidan içerir. Elma sirkesi cilde de faydalıdır. Cildin parlamasını,elastikiyetini geri kazanmasını sağlar. Kırışıklıkları giderir.

Elma Sirkesi Toniği Nasıl Yapılır

Elma sirkesi toniği 1 ölçü elma sirkesine 2 ölçü su ilave ederek hazırlanır. Hazırlanan bu karışım pamukla tampon yapılarak yüzümüze sürülür. Bu tamponlama yağları ve yüzdeki sivilceleri yok edecektir.

Elma sirkesi yüzdeki lekeleri siyah noktaları temizlemek için tonik yapımında kullanılır. Bu tonik cildi ve gözenekleri derinlemesine temizlemektedir. Yüzü her gün elma sirkeli su ile yıkamak ölü hücreleri yok eder cilde çok fayda sağlar.

Kolestrolü Düşüren Mucize

Evet yanlış duymadınız elma sirkesi kolestrolü de düşürür insan vücut sağlığı için gerçekten çok etkili doğal bir üründür. Ancak bahsettiğim elma sirkesi doğal olandır marketlerde satılan şişelenmeiş elma sirkesi değildir. Markette satılan şişelenmiş elma sirkesi bildiğimiz asetik asittir. %90 lık asetik asitin seyreltilmiş haline de sirke denir. Asıl faydalı olan mevsiminde ilaçlanmamış ağaçtan düşen elmaları toplayarak onları küpküp keserek suyun içinde bekleterek yapılan elma sirkesidir.Elma sirkesi yapımı isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Elma sirkesinin bir çorba kaşığı 3 kaloridir. İçinde potasyum bulunur. Kilo verme niyetine girmiş birisi kullanırsa kilo vermeyi hızlandırdıgı kanıtlanmıştır. Elma sirkesi yağları yakar.Gazları da giderir.

Elma Sirkesi ile Nasıl Kilo Verilir ?

Kilo vermenin sırrı nedir? Elma sirkesi tüketilen yemekler ile birlikte tüketildiğinde tokluk hissinin gelmesini hızlandırır yenen yemeğin sonunda doydum hissini beyine iletir. Mesela makarna yerken makarna ile birlikte tüketilmesi ikinci bir tabak isteğini ortadan kaldıracaktır. Un kökenli yemeklerde örneğin börek poğaça vb şeyleri yerken elma sirkesi de tüketilirse iştah kapanacak yemeklere saldırma duygusu ortadan kalkacaktır.

Elma sirkesi ile zayıflama

250 ml 1 su bardağı içme suyunun içine 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi katılır. Ardından karışıma 1/2 veya 1 tatlı kaşığı da bal eklenerek tüketilebilir. Hazırlanan bu karışımın yemeklerden önce aç karnına tüketildiğinde hem zayıflamaya hemde kötü kolestrolü düşürmeye yaradığı uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Elma sirkesi kandaki yağları eritir,iştahı azaltıp daha hızlı bir şekilde kalori yakılmasını sağladığı için zayıflamaya çok yardımcı olan bir besindir. Ancak kullanan kişinin mide rahatsızlıgı olmaması ve uzun bir müddet sıkılmadan sabırla kullanması gerekmektedir. Düzenli tüketilen elma sirkesi ayrıca vücutta bulunan gazın da atılmasına yardımcı olur ve kabızlığı yok eder sağlıklı bir bağırsak sistemine sahip olmayı sağlar.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*