Elma Sirkesi Yapımı | Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Yapımı:

Elma Sirkesi yapımı kolay ve çok faydalı doğal bir üründür.Hem zayıflamak için hem bağışıklık sistemimiz için olmazsa olmaz bir maddedir. Ancak her elmadan elma sirkesi yapılmaz.

Elma Sirkesi Yapımı hakkında detaylı bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Pazardan manavdan aldığımız elmalar ile elma sirkesi yapabilirmiyiz? Cevap maalesef hayır. Çünkü elma sirkesi yapmak için elmadaki doğal şekeri bakteriler parçalayarak ortaya alkol çıkarıyorlar, daha sonra ise bu alkolu parçalayacak farklı bakteriler geliyor ve bunlarda doğal sağlıklı elma sirkesini oluşturuyorlar. İşte bu noktada elma sirkesini yapacak olan bakterilerin düşmanı olan ilaçlar elmada varsa yani elma üreticisi elma üretirken ağacı bolca ilaçlayıp elmaların hastalık etmenleri tarafından bozulmasını engellemek istediyse ki bu her üretici için maalesef böyle!

İşte o zaman ilaçlanan elma ağacındaki elmaların içine ilaç işliyor ve orada bekliyor siz o elmayı sirke yapmak için kesip suya attıgınız zaman maalesef elmadaki şekeri yemek için gelen bakteriler şekere geliyorlar ama elmadaki ilaç yüzünden şekeri yiyemeden ölüyorlar. Böylece ortada elmanın şekerini yiyip işleyebilecek bakteri kalmıyor. İşte tam da bu yuzden elma sirkesi yapacaksak mutlaka ilaçsız elmalar kullanmalıyız. İlaçsız elma bulmak içinde bildiğimiz ilaçlanmamış ağaçlardan veya bu ağaçların yere düşen elmalarından faydalanmalıyız.

İlaçsız Elma

İlaçsız elmalar bulduğumuzu varsayarsak 2 kg elmayı katı meyve sıkacağı ile sıkıp püre haline getirdikten sonra bu elmalara 4-5 litre su ekliyoruz. 20-26 derece arası sıcaklıkta 7 günde 1-2 defa karıştırarak karanlıkta bekletiyoruz. Elma püresini cam bir kavanoza koyabilirsiniz bu kavanozun ağzını tülbent gibi hava alan bir bez ile kapatabilirsiniz. Elma püresi hava aldıgı müddetçe bakteriler içeride çalışıp elmadaki şekeri yiyip alkole çevirebileceklerdir. Daha sonra alklün sirkeye dönüşmesi de bittiği zaman takriben 1-2 ay içerisinde elma sirkeniz hazır olacaktır. Elma sirkesi yaparken yani üretilirken sürekli hava almalıdır. Üretim bittikten sonra elmaya kattığımız içme suyu tamamen sirkeye dönüştüğü zaman elma sirkesinin bozulmaması için hava almayan bir kavanozda loş ve serin bir yerde uzun yıllar saklanabilmektedir.

Elma Sirkesi Faydaları:

Başta kolestrol olmak üzere elma sirkesi kansere,diyabete,kilo vermeye faydalıdır. Doğal olan elma sirkesini masanızdan sofralarınızdan eksik etmemeniz sizlerin hayrına olacaktır.

Elma Sirkesi Buzdolabında Saklanır mı?

Evet elma sirkesi buzdolabında saklanabilir. Tercihe göre loş ve serin bir yerde örneğin mutfak lavabo tezgah altında oda sıcaklıgında da saklanabilir.

Elma Sirkesi Yaparken Sirke Anası:

Elma sirkesi oluşurken ortaya çıkan jelimsi maddeye sirke anası denir. Bu sirke anası oldugu zaman elma sirkeniz hazır demektir. Bu sirke anasını kullanarak yeniden yapacağınız elma sirkesi üretim sürecini kısaltabilirsiniz. Sirke anası kullanarak üretim süresi 40 hatta 30 güne kadar düşebilmektedir.

Youtube kanalım

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*