Dosya adı adları hedef klasör için çok uzun oluyor hatası

Kopyalanamayan dosyalarınız için yapabilecekleriniz

Bilgisayarın bir diskinden diğerine veya harici diskten bilgisayara veya diskten diske kopyalama yaparken 260 karakterden uzun olan dosyalarınızı kopyalayamazsınız “dosya adı adları hedef klasör için çok uzun oluyor hatası” alırsınız. Çünkü windows sistemi buna izin vermiyor. Sınır 260 karaktere kadardır. Aşağıdaki yönergelerden biri veya bir kaçı belki bu konuda size kopyamala işleminiz için yardımcı olabilir.

“Dosya adı adları hedef klasör” Hatası İçin Aşağıdakileri Deneyebilirsiniz

  • Dosya adını kısaltıp yeniden kopyalamayı deneyebilirsiniz.
  • Fast Copy,Total Commander veya 7-zip gibi kopyalama yapabileceğiniz programları kullanabilirsiniz.
  • Klavyedeki windows tuşuna (pencere resmi) ve r harifne basıp açılan yere regedit yazarak girdikten sonra “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\FileSystem” yoluna gidip sağ tarafta bulunan LongPathsEanbled yazısına sağ tıklayıp düzenle diyip anahtar değerini 0 dan 1 e çevirip kaydedebilirsiniz.
  • LongPathsEanbled dosyası kayıt defterinizde yok ise üstteki seçeneği atlayınız. LongPathsEnabled dosyası yok ise üstteki işlemi yapamazsınız.
  • Kayıt edeceğiniz dosyanın bulunduğu klasörün tamamını winrar veya winzip ile zipledikten sonra taşıyacağınız yere taşıyıp orada zipten çıkartmayı da deneyebilirsiniz.
  • Bu hata için yani uzun dosya isimlerini kısaltan programlar var. Bunlardan Unlocker programının Rename özelliği kullanılabilir. Unlocker programının yeniden isimlendirme özelliği “Kaynak yolu çok uzun veya Dosya adı çok uzun” veya “dosya adı adları hedef klasör için çok uzun oluyor hatası” hatalarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

Bilgisayarımızın içinde bazı dosyalarımız vardır ki bizim için çok önemlidir. Atsak atamayız silsek silemeyiz. Bunun gibi dosyaları bize özel bir klasöre kayıt edip yedekleriz. Ancak 260 karakterden uzun dosya isimlerini genelde googleın kendisi analitik değerleri reklam girdi ve çıktılarını kontrol edebilmek için yazmaktadır. Yani 260 karakterden uzun dosyalar bazen birebir google bazlı programlardan kaynaklanabilir.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*