Discord Ses Sorunu

discord ses sorunu
discord ses gitmeme veya ses gelmeme sorunu çözümü

Discord ses gitmeme veya ses gelmeme sorunu yaşıyorsanız!

Bu durumda Discord ses ayarlarından bir takım ayarlar yapmanız gerekiyor.Discord ses sorunu çözümü için aşağıdaki yazıları okumanızı öneririm.

Eğer Discord nedir nasıl kurulur bilginiz yok ise lütfen bu yazıya tıklayınız.

İlk olarak aşağıdaki ayarlara giriş yapınız resimde gösterilen butona tıklayın.

Daha sonra Ses ve Görüntü sekmesine giriş yapınız.

Mikrofon ve hoparlör ayarlarını yapmanız bu aygıtları discord’a tanıtmanız gerekiyor.Bunun için önce giriş aygıtını yani mikrofonunuzu seçiniz.

Mikrofonu seçtikten sonra çıkış aygıtını da seçmelisiniz yani sesin geleceği aygıtı hoparlörünüzü.

Son olarak test yapmanız faydalı olacaktır. Test yapabilmek için Kontrol Edelim yazan butonu tıklayın ve mikrofona konusun ekranda hareket varsa işlem tamam demektir.

Tüm bu yazılanları yapmanıza rağmen ses testinde herhangi bir hareket yoksa o zaman bilgisayarınız ona bağladıgınız mikrofonu göremiyor onu algılayamıyor demektir.

Discord Ses Sorunu Çözümü Ses Kartınız mı ?

Bu durumda ya mikrofon bozuktur ya da ses kartının driverı yani sürücüsü yüklenmemiştir. Bunu çözebilmek için önce bilgisayarınızın içinde takılı olan ses kartının marka ve modelini tespit etmelisiniz. Eğer satın aldıgınız yerden fatura geldiyse veya ürünün kutusunu atmadıysanız kutunun veya faturanın üzerinde marka ve modeli yazacaktır. Ancak bunların her ikisi de yok ise ses kartınızın marka ve modelini bilmiyorsanız bilgisayarın kasasını açıp o aygıtın üzerinden okumalısınız okuyamayacak kadar derindeyse önce aygıtı söküp üzerinde yazan bilgileri not ettikten sonra yeniden aynı şekilde yerine takabilirsiniz.

Onboard Ses Kartı ise

Peki ya ses kartınız sökülmüyorsa yani harici bir aygıt değil ise ana kartınıza tümleşik yani onboard ise bu durumda ne yapmanız gerekiyor?

Bu durumda ana kartınızın marka ve modelini tam olarak tespit etmelisiniz kasanın kapağını çıkartıp kuzuyu masaya yatırın pardon kasayı masaya yatırın.ana kartın üzerinde gözünüzü gezdirmeye başlayın iyice tarama yapın ve markası ile modelini not alın.

Ana kartın marka ve modelini öğrendiniz artık yapmanız gereken ana kart markasının web sitesine gidip oradan ses kartı driverını indirmek. Örneğin anakartınızın markası MSI diyelim modeli de H310M bu durumda https://tr.msi.com isimli anakart sitesine gidip oradan drivers veya türkçesi sürücüler bölümübe girip oraya H310M yazarak H310M adlı modelin sürücülerine ulaşmanız gerekiyor. Bu bölümde H310M model anakartın tüm sürücüleri bir arada olacaktır. Yani sadece ses kartı sürücüsü olmayacak orada audio,lan,chipset,vga vb bir sürü sürücü indirme bölümü olacaktır. Burada sizi ilgilendiren bölüm Audio yani ses bölümüdür.

Audio Bölümü

Şunu da belirteyim sizin gitmeniz gereken bölüm Motherboard yani anakart bölümüdür bu bölümde driver bölümüne geldikten sonra kullandıgınız windowsun numarasını ve 32 mi 64 mü oldugunu seçmeniz gerekecek mesela (Window 7 – 64) yazan yere tıklarsanız bu durumda windows 7 64 bite uygun sürücüleri indirmiş olursunuz. Bu seçimi de yaptıktan sonra On-Board Audio Drivers bölümüne gidin ve orada download yazan yere tıklayarak sürücüyü indirin download yazmıyorsa aşağı doğru bir ok şekli olabilir ona da tıklayabilirsiniz.

Sürücünüzü indirmeden önce yerini unutmamak için ineceği yeri seçmeniz gerekiyor örneğin kolay olsun diye genelde masa üstüne indirirler. Sürücü indikten sonra 2 defa tıklayarak onu bilgisayarınıza yükleyin ve tüm bu yükleme işlemi bittikten sonra en başa dönüp ilk resimden itibaren yazanları yeniden uygulayınız. İnşallah başarırsınız.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*