Crassula Ovata Para Çiçeği

CRASSULA OVATA – PARA AĞACI – YEŞİM BİTKİSİ

crassula para çiçeği, Para ağacı da danilen Crassula Ovata bitkisi hem şans hem de bereket getirdiğine inanılan nadir bitkilerdendir. Bu bitki şans bitkisi veya para getiren çiçek olarak da bilinir. Güney Afrika kökenli olan para çiçeği bitkisi 0 derecenin altında ölür. Bu sebeple kışları  0 derecenin altına inen sıcaklıklarda çiçeği oda sıcaklığına alıp bu ortama alıştırmak gerekir. Kapalı balkonda kışı geçirebilir. Crassula Ovata Cereyanda yani hava akımı olan bir konumda bekletilmemelidir.

Bu Çiçekten Para Nasıl Kazanılır ?

Nam-ı diğer mücevher çiçeği olan Para ağacından nasıl kazanç sağlanır. Evet çiçeği almak yeterli değil bu çiçeğe çok iyi bakmalısınız. En az 3 ay aynı yerde aynı ortamda kalmalı ve bu sürede çiçek çok mutlu edilmeli onunla konuşulmalı ne fazla ne az su verilmelidir. Sıvı gübresi eksik edilmemelidir. Bu özel çiçeğe ne kadar iyi bakılırsa para ve şansın da o kadar hızlı ve bolca geleceği söylenmektedir. Para ve şans çiçeği bir yerde 3 aydan fazla sağlıklı bir şekilde yaşayabilirse o yere bolca şans getireceği çok sayıda kültürde söylenmektedir.

Crassula Para Ağacı Bitkisine Nasıl Bakılır

Öncelikle sulama haftada 1 defa yapılmalıdır. Ne önce ne sonra 7 günde bir çiçek su geleceğini bilmelidir. Pazartesi su veriliyorsa 7 gün sonra yine pazartesi su verilmelidir. Yoksa küser şans getirmez.

İkinci olarak çiçeğin yaşamayı sevdiği optimum sıcaklık aralığı 15-35 derecedir. En çok 20-25 de mutlu olur.

Kök salmayı sever bu sebeple saksısı derin olmalıdır.

4 yaşından sonra beyaz renkli güzel çiçekler açacaktır.

Para çiçeğinin yaprakları ne kadar yeşilse o kadar sağlıklı olduğu anlaşır. Nemli bir bez ile yapraklarının silinmesinden çok hoşlanır. Bu bitki sukulent familyasındandır. Yani bir nevi kaktüs bitkisidir.

Para Çiçeği ve Güneş Etkisi

Para ağacı ya da çiçeği dolaylı güneşi çok sever. Güneş sayesinde gelişip serpilir. Ancak direk güneş sevmez yansıyan güneş ışınlarını sever. Aslında bu bitkinin diğer bir özelliği de ofis bitkisi olabilmesidir. Güneşi sever ama güneş olmasa da yaşayabilir. Az ışık alan yerlerde bile mutlu olur sürgünler verip yeni yapraklar çıkarabilir.

Crassula Ovata Toprak isteği :

Para Çiçeği Para Ağacı Yeşim Bitkisi vb isimlere sahip olan bu bitkinin latince adı Crassula Ovata’dır. Geçirken yani suyu süzebilen ve hava alabilen az kireçli mümkünse tamamen kireçsiz, gübreli ve sıkı toprakları sever.

Uzakdoğu Feng Shui İnanışına Göre

Crassula Para çiçeği yerini sevmelidir. Bu inanışa göre para ağacı bitkisinin yeri 3 ayda bir değiştirilmelidir. En çok sevdiği yerde hızla sürgün verip yaprak çıkartacaktır. En sevdiği yer tespit edildikten sonra bu yerden bu çiçek asla kaldırılmamalıdır. Bu sayede şans, para ve mutluluk ile birlikte bereket de çiçeğin bulunduğu haneye akacaktır.

Evinizin içinde sarmaşık olmasını istiyorsanız Pothos bitkisini inceleyiniz.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*