Borsa Nedir? Borsada Nasıl Kazanılır

borsada kazanmak için

Borsa Nedir ? Borsa nasıl İşler? Borsada işlemler nasıl yapılır?

Borsa nedir borsada nasıl kazanılır ? Devlet destekli devletin kontrolü altında olan bir organizasyondur. Borsa demek, şirketlerin hisselerini satıp yeni ortaklar alarak gelir elde edebilmeleri için oluşturulmuş ortak bir havuz demektir. Bu havuza aracılar gerçek ismi ile aracı kurumlar aracılığı ile girersiniz. Aracı kuruma gidersin ben falan şirketin hissesinden x adet kadar alacağım dersin ve alırsın hesabında bu aldıgın hisseler bekler. Sen onları satana kadar orada beklerler.

Borsada Oynamak

Borsada oynamak derler, yani orada işlem yapmak anlamına gelir bu oyun olayı. Türkiye borsasında para kazanmak isteyenler önce oraya iştirak edebilmek için aracı kurumlara müracaat ederler. Türkiye’de en çok kullanılan aracı kurumlar daha çok güven sağladıkları için bankalardır. Bankalardan başka özel aracı kurumlar da mevcuttur.

Bankaların internet şubelerinden giriş yaparak borsada yatırım hesabı açarak işe başlanır. Banka bu hesabı onayladıgı zaman artık borsaya para aktarıp bu aktarılan para ile istenen şirketin hissesinden istenildiği kadar satın alınır. Amaç kâr elde etmektir. Peki o zaman borsada nasıl para kazanılır ? Nasıl borsada kâr elde edilir?

Borsada Nasıl Kazanılır

Borsada para kazanabilmek için alırken kazanmalısınız. Satın almaya karar verdiğiniz hisse senedini satın almadan önce çok iyi irdeleyip araştırmalısınız. Hissenin o andaki fiyatı piyasa fiyatının altında mı yoksa üstünde mi? Borsada satın alacağınız hissenin yani şirketin yaptığı işler nedir? Bu işler değerli midir? Bu işler revaçta mıdır? Alacağınız hisse sağlam bir firmaya mı aittir. Bu araştırmaları yaptıktan sonra o andaki fiyatı da almaya uygun bulup hisseden yatırım kararınız kadar satın alırsınız. Satın alma işlemi çok kolaydır. Cep telefonunuzdan veya herhangi bir bilgisayardan bankanın size verdiği giriş bilgileri ile internet şubesine girip alacağınız hissenin kıs adını yazıp alacağınız kadar adedi al emri veriyorsunuz. Al emri verdiğini hisse verdiğiniz fiyatta ise ve satıcısı var ise (genelde vardır) o anda emir gerçekleşir ve nurtopu gibi hisseleriniz olur.

Borsa Nedir Borsada nasıl kazanılır sorusunun cevabı sadece yukarıda anlatılanlar ile sınırlı değildir. Şirketlerin yatırım kararlarını bilen veya şirketlerin açıklayacakları kâr değerlerini önceden bilenler daha bu bilgiler açıklanmadan şirketlerin hisselerini alıp kazanç sağlayabilemektedirler.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*