Beat Müzik ve Rap Hakkında

rap beat music
beat rap nedir

Beat Rap Müzik Nedir?

Beat müzik rap şarkılarında arka planda çalan müziktir.Bu müzik ritmik olmak zorundadır bas ve tiz sesler içerir.Rap şarkılarında beatler kelimelerden önemlidir şarkıya anlam katmaları gerekir. Kelimeler uyumlu ve güzel olmasa bile eğer beat yani arkada çalan vurgulu müzik iyiyse kelimeleri örter. Bu yüzden rap şarkısını söyleyen kadar şarkıda kullanılacak beat müziği hazırlayan beatmaker da çok önemlidir.

Beat Mc yi yani rap söyleyen kişiyi yönlendirmelidir şarkıyı söyleyene göre beat yazılmaz tam tersi beate göre şarkı yapılır.

Rap Terimleri

Diss Nedir?

Yeri gelmişken Diss nedir? buna da değineyim.

Diss ise birisini ezmek küçük düşürmek için özel olarak hazırlanmış rap parçalarıdır.Diss parçalar genelde küfür içerir ama profesyonel mc ler yani rapperlar küfür etmeden de diss yapabiliyorlar.

Freestyle Nedir? Devrap Şampiyonu Kim?

Mc’nin yani rap söyleyen kişinin yarışmada çekişmede hazır cevap şeklinde ezber yapmadan doğaçlama yaparak karşılıklı rap söylemesidir. Türkiye’de Devrap yarışmasında karşılıklı freestyle yapılmaktadır.Son şampiyon Hidra’dır.

Punch Nedir? Türkçesi Panç.

Serr darbe demektir. Rapte Diss veya freestyle da edilen sert küfürler punch dır.

Rhyme yani türkçesi Raym Nedir?

Kafiyeli rap sözleridir.Bütün rap parçalarda kullanılır.

Fast Rap Nedir?

Hızlı haddinden daha hızlı okunan rap parçalara fast Rap denir.Türkiye’de ki fast rapçiler Ceza,Allame,Hidra,Patron,Tankurt Manas vb

Flow Nedir?

Rap şarkısında akıcılık ve ritime uyum tam uyum anlamına gelmektedir.Bu uyumda ölçü vurgu ve hız çok önemlidir.Kelimeler ölçülü vurgulu beate uygun hızda olmalıdır.

Piano Beat

Müzik Türleri

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*