Azerbaycan Hakkında Bilgi

azerbaycan nasıl bir ülkedir
Azerbaycan Hakkında Bilgi

Azerbaycanı Tanıyalım:

Azerbaycan Cumhuriyeti

Azerbaycan ülkesinin nüfusu 10 milyondur. Bu nüfusun yarısı kentte diğer yarısı kırsaldadır. Bu ülke Güney Kafkasya’da bulunan bir Avrasya ülkesidir. Kafkasya neresidir derseniz Doğu Avrupa ile Batı Asya’nın kesiştiği yerdedir. Azerbaycan’ın kuzerinde Rusya,doğusunda Hazar Denizi,batısında Ermenistan ve güneyinde İran vardır. Azerbaycan’ın Türkiye ile de 17 km lik sınırı bulunmaktadır. Azerbaycan hakkında bilgi dağılımına devam edelim.

Kültür – Azerbaycan Hakkında Bilgi

Kültürel mirasları zengindir opera bale tiyatro gibi faaliyeleri vardır. Cumhuriyet burada 1918 yılında kurulmuş ayrıca ortadoğuda kurulan ilk cumhuriyet ünvanınıda taşımaktadır. 1920 de SSCB  yani (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) bu ülkeye girmiş ve burada Azerbaycan SSCB Cumhuriyeti kurulmuş fakat daha sonra 1991 senesinde SSCB’nin yıkılması ile yeniden bağımsızlığını kazanmıştır.

Karabağ savaşı sırasında Ermenistan bu ülkenin çevresindeki 7 bölgeyi işgal etmiş ve Bu bölgelerde Dağlık Karabağ isminde bir cumhuriyet kurmuştur ancak hiç bir devlet diplomatik olarak yeni kurulan bu devleti tanımamıştır.

Resmi Dili ve Dini – Azerbaycan Hakkında Bilgi

Azerbaycan’ın resmi dili Azerice olup 38 uluslararası kuruluşla ve 158 ülke ile diplomasi olarak ilişkisi vardır.Birleşmiş Milletlere’de 1992 senesinden beri üyedir. Azerbaycan anayasasında resmi din açıklanmamıştır genellikle müslümanlık hakimdir yaklaşık nüfusun %98 i müslümandır. Onların resmi bir dini yoktur.

Azerbaycan hakkında bilgi devam edelim okuryazar oranı yüksektir, işsizlik oranı düşüktür. Halkın çoğunluğu ortalama %84 i Şii İslam inancına %14 ü Sünni inancına bağlıdır. Doğudan Batı’ya doğru gelmekte olan Gazneliler Oğuz türklerindendir. 1030 yılında Gazneliler Azerbaycan’a girdi ve buranın hakimi ve sahibi oldular. Azerbaycan’a sahip olan ilk Türk devleri Gaznelilerdir.

Coğrafi Durumu Irmakları

Azerbaycanda 8350 tane ırmak vardır. Bunlardan 100 km den uzun olanların sayısı sadece 24 tanedir. Irmakların hepsi Azerbaycan’ın doğusunda bulunan Hazar Denizine dökülür. En büyük gölü Sarısu Gölü 67 km2 dir. En uzun ırmağı ise Kura Nehridir. Kura Nehri 1515 km uzunluktadır bu nehrin bir kısmı Azerbaycan’ın sınırları içerisindedir. Bu ülkenin geliri Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’ndan sonra artmıştır.

Azerbaycan ve Petrol Hakkında Bilgi

Bu boru hattı Sangaçal Terminalinden gelen petrolu,Türkiye’nin Akdeniz kıyısında bulunan Ceyhan deniz terminaline taşır. Bu boru hattı Azerbaycan-Gürcistan ve Türkiye üzerinden geçerek ilerler. Uzunluğu 1768 km olan bu boruların tamamı toprağın altında gömülüdür. Bu hattın boruları Azerbaycan’da 443 km,Gürcistan’da 249 km ve Türkiye’de 1.076 kmdir.

Azerbaycan’ın ülke olarak gelirinin yarısı yani %50 si petrol %40 ı da doğalgaz ihracatı yapmasından gelmektedir. Gelirinin %90 gibi büyük bir kısmı doğalgaz ve petrole dayanmaktadır. Bu 2 farklı enerji kaynaklarına bağımlıdır.

Azerbaycan’ın çevresi dağlarla çevrilidir ancak ülkenin büyük kısmı ovadan oluşur. Ilıman iklimi vardır ovalarda yazlar sıcak ve kurak kışlar serin ve yağışlı bazen karlı geçer.Yüksek tepelerinde ise kışlar daha soğuk ve karlı yazlar ise serin geçer. Ülkedeki yıllık ortalam sıcaklık 10 derece ve üzerindedir.

Azerbaycan’da Yaşayan Hayvanlar

Azerbaycan’ın doğal yaşamında bulunan hayvanlar şunlardır : Kafkas sivriburunlu faresi,boz ayı,kurt,dağ faresi,tilki,kızıl geyik, alageyik, karaca, dağ keçisi,karapaça,bizon,yaban domuzu pars, Avrasya vaşağı,yaban kedisi,sincap ve Kafkas köstebeği gibi doğal hayvalar bulunur.

Azerbaycan’ın modern ordusu vardır. Ülkenin 2011 yılındaki askeri bütçesi  4.5 milyar dolardır. Savunma sanayisinde üretilen silah ve mühimmatlar : Çeşitli Tanklar, küçük silahlar, küçük topçu sistemleri,  havacılık bombaları, pilotsuz araçlar,çeşitli askeri araçlar üretilmektedir.

Başkenti ve Tarımı

Azerbaycan’ın en büyük şehri Bakü’dür. Petrolden gelirlerinden dolayı zengin bir ülkedir. Tarım arazisi ise Kafkasya’nın en büyük alanı olan %55 olarak belirlenmiştir. Yani Azerbaycan’ın %55 i tarım arazisidir. Hayvancılık olarak ise Azerbaycan’da 6 milyon koyun,2 milyon sığır, 40 milyon kümes hayvanı bulunmaktadır. Arıcılık gelişmiştir.

Azerbaycan’da 1.5 milyon internet kullanıcı ve ankesörlü telefon teknolojisi vardır. ayrıca 5 farklı gsm firması mevcuttur. Bunlar : Azercell, Nar Mobile, Bakcell, Naxtel  ve CDMA dır.

Okur yazarlık oranı %99.5 dur bu da Türk ülkeleri arasında en büyük okuryazarlık oranıdır. Eğitimde 11 özel 38 devlet olmak üzere toplam 49 tane üniversitesi vardır. Milli sporları güreştir. Daha sonra futbol ve satranç yaygındır.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*