Az Uyumanın Zararları

uykusuzluk az uyumak
az uyumanın zararları uykusuzluk

Uyku yetersizliği yani az uyumak yanında bir takım zararlar getirmektedir. Az uyumanın zararları içinde en temeli kişinin yaşam sevincini azaltıp onu bunalıma sürüklemesidir.

Az uyumak ayrıca kişinin yaşadığı stresli olaylara karşı çok fazla duygusal bakmasına soğukkanlılığını kaybetmesine yol açıyor.Kanada Üniversitesi British Columbia’nın araştırmalarına dayanarak az uyumanın zararları içinde olumlu olayalara verilen olumsuz tepki de yer almaktadır. Yani az uyuyan kişi yaşadığı olumlu olayda veya olaylarda sevineceği yerde herhangi bir duygu hissetmeyebiliyor hatta bazen olumlu şeylere tepki verilmiyor.

Günlük Uyunması Gereken Uyku Saati

Sağlıklı bir birey olabilmek için kişi günce 7 saat uyku uyumalıdır. Bilimsel araştırmalar sonucu tavsiye edilen süre bu kadardır. Az uyku uyuyan kişilerde yapılan bir deneyde birbirlerine sarılıp mutlu olması gereken kişiler az uyku uyudugunda hissetmeleri gereken mutluluk duygusunu hissedememişlerdir. Az uyumanın zararları üzerine yapılan başka bir araştırmada ise uz uyumak iltihaplanmalara veya erken ölümlere yol açabilmektedir.

6 Saatten Az Uyumanın Zararları

Günlük 6 saatten az uyunan uygu en başta obezite riskini arttırmaktadır. Obezitenin genelde hareketsizlik, genetik etki ve sağlıksız beslenme gibi faktörlerden oldugu söylenmektedir. Ancak bu faktörlerin dışında düzenli uyumamanın da obeziteye rol açtığı bilinmektedir. Günde 6 saatten az uyuyanlarda obezite riski %45 artmaktadır. Bu kişilerde iştah açılıyor sürekli atıştırma abur cubur yeme isteği ortaya çıkmaktadır.

Yaşa Göre Uyuma Saatleri

25-60 yaş arası kişiler için uygun uyuma süresi 7-9 saattir.

60 yaş üzeri kişiler için uygun uyuma süresi ise 7-8 saattir.

Uykunun Açlık Üzerinde Etkili Olma Sebepleri Şunlardır:

1-Açlık Tokluk Hormonları :

Açlık toklu hormonlarının salgılanmasını etkiler. Vücudumuzun salgıladığı Leptin Hormonu tokluk hissi verir bir diğer hormon olan ghrelin hormonu ise tam tersine açlık hissi vermektedir. 6 saatten az uyuyan kişilerde ghrelin hormonunun daha fazla salgılandıgı leptin hormonunu baskıladığı tespit edilmiştir. Ghrelin hormonu salgılandıkça atıştırma isteği de süreklilik kazanmaktadır.

2-Zevk İhtiyacı ve Ödüllendirme İsteği:

6 saatten az uyuyanlarda zevk alma ile ilgili uyarılar beyne daha fazla gönderilir. Kişinin zevk alma isteği artar bu da onun kendini atıştırmalıklarla ödüllendirip zevk almasını sağlar. Geceleri ne kadar zararlı doymuş yağlı gıdalar tatlılar cipsler asitli içecekler varsa onlara yöneltir.

3-Melatonin Hormonu – Az Uyumanın Zararları

Melatonin hormonu yani diğer ismi uyku hormonudur. Bu hormon salgılandıgı müddetçe kişi sürekli uyumak ister. Salgılanmadıgı zaman da uyumak istemez. Bu hormon fazla salgılanırsa kişi bu seferde yataktan çıkmak uyanmak istemez ve önemli bir öğün olan kahvaltı öğünün kaçırır. Kahvaltısını düzensiz bir saatte yapmak zorunda kalacağı için atıştırmalıklara yönelme isteği daha çok vuku bulacaktır.

4-Gıdalardan Alınan Enerjide Düşüş Yaşanması

6 saatten az uyuyan kişilerde proteinden alınan enerji yağdan alınan enerjiden daha az olmaya başlar. Bunun üzerine daha çok yağlı yeme isteği doğar. Bağırsaktaki bakteri florasını düzenli besleyecek olan lifli gıdaların tüketim isteği de azalır böylece bakteri floramızın dengesi bozulur ve bağırsak sistemi kabızlığa yönelebilir.

5-Egzersiz Yapma İsteğinde Azalma

Az uyumanın Zararları

Az uyumak kişilerde egzersiz yapma isteğini köreltir. Yorgunluk hisseden kişi kendini halsiz hisseder ve spordan uzaklaşıp daha çok oturmak ister. Egezersizden uzak yaşamak hareketsiz kalmak kişilerde inme,yüksek tansiyon,şeker hastalığı,kolon ve meme kanseri başta olmak üzere tüm kanser çeşitlerine davetiye çıkartmaya sebep olur.

Yağları Kasa Çeviren Gıdalar

Abone Olmak İsterseniz

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*