Aslan ile Tavşan | Aslanın Kaderi

Aslan ile Tavşan | Aslan’ın Kaderi

Aslan ile tavşan masalı.Bir varmış bir yokmuş, bir zamanlar ormanda yaşayan güçlü mü güçlü kutlu mu kutlu bir aslan varmış. Bu aslan ormanın gerçek kralı imiş. Ormanda ondan güçlü başka hiç bir canlı ve aslan yokmuş. Ormana korku salmış herkes ondan korkarmış.

Aslan hem heybetli hem de güçlü olmasına güçlü imiş ama mütevazi değilmiş. Gururlu ve kendini çok beğenmiş bir aslanmış. Bir gün aslan orman halkını toplayıp yüksek bir yere çıkmış ve ahaliye haykırmış. Ey ahali sizler köle ben ise efendiyim. İstesem hepinizi yakalar parçalar ve yerim hepinizden güçlüyüm. Bu yüzden ben ne dersem yapmak zorundasınız demiş.

aslan ve tavşan
Ormandaki ahali yani diğer hayvanlar

Ormanda yaşayan diğer hayvanlar aslandan çok korktukları için onun bu söylemine hiç birsey dememişler. Evet efendimiz sen haklısın sen kralsın demişler. Çünkü aslan kükrediği zaman hepsi korkudan kaçacak yer ararmış. Ancak sadece küçük tavşan aslandan korkmaz hatta büyüdüğü zaman aslanı yok edip orman halkını onun zulmünden kurtarmayı hayal edermiş.

Gel zaman git zaman yıllar geçmiş ve küçük tavşan büyümüş serpilmiş ormanın en hızlı koşucusu ve en akıllı hayvanı olmuş. O kurnaz tilkiden bile akıllı imiş. Düşünmüş taşınmış ve artık aslanı alt etmenin zamanının geldiğine karar vermiş.

Aslanı yok etmek için güzel bir plan yapmalıymış. Planı kafasında kurmuş yapacaklarını hayal etmiş son detayına kadar kurgulayıp planı hayata geçirmeye karar vermiş. Tavşanın planı aslanı ormanın ortasında bulunan dibi gözükmeyen dipsiz kuyuya atmakmış. Bunu yapabilmek için güzel bir planı varmış. Planı uygulamaya karar vermiş ve aslanın yaşadığı mağaraya doğru yola koyulmuş.

Tavşan’ın Planı

Aslanın evine ulaşan tavşan ona seslenmiş heyyy aslan kral bir dakika bakar mısın sana söyleyeceklerim var demiş. Dışardan gelen sesi duyan aslan kapıya çıkmış. Ne var ne istiyorsun tavşan demiş.

Tavşan : Sana çok güzel bir hediyem var ancak hediyeyi kazanmak için önce beni yakalamalısın demiş.

Tavşan ormanın en hızlı koşan üyesiymiş.

Aslan : Hah hah ha diye gülmüş. Senin gibi küçük bir pireyi yakalasam ne olacak ki demiş. Ama hediyeyi de merak etmiş.

Tavşan : Kaybedecek neyin var ki aslan kral demiş. Sonuç olarak hem hediyeyi kazanacaksın hem de hediyeni aldıktan sonra beni de afiyetle yersin.

.. diyince aslan tamam o zaman kaçmaya başla peşindeyim demiş.

Kurnaz tavşan kaçmaya başlamış. Tavşan önde aslan arkada koşmuşlar koşmuşlar dere depe düz gitmişler ve aslan iyice yorulmuş bunu gören tavşan yakalanmaya karar vermiş.

Tavşan Yakalanıyor

Tavşanı son bir hamle ile yakalayan aslan ohh be demiş. Sen ne kadar da hızlı koşuyorsun küçüksün ama çok hızlısın. Az daha seni kovalamaktan vazgeçecektim demiş.

Aslana bilerek isteyerek yakalanan tavşan planının son aşamasına geçmiş. Tamam ormanların kralı yüce aslan sen kazandın demiş. Haydi şimdi hediyeni almaya gidelim hediyeni aldıktan sonra beni de akşam yemeği olarak yersin diyince aslanın gözleri parlamış. Tamam demiş haydi götür beni hediyeme ezik tavşan.

Tavşan aslana onu izlemesini söylemiş. Tavşan önde aslan arkada ilerlemişler ve az sonra bir kuyuya varmışlar.

Hani nerede benim hediyem pis tavşan demiş aslan. Tavşan da aslana;

-Ey ormanların kralı aslan. Senin hediyen işte bu kuyunun içindedir. O öyle bir hediyedir ki ona sahip olan onu içen kuşlar gibi uçabilir. Kartallar gibi çok uzakları görecek keskin gözlere sahip olabilir. Filler kadar güçlü ve devrilmez olur demiş. Aslan da neymiş o diye sorunca tavşan su dur kuyudaki su. Bu kuyunun suyu sihirlidir. Bu sudan içen az önce bahsettiğim güçlere sahip olacaktır demiş.

Bunu duyan aslan önce biraz tereddüt etmiş kuyuya atlarsam sonra nasıl çıkarım diye düşünmüş ama.. Ne de olsa kuyuda sihirli su varmış. O sudan içip uçarak kuyudan çıkarım hem süper güçlere de sahip olacağım ne düşünüyorum yahu diyip kuyuya atlayıvermiş. Böylece aslan bir daha o kuyudan hiçbir zaman çıkamamış. Hem tavşan hem de ormandaki diğer iyi kalpli hayvanlar da aslandan kurtulmuşlar. Neşe ve mutluluk içinde yaşamlarını sürdürmeye devam etmişler. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine. Bu masal da burada bitmiş.

Bu hikayede yazılanlar; kopyalanıp başka sitelerde yayınlanamaz. Telif yasaları gereğince kopyalayıp yayınlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*