ALLAH’ın Egosu Var Mı?

ALLAH VE EGO
ALLAH'ın Egosu olmaz

Ego nedir?

Ego benlik duygusudur. Egonun kelime anlamı benliği kişinin benliğini yani kendisini ortaya koyması kendini yüceltmesidir. Mütevazi olan kişi egonun tersini yapmıştır. Yani kendini övmek yerine geri planda tutmuştur. Ego her insanda ergenliğe yakın zamanlarda kazanılan çevresel etkilere karşı başarı sağlamak için oluşturulan ergenlikte ve sonrasında gitgide geliştirilip güçlendirilen bir duygudur. Hak yoluna giren gönül kapısı aralanan kişiler ise sahip oldukları egolarını yok edip ondan kurtulmak için mücadeleye ve arayışa girerler. Artık sahip olunan egodan kurtulma süreci başlamıştır onlar için. Hedefleri egolarını yok etmektir.

Bazı ateist gruplar ALLAH’ın bizlere ibadet etmemizi söylemesinden dolayı onu ego sahibi olarak tanımlıyorlar.

Ekşi sözlükte şöyle bir yazı okudum. “Tanrı bir yaratıcıdır, ve görevi yaratmaktır, ancak neden yarattığı insanlardan kendisine tapınmasını bekler, bu ego değilse, nedir? mantık şu olamaz ; ”Ben sizi yarattım, öyleyse siz de bana bu borcu ibadet ederek ödeyin”. bu hayat bir test deniyor, peki ben bu testi neden alıyorum, ben neden yaratıldım ki? gerçekten yaratılmamı bir lütuf olarak görüp, teşekkür etmem için ibadet mi bekliyor tanrı benden?”

Bu yazıdan anladığım kadarı ile Yüce ALLAH’ı egoist sananlar vardır.

ALLAH’ın Egosu Elbette Olmaz, Olamaz..

Buna açıklık getirebilmek için bu makaleyi yazıyorum. Ego ancak ve ancak eşitlik durumunda ortaya konabilir. Ben senden üstünüm diyen kişi kendi seviyesindeki biri için bunu diyebilir bu egodur. Ben senden üstünüm diye bir böceğe, ata veya bir eşşeğe söylemek ego olmaz olamaz. Çünkü at veya eşek insan ile aynı kefede değildir. Eşitlik yoktur. Eşitliğin olmadığı durumda ego da olamaz. Elbette insanlar hayvanlardan üstündür, akıllıdır. Ama insan da hayvan da farklı varlıklardır.

İşte Yüce ALLAH’ın da durumu budur. O bizden kat be kat üstündür. Onun bize ben sizi bana kulluk edin diye yarattım demesi bizlerden bazı ameller bekleyip bizleri sınav etmesi, kendini bizlere tanıtması ona kulluk etmemizi istemesi ego olmaz. Çünkü eşitlik yok. ALLAH sonsuzluktur her durumda her türlü sıfata sahip olandır. O büyüktür. Güçlüdür. Uludur. Yücedir. Onun sıfatları saymakla bitmez. İnsan ise onun karşısında sadece hiçtir. Sivrisinek kadar bile gücü olmaz ona karşı insanoğlunun.

Buradan tüm ateistlere sesleniyorum. Lütfen bunu anlayın, düşünün kendinizden üstün olan kat be kat güçlü olan ALLAH’ın neden ego sahibi olamayacağını idrak ediniz. İnşallah anlatmak istediğimi ihtiyacı olan zihinlere ulaştırabilmişimdir.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*