ADB Belgesi Almak | Amatör Denizcilik Belgesi Sınavı Dersleri

Bu yazıda Adb yani amatör denizcilik belgesi almak için sınava hazırlık notlarını göreceksiniz. Denizlerde ticari faaliyetler hariç her türlü sportif faaliyet gezi balıkçılık eğlence gibi faaliyetlerde bulunmak için boyu “2,5 metreden küçük ve 24 metreden büyük” olmayan bağlama kütüğüne kayıtlı olup özel tekne ruhsatnamesi almış olan tekneleri kullanmak için gerekli olan belgedir.

Adb Belgesi ile motor beygir gücü 10 ve daha fazla olan tekneleri kullanabilirsiniz. Motor beygir gücü 10 dan az olan tekneleri kullanmak için ADB Belgesi gerekmemektedir. 14 yaşını tamamlamış kişiler ADB belgesi alabilir ancak 16 yaşını doldurana kadar boyu 7 metreden, sürati saatte 7 deniz milinden fazla olan özel tekneleri sevk ve idare edemezler.

ADB Almak İçin Ne Yapmalıyım?

  • Bu belgeyi alabilmek için Amatör Denizcilik Federasyonu tarafından yapılan sınavlara katılmanız ve başarılı olmanız gerekmektedir.
  • Sınavlar duyurulan merkezlerde, tarih ve zamanda Çevrimiçi (Bilgisayarda) olarak yapılmaktadır. 
  • Sınav başvurusu onaylanan adaylar sınav yerine ait randevu takvimindeki günlerde sınav saatini kendileri seçerler ve sınava bilgisayar ortamında girerler.
  • ADB sınavına giren her adaya çevrimiçi sınav sisteminde atanan en az 50 soru yöneltilir ve bunları 60 dakikada cevaplamaları istenir. 
  • Sınavda  başarı notu 100 üzerinden 60 puandır.
Bölüm 1-1-1
Bölüm 1-1-2
Bölüm 1-1-3
Bölüm 1-2-1
admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*