Ada Çayı Faydaları – Nasıl Yapılır ve Zararları

Adaçayı ballıbabagiller familyasından kokulu bir bitkidir. Ada Çayı'nın Latince ismi Salvia Officinalis'dir. Adaçayı şifalı bitkiler kategorisine yani tıbbi aromatik bitkiler bölümüne girer. Ada çayı faydaları çoktur. Ada çayından yağ çıkartılabilir. Bu yağ uçucu yağlar sınıfına girer, aynı gül yapraklarından çıkartıldığı gibi ada çayından da tıbbi alanlarda kullanılmak için yağ çıkartılır.
Adaçayı Faydaları - Nasıl Yapılır ve Zararları
Adaçayı Faydaları – Nasıl Yapılır ve Zararları

Adaçayı ballıbabagiller familyasından kokulu bir bitkidir. Ada Çayı’nın Latince ismi Salvia Officinalis’dir. Adaçayı şifalı bitkiler kategorisine yani tıbbi aromatik bitkiler bölümüne girer. Ada çayı faydaları çoktur. Ada çayından yağ çıkartılabilir. Bu yağ uçucu yağlar sınıfına girer, aynı gül yapraklarından çıkartıldığı gibi ada çayından da tıbbi alanlarda kullanılmak için yağ çıkartılır. Ayrıca yaprakları suda kaynatılarak çay olarak içilebilir ve yemek sosu olarak da kullanılır. Son olarak adaçayı baharat olarak da kullanılır. Ada çayının dünya üzerinde 1000 e yakın türü bulunur. Adaçayı bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklardan korur. Düşük miktarda kalori içerir. Lif ve yağ da içeren adaçayı ismini ilk defa İstanbul’a Marmara Denizinde bulunan Marmara Adasından getirildiği için Ada Çayı olarak almıştır. Kurutulduğunda tütsü olarak da kullanılır. Bu bitkinin yaprakları griye çalan yeşil renklidir. Ada çayının çiçekleri farklı renklerde açarlar. Genellikle çiçeklenme döneminde bitki mor,pembe,eflatun,lila ve mavi renkte çiçekler açmaktadır.

Salvia Officinalis Türü Ada Çayı'nın Faydaları
Salvia Lavandulifolia Türü Ada Çayı'nın Faydaları 
Ada Çayı Yağı:  
Ada Çayının Budanma Şekli - Adaçayı Nasıl Budanır ? 
Adaçayı Çoğaltılması - Çelik Yöntemi ile Çoğaltma:
Adaçayı zararları

ADA ÇAYININ İÇİNDEKİLER

Adaçayı Faydaları - Nasıl Yapılır ve Zararları
Ada çayı Faydaları – Nasıl Yapılır ve Zararları

Vitaminler ve mineraller bakımından da zengindir. A,E,K vitamini B kompleks vitaminleri,bakır,demir,çinko,mangan ve kalsiyum elementlerini içerir.

Salvia Officinalis Türü Ada Çayı’nın Faydaları :

Salvia Officinalis Türü Ada Çayı'nın Faydaları :
Salvia Officinalis Türü Ada Çayı’nın Faydaları :

En başta bilinen faydası üst solunum yolu enfeksiyonlarına ve soğuk algınlığına iyi gelmesidir. Ruhsal sorunların tedavisinde kullanılır. Sindirim sorunları,ağrılar ve ishal tedavilerinde etkindir. Bol miktarda antioksidan içerir. Akıl hastalıklarına karşı koruyucu bir etkisi oldugu bilinir.

Mide ve sindirim sorunlarına iyi gelir. Antiseptik yani mikrop öldürücü bir özelliği de vardır. Gaz söktürür, ishal ve gastiriti engeller. Kolik tedavisinde kullanılan doğal bir yöntemdir. Adaçayı ciltte oluşan lekeler için de kullanılır. Ciltteki lekeleri yok eder. Her derde deva olan adaçayı Tip 2 diyabet tedavisinde kullanılır. Doktor tavsiyesine göre 15 gün sabah akşam günde 2 defa kür olarak tüketilerek kötü kolestrolü düşürür. Adaçayı kolon kanserine karşı savaşabilir. Ayrıca akne ve sedef hastalığına karşı da etkilidir.

Kadınların menopoz dönemlerinde ortaya çıkan sıcak basmalarına karşı da faydalıdır. Kadınlık hormonu olan östrojen hormonuna benzer özellikler taşır. Aşırı terleme rahatsızlığına da iyi geldiği söylenmektedir.

Ada Çayı’nın Faydaları : Salvia Lavandulifolia Türü

Salvia lavandulifolia
Salvia lavandulifolia

“Salvia lavandulifolia” türü olan adaçayı Ispanya ve Fransa’nın Güneyinde yetişmektedir. Bu türün faydaları içinde hafızayı güçlendirmek, konsantrasyon eksikliğini gidermek ve depresyona karşı etkili olmak başta gelir. Salvia lavandulifolia’lar Alheimer hastalığına da iyi gelir. K vitamini içerdiği için kemikleri güçlendirir.

Ada Çayı Yağı:

Adaçayı yağı nasıl kullanılır - faydaları nedir
Adaçayı yağı nasıl kullanılır – faydaları nedir

Adaçayının yağı gül yağı gibi buhar distilasyon yöntemi ile yani damıtılarak çıkartılır. Bu yağ uçucu yağlardandır. Ada çayı yağının direk cilde faydaları vardır. Ciltteki çatlakları iyileştirir. Cilt yaralarını iyileştirir,ter keser,cilde parlak bir görünüm vererek cildi besler. Adaçayı yağı faydaları olduğu gibi adaçayı yağı zararları da vardır. Bu yağın 3 damlasından fazlası yenilirse ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Çok sert olan yağ tüketilirken şeker üzerine damlatılarak hafifletilip tüketilmektedir. Ada çayı içeriğinde bulunan karnosol,kuersetin ve rosmarinik gibi antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini baskılayabilmektedir. Bu sayede kanser hastalıklarına karşı etkili olduğu düşünülür.

Ada Çayının Budanma Şekli – Adaçayı Nasıl Budanır ?

Güneşi çok seven adaçayı bitkisi dudaklı bitki ailesindendir. Tıbbi amaçlı ve gıda amaçlı olarak 2 farklı şekilde kullanılabilir. Adaçayı tohumu uygun toprak ve iklim şartlarında kolayca filizlenerek çevreye yayılabilir. Adaçayını hava sıcaklığı gece 15 derecenin altına inmediği zamanlarda budayabilirsiniz. Kışın bol yapraklı olmalıdır. Kış soğuklarına dayanabilmesi için yapraklara ihtiyacı vardır. Yani kış mevcimi sonunda bitki uyanmak üzere iken budanması uygundur. Baharda son cemreden sonra dalları 5 cm e kadar budanabilir. 15 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda bitki yeni filizler çıkarıp hızla büyüyecektir. Filizlenme zamanı budama yapılmaması gerekir.

Adaçayı Çoğaltılması – Çelik Yöntemi ile Çoğaltma:

Yaz mevsiminde ne çok yaşlı nede çok genç olan orta yaşlı en az 2 yaprak içeren dallardan çelik alarak su ve hava geçirgen bir katı ortamda nemli tutarak çoğaltabilirsiniz. Dikim toprağı için tavsiyem 6 pH lı Klasmann marka Hollanda torfudur. Bu torf çeliklerin köklenmesi için idealdir. Eser miktarda element içerir. Bu toprağı bulamazsanız o zaman Yıkanmış Kokopit “cocopeat” yani hindistan cevizi torfu kullanabilirsiniz. Suyu bolca tutan kokopit çelik almak için iyi bir ikinci seçimdir. Saksıya dikilen çelik dalı köklendikten sonra asıl yerine yani toprağa bahçenizin bol güneş alan bir yerine aktarılmalıdır.

Ada Çayının Zararları :

Şifalı bitkiler kategorisinde olan adaçayı her gıdada olduğu gibi fazla tüketilirse zararlı etkiler yapabilir. Tüketilirken aşırıya kaçıldığı taktirde sağlık problemlerine yol açabilir. Gebelikte ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Çünkü ada çayı süt üretimini engeller. Ayrıca rahim kaslarını uyardığı için erken doğumu tetikleyebilir. Fazla tüketimde kan basıncı yükselir, karaciğer ve sinir sistemine zarar verir. Günlük tüketim limiti en fazla 3 fincandır. 6 yaşından küçük çocuklara içirilmemelidir. Lütfen ürünlerin arkasında yazan uyarıları dikkatlice okuyalım. Tıbbi aromatik bitkilerden ne kadar faydalanmak istesek de doktorumuza danışmadan kullanmayalım. Sağlıklı günler dilerim.

Yulaf Ezmesi’nin Faydaları

Adaçayı neden gece içilmez
 Adaçayı nasıl Yapılır
 Ada çayı zararları
 Adaçayı faydaları
 Akdeniz adaçayı faydaları
 Adaçayı bitkisi
 Adaçayı cilt Maskesi
 Adaçayının Kadınlara faydaları nelerdir
 Adaçayı Çeşitleri
 Yabani adaçayı faydaları
 Adaçayı nasıl Yapılır
 Adaçayı zararları
admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*