Açelya Çiçeği – Salon Bitkisi

elya Çiçeği – Salon Bitkisi  

Açelya çiçeği güzel renklerle yetişen fakat kokusu olmayan bir çiçek türüdür. Açelya çiçeğinin anavatanı Asya ve Amerika’nın Kuzey bölgesidir. Bunun yanı sıra açelya çiçeği fundagiller familyasına ait bir türdür. Çiçeğin renkleri; eflatun, sarı, pembe ve beyaz olarak sıralanabilir. Açelya çiçeği sevgiliye özlem duymayı temsil eder.

Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Açelya çiçeğini yetiştirmeyi isteyen kişilerin bilmesi gerektiği birkaç özellik vardır. Bu özelliklerden en önemlisi, bu çiçeğin gölge ve serin olan yerlerden hoşlanmaları şeklinde belirtilebilir. Bir başka özellik ise aydınlık ortamlardır. Ancak dolaylı bir şekilde ışık alan yere konulması, açelya çiçeğinin sağlıklı bir şekilde yetişmesi adına oldukça önemlidir. Açelya çiçeği, gelişim sürecine girdiği zaman gübre ve vitamin takviyelerine ihtiyaç duyar.

Açelya çiçeğinin faydaları:

– Açelya çiçeği çayı gastrit sorununa iyi gelmektedir. Gastrit sorunu, mide mukozasının bakterilerden ötürü iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Açelya çiçeği ile bunu önlemek mümkün.
– Ülser gibi şikayetleri en aza indirger.
– Spazmı, mide ağrıları ve hazımsızlık gibi sorunların önüne geçer.
– Basur yüzünden meydana gelecek kanamaları engeller.
– Egzama gibi cilt hastalıklarını tedavi eder.
– Diş etinde oluşan problemlere iyi gelir. Bilhassa iltihap oluşumunun önüne geçer. Bu faydayı görebilmek adına oda sıcaklığında bekletilen açelya çiçeği çayı ile gargara yapmak yeterlidir.

Bakımı Nasıl Yapılır?

Açelya çiçeği, bahar renkleri ile bahar mevsiminde yetişen bir çiçektir. Sarı, kırmızı, turuncu, pembe ve beyaz gibi renklerle yetişen açelya çiçeği, çok senelik bir bitkidir. Açelya çiçeği hemen ve ilk senesinde çimlenen bir türdür. Açelya çiçeğinin bakımının doğru yapılması için bazı püf noktaları bulunmaktadır. Bunlar;

– Açelya çiçeğinin sevdiği toprak türü, zengin humuslu topraklardır. Humuslu topraklarda yetiştirilen çiçeğin, çok verimli bir şekilde çiçek açtığını görmek kesin olacaktır. Bununla beraber nemli toprakları sever.
– Açelya çiçeği suyu seven bir çiçektir. Sulaması yapılırken aynı ölçüde yapılması çok önemlidir. Toprağın çok kurumadan belli aralıklarla sulanması gerekir.
– Açelya çiçeği yetiştirilirken toprağı özel şekilde seçilmelidir. Zengin içerikli ve doğal topraklar tercih edilerek ek vitamin verilmemelidir.
– Açelya çiçeği direkt güneş ışığından hoşlanmamaktadır. Fakat dolaylı bir şekilde güneş ışığı alan çiçek, sağlıklı gelişim gösterecektir.
– Gölgelik ya da karanlık alanlar bu çiçek adına kesinlikle uyumlu değildir. Böyle bir durumda çiçekleri dökülebilir.
– Açelya çiçeği saksı içerisinde yetiştirilebilir. Pek çok salon çiçeğinde olduğu üzere ev ortamında yetiştiriliyor ise ara ara çevirmek önemlidir. Yaprakları güneş gören ortama doğru uzayabilir. Bu yüzden haftada bir kez konumunun değiştirilmesi, yaprağın ve çiçeğin daha sağlıklı yetişmesine olanak sağlayacaktır.

Türleri :

Rhododendron ailesine mensup olan açelya çiçeği türleri şunlardır:

 • Rhododendron alabamense
 • Rhododendron arborescens
 • Rhododendron atlanticum
 • Rhododendron austrinum
 • Rhododendron calendulaceum
 • Rhododendron canescens
 • Rhododendron cumberlandense
 • Rhododendron flammeum
 • Rhododendron molle
 • Rhododendron occidentale
 • Rhododendron periclymenoides.

Açelyanın Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Çiçeğimize nasıl bakacağımızı öğrendiğimize göre artık onu çoğaltabiliriz. Açelya çoğaltmanın birkaç tane yolu vardır. Bunlardan biri köklerine ayırma yöntemidir. Oldukça kolay olan köklere ayırma yönteminde bitkiyi dikkatlice toprağından çıkarıyoruz. Köklerine zarar vermemek için bu işlemi son derece yavaş ve nazik yapmanız önerilir.

Topraktan çıkarılan bitki kökünden üstlere uzanan yeni filizler görülür. Bu yeni bitkilerin ayrı saksılara ekilmesi ile çoğaltma işlemi sağlanabilir. Bir başka açelya çoğaltma yöntemi ise tepe çeliği yöntemidir. Tepe çeliği ile açelya çoğaltma işlemi yapılırken gelişmiş dalların tepesinden 8 – 10 cm arası bir parça kesilerek alınır. Bu dallar yeni saksılara ekilir.

Bir başka açelya çoğaltma metodu da tohumla çoğaltmadır. Açelya tohumu nasıl ekilir? Tohum ekilirken kapalı bir sera etkisi yaratmak gerekir. Bu durum çimlenmeyi hızlandıracaktır. Toprağın orta seviye derinliğine ekilir. Tohumlar seyrek bir şekilde serpilmelidir.

Eğer bahçede yetiştiriyorsanız bahar başını beklemeniz faydalı olacaktır. Toprağın biraz ısınması ve yağmur alırken aynı zamanda bitkinin üşümemesi için uygun bir mevsimdir.

Açelya çiçeği kendi sürekliliğini sağlayabilir. Bunun anlamı, bahçelerde yetişen açelyalar genellikle tohumlarını yakınlarına döktükleri için yanlarında yeni yeni açelyaların yetişmesi çok olasıdır. Doğal yollarla yetişen bu açelyaları köklerinden alarak saksılara yerleştirebilirsiniz.

Açelyalar ne zaman açar?

Eğer ılık bir bölgede yaşıyorsanız açelyalarınız bahar başında gülümsemeye başlayacaktır. 2 haftadan 1 aya kadar çiçekli kalan açelya bitkisinin çiçeklenme süresi azaltılmak isteniyorsa, yaz sıcakları başladığı zaman bitki aydınlık ve gölge bir alana alınarak sulamaya aynı şekilde devam edilebilir. Bu durumda yaz sonuna kadar hatta son baharda dahi çiçekli kalen açelyalar gözlemlenmiştir.

Bonsai Olarak Açelya Çiçeği

Çalı formunda olan açelya bonsai olarak da oldukça şık bir görünüm sergiliyor. Rengarenk ve bol çiçekli bir bodur bitki olduğunu düşünürsek onu bonsai ağacı haline çevirmek pek de zor değil.

Bonsai bitkiniz belli bir boyuta ulaştıktan sonra bitkinizin uzamasını bir bakıma gelişmesini engellemeniz gerekiyor. Bunun için ilkbahar başları oldukça uygun. Çünkü çiçekler artık yavaş yavaş çıkmaya başlayacak ve bitki tüm gücünü oraya yönlendirecek. Dana öncesinden budamaya başlamanız bitkiniz için iyi olmayacaktır.

Bitkini tomurcukları yavaş yavaş şişmeye başladığı anda ana hatlarınız olarak belirlediğiniz dallar haricinde bütün dalları budayın. Açelya bir dal üzerinde sayısız çiçek verebilen bir bitkidir. Bu sebeple merak etmeyin, bonsai açelyanız da çok fazla çiçeklenecek.

Bitkinin toprak yüzeyinin nemli kalabilmesi için yüzeyi ıslak tutmaya özen göstermelisiniz. Köklere zarar vermemek amacı ile sık sulama yerine toprak yüzeyine yosun ilave edebilirsiniz.

Ardından bitkimizi yine aydınlık ancak direk güneş alamayacağı yarı gölge bir ortama alıyoruz. Hassas bir döneme giren açelyanın sulanması çok önemli. Yalnızca içme suyu kullanarak sulama yapın. Eğer yağmur suyu bulabilme gibi bir imkanınız varsa onu da kullanabilirsiniz.

Çiçekler açmaya başladığında sulamayı daha hassas şekilde sürdürüyoruz ve çiçeklerin ıslanmamasına gayret gösteriyoruz.

Pothos Bitkisi – Ofis ve Salon Bitkileri

Eğlenceli Maymun Videosu


admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*