2022 Sosyal Medya Vergilendirilmesi

Yeni Sistem Google Adsense Gelirleri Nasıl Vergilendirilir?

Youtuber veya web master veya sosyal medya fenomeni her ne şekilde gelir elde ediyorsanız 2022 yılı itibariyle şirket kurup gelirinizi beyan etmenize ve fatura kesmenize gerek kalmayacak. Yeni çıkan yasaya göre Adsense üzerinden veya yurtdısından sosyal medya üzerinden gelir elde edenler gelirlerini Türkiye sınırları içinde açacakları vadesiz bir banka hesabı ile o hesaba yönlendirecekler.

Yeni açılan hesapta sadece sosyal medya gelirleri olması gerekiyor yani bu hesaba Google’dan başka bir kurum veya şahış para göndermemeli sadece sosyal medya gelirlerini gönderen Google hesaba ödeme yapmalıdır. Ödeme aldıgınız hesaptaki paranızdan her ay %15 banka tarafından kesilip vergi olarak devlete yatırılacak. Kalan %85 sizindir istediğiniz gibi harcayın.

Banka Sizden %15 Stopaj Kesintisi Yapacak

Bankanın bu kesintiyi yapıp devlete sizin adınıza vergi olarak ödemesi için önce ikametgahınızın bulunduğu vergi dairesine gidip herhangi bir gelirinizin ve firmanızın bulunmadıgını söylemek ve yazılı olarak dilekçe ile bildirmeniz gerekiyor. Yani üzerine şahıs firması veya ltd,aş gibi şirket bulunanlar bu sistemden faydalanamaz.

Istisna Belgesi Al ve Vergini Banka Ödesin

Vergi dairesi sizin işsiz güçsüz ve gelirsiz oldugunuzu görünce size bir istisna belgesi verecek. Bu belge ile siz kdv den istisna oluyorsunuz. Bu belgenin fotokopisini bankaya vereceksiniz sonra banka hesap cüzdanınızı alıp vergi dairesine getireceksiniz. Cüzdana Google’dan gelen ödeme işlenmiş olmalıdır. Daha sonra gerisi bankaya kalıyor artık banka aydan aya yüzde 15 stopaj kesip devlete sizin adınıza otomatik ödeme yapacaktır.

Sınır 880 Bin TL

Eğer yıllık Google’dan 880 bin tl den fazla kazanıyorsanız o zaman üstte yazanları unutun ve gidin kendinize bir şahıs firması kurun. Google’dan gelen ödemeleri ödemenin geldiği gün o gününün tarihi ile internet reklam hizmetleri olarak %18 Google’a fatura kesip bu faturayı gelecek ay işlemesi için muhasebecinize verin. Google’a fatura keserken yazmanız gereken vergi numarası ise 10 tane 2 rakamıdır. 2222222222 yanda yazdıgı gibi vergi no olarak bunu yazarsınız. Adres olarak Google’ın fatura adresi altta yazıyor aynısını yazarsınız.

FATURA TiPi SATIS
EARSIV FATURA
VKN : 2222222222

Google Ireland Limited
Google Building Gordon House Barrow Street Dublin 4 IRELAND

ÜLKE IRLANDA

INTERNET REKLAMCILIGI HIZMETLERI
%18

7338 sayılı yasa 06 Ekim 2021’de Çıktı

Üstteki yasaya göre ‘193 Sayılı Kanunun Mükerrer 20/B Maddesi Uygulamasına İlişkin İstisna Belgesi’ni (İstisna Belgesi) almanız gerekiyor. Bu belgeyi almadan Google’a vergi ödemesini bankalar sizin adınıza yapamaz.

admin hakkında 150 makale
Merhaba, Ben Fatih Arkan,bloğuma hoşgeldiniz. Kendimi kısaca tanıtayım. 1972 İstanbul doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Adım ve soyadım olan fatiharkan.com isimli web sitesinde olabildiğince faydalı ve güncel haberleri yayınlamaya çaba gösteriyorum. İlginize teşekkür ederim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*